Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

Designéři i herečky oblékají panenky, které pomohou dětem z azylových domů

„Je smutné, kolik lidí je odkázáno na pomoc druhých,“ říká v rozhovoru František Anděl, zakladatel projektu Helping Dolls, v rámci něhož probíhá charitativní dražba unikátních modelů panenek. Letos se zapojí třeba i Veronika Arichteva, Nikol Leitgeb a Martina Pártlová.

Co bylo podnětem k založení Helping Dolls?

Psal se rok 2015 a nad azylovými domy Klokánek se stahovala mračna. Média se začínala zajímat o tíživou finanční situaci v azylových domech. Novináři napadali vedení Klokánků a obviňovali je ze zpronevěry a špatného hospodaření s financemi. Málokoho zajímala pravda a důvod, proč situace nastala. Jednodušší byl hon na zakladatelku Klokánků paní Vodičkovou. Jako by všichni zapomněli na její dosavadní práci a na to, kolik dětí zachránila. Právě to bylo impulsem, proč vznikl projekt Helping Dolls. Viděli jsme, že nikoho nezajímalo, co bude s dětmi a azylovými domy. A v tento okamžik přišel s nápadem pomoci jeden z designérů. Oslovil zastoupení značky Mattel pro Českou a Slovenskou republiku s nápadem na propojení panenek a módy.

Proč zrovna panenky?

Pro nás nadšence z oblasti designu a módy to byl nejjednodušší způsob, jak pomoci. Navíc s nápadem přišel talentovaný designér Adam Ptáček, který věděl, že podobný model pomoci běžně funguje i ve světě. Velké módní domy, jako jsou Chanel, Dior a další, jednou za čas věnují unikátní panenku na dobročinné účely.

Jaké designéry už se vám podařilo získat pro spolupráci?

Helping Dolls si žije osmým rokem, díky tomu se na projektu vystřídala plejáda renomovaných i začínajících umělců. Jsem hrdý na to, že náš projekt propojuje lidi s velkým srdcem, kteří chtějí pomáhat potřebným.

Krom zahraničních designérů se pravidelně účastní českoslovenští návrháři, například Beata Rajská, Boris Hanečka, Jakub Polanka, Klára Nademlýnská, Nikol Pavlová, Taťána Kováříková, Zuzana Kubíčková, Jana Hodanová. Z těch začínajících to byly třeba Alexandra Gnidiaková, Hana Valtová, Natálie Dufková, Natálie Repkovská a mnoho a mnoho dalších. Novinkou bude, že panenky připraví i děti ze sklářské umělecké školy v Jablonci pod záštitou Nadace Preciosa.

Na kterou spolupráci jste nejvíc hrdý?

Největší čest byla přijatá pomoc od italské designérky Chiary Boni. Srdcová dáma, která obléká holywoodské hvězdy jako Rebel Wilson, Oprah Winfrey, Catherine Zeta-Jones a další.

Který model byl v historii akce vydražen za nejvyšší částku? O co byl největší zájem?

Popravdě musím říct, že o každou panenku nebo umělecký předmět se vždy svede lítý boj. V charitativní aukci se krom designérských panenek objevují i obrazy anebo výrobky našich předních sklářů.

Nejvýše vydraženým předmětem se stal obraz od jedenáctileté Julinky Haynaliy s názvem Děti dětem, který se vydražil za krásných 100 tisíc. Mezi panenkami to byla Měsíční Luna od předního šperkaře Hanuše Lamra za 90 tisíc.

Kolik peněz na dobročinné účely se vám při poslední aukci podařilo vybrat?

V ročníku 2022 jsme přerozdělili přes dva miliony korun. Všechno, co vydražíme, do poslední koruny věnujeme potřebným. O to víc je pro nás těžké sehnat peníze na běžný provoz a ukočírovaní výstavy a galavečeru spojeného s aukcí. Ale vždy věřím, že najdeme partnery, kteří s námi do toho půjdou.

Máte přehled o tom, kde konkrétně vaše peníze pomohly a co se díky nim podařilo?

V loňském roce jsme pomáhali například ve vesničce Prysk a v České Kamenici. V rodinách, kde je závažné onemocnění, navíc obě rodiny jsou za hranicí chudoby. Pak jsme věnovali 700 tisíc FOD Klokánek na provoz azylového domu, další prostředky pomohly v Chrastavě v rodině, v níž se potýkají se svalovou dystrofií. Také jsme pomáhali mamince samoživitelce, která se ne svojí vinou dostala do finančních potíží. A to pořád není celý výčet pomoci za loňský rok. Bohužel je smutné, kolik lidí je odkázáno na pomoc druhých.

Víte, kam půjdou další vybrané peníze?

Peníze získané z dražby v příštím roce půjdou konkrétně do Klokánku Láskova na provoz, další prostředky přerozdělíme do Sdružení na ochranu ohrožených dětí Koala. Kromě těchto dvou azylových domů pro děti v nouzi pomůžeme i rodinám nebo starším spoluobčanům v tíživé životní situaci, protože právě na staré osamocené lidi se často zapomíná.

Nad každým ročníkem drží patronát několik ambasadorů. Kdo to bude tentokrát?

V letošním roce nám propůjčilo svá srdce sedm krásných žen a to zpěvačky Annamária d´Almeida a Zuzana Gamboa, herečky Denisa Nesvačilová, Kristýna Frejová, Petra Špalková a Sabina Laurinová a modelka Sára Struhařová.

Můžete prozradit jména některých tvůrců, které jste oslovili v tomto ročníku?

V letošním roce přijalo naši výzvu 42 umělců. Vedle módních tvůrců se účastní i zástupci malby, a to Barbora Balgová, Tereza Podešvová a Julinka Haynaliy.

Velkou ctí pro nás je i pomocná ruka od děvčat z 3v1 Martiny Pártlové, Nikol Leitgeb a Veroniky Arichtevy. Každá z těchto dam vytvoří jednu panenku na pomoc týraným dětem.

Na závěr bych ještě rád zmínil jednu dámu, která přijala výzvu, filantropku a designérku Liliu A. Khousnoutdinovou, která vytvořila panenku z ručně tkané látky z Bhútánu, tzv. kiry. Lilia je vykupuje od bhútánských žen za férové ceny. Dá se tedy říct, že její panenka kombinuje udržitelnost, férovost a slow fashion.

Bude možné si panenky někde prohlédnout, než půjdou do dražby?

Panenky jsou rozdány a pomalinku se nám vracejí, tak aby mohly být od 1. ledna 2023 vystaveny v Pasáži českého designu v Praze Na Příkopě, kde je každý rok vystavujeme až do aukce.

Jaké máte s projektem plány do budoucna?

Budu si držet palce, abych našel partnery a abychom mohli pokračovat v pomoci všude, kde je potřeba. A zároveň vychovávat mladou generaci. Z toho mám velkou radost, protože do projektu zapojujeme i studenty středních a vysokých uměleckých škol, a tím jim ukazujeme, jak důležité je pomáhat.

 

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Pod značkou Ententyky, dva špalíky se rodí vánoční ozdoby či svíce...

Značka Ententyky, dva špalíky vznikla z čiré nerozhodnosti. Její spoluzakladatelka Marie Vaněk chtěla dělat zkrátka všechno, co dostala do vínku od babičky a maminky.

Rapper Kanye West plánuje vyrábět udržitelné tenisky z řas

Americký rapper, který je známý svým obrovským talentem a ještě větší sebeláskou, se rozhodl, že jeho populární tenisky Yeezy,...

Chci dělat Česko šťastnějším místem, říká Michael Beran, spoluzakladatel nové mediální platformy

Je mu 26 a stojí za nezávislou multimediální platformou, která vstupuje na trh s velkými ambicemi. Divákům nabídne videoobsah, podcasty i články plné přínosných informací.

Každý chce dnes podnikat z pláže a vydělávat miliony. Je ale třeba být realista, říká byznys mentorka

Proč se některým začínajícím podnikatelům tolik daří a dalším nikoli? V čem nám škodí pozice oběti? A podle čeho vůbec poznat schopného kouče? Nejen o tom je rozhovor s mentorkou Erikou Bach.
Zavří­t reklamu