Neděle, 1 října, 2023

Gymnastka od Banksyho v troskách ukrajinského města

Nejslavnější streetartový a graffiti umělec dnešní doby v pátek představil svůj nový počin, který se nachází ve válkou zničené Ukrajině. Jak umění v ulicích reflektuje dobu a kdo jsou další hvězdy street artu?

Street art se vyvinul z graffiti, jehož první projevy se začaly objevovat na vlacích a stěnách domů již ve 30. letech 20. století v New Yorku. Vliv této kultury byl pak mimořádně citelný v 70. a 80. letech, v období, kdy zejména mladí lidé takovýmto způsobem na zdech ve veřejném prostoru reagovali na okolní sociálně-politické prostředí. Jak tento specifický typ umění vidíme dnes?

Banksy

O jeho skutečné identitě se celý svět pouze dohaduje. Jeho tvorba často využívá různých šablon a objevuje se na zdech nejen ve Velké Británii, kde Banksy pravděpodobně žije, ale i na různých dalších místech po světě. Nejnovější dílo zdobí zdi rozbořeného domu v ukrajinském městě Boroďanka, které leží cca 50 km od Kyjeva. Cvičící dívka dělá stojku na troskách domu. Ve městě se objevil i další výjev, ke kterému se zatím Banksy nepřihlásil, ale stylem připomíná jeho tvorbu. Graffiti zobrazuje muže podobného ruskému prezidentovi Putinovi, kterého v judu porazilo malé dítě. Stylově podobné obrazy na zdech byly vidět i v Kyjevě a v Irpini.

Umělec se nebojí poukazovat na palčivé problémy dnešní doby a aktivizovat tak diváky jeho děl napříč planetou. Vyjadřoval se například k uprchlické krizi, poukazoval na zatýkání lidí v nedemokratických státech či svým dílem pomáhal a oslavoval hrdinství zdravotníků v rámci pandemie. Jeho díla mohou kromě stěn lidé vidět a zažít i v rámci výstavy Banksyland, která putuje po USA, nebo do února 2023 ve Vídni na výstavě A Genius Mind. Anebo na aukcích. Jedna z jeho nejznámějších kreseb Dívka s balonkem byla během aukce do poloviny skartována, což jí i Banksymu přineslo ještě větší světovou pozornost.

Keith Haring

Patřil k jedné z prvních generací street artistů, kterým se začalo dařit i na klasické umělecké půdě a na trhu s uměním. Koncem 70. let se jeho kresby křídou začaly objevovat v newyorském metru. Haringovo Zářící dítě (The Radiant Baby) se však brzy z podzemí dostalo i do galerií. Začátkem 80. let už jeho dílo bylo známé nejen cestujícím, ale i široké veřejnosti. Během desetiletí se Haring hluboce zapsal do dějin umění svými neotřelými uměleckými reakcemi na pouliční kulturu. Zemřel mladý v roce 1990 vlivem AIDS, ale jeho dílo dodnes žije a díky Nadaci Keitha Haringa pomáhá dětem a pacientům nakaženým HIV.

Keith Haring – We Are The Youth, foto: Rgs25 / Wikimedia Commons

Basquiat

V současnosti jeho díla patří k nejdražším na trhu, koncem 70. let však jejich autor prodával ručně kolorované pohlednice a malovaná trička, aby se uživil. Dílo Jeana-Michaela Basquiata se začalo formovat na zdech ulic spodního Manhattanu, kde se svým přítelem Al Diazem tvořil graffiti pod pseudonymem SAMO (zkratka „same old shit“). Později se začal věnovat více malbě a zařadil se k proudu neoexpresionistického hnutí. Jeho popularita rostla, stejně tak jako jeho závislost na drogách. Po smrti Andyho Warhola, jehož byl nějakou dobu spolupracovníkem, se zhoršil jeho psychický stav a v roce 1988 zemřel na předávkování. Jeden den v jeho životě, ve kterém se snažil Basquiat prodat obraz, aby získal finance na byt, z něhož byl vystěhovaný, s ním pak můžeme prožít dodnes díky filmu Downtown 81.

Foto: Basquiat / archiv

Timo

Nápis „neboj“ nad vchodem do žižkovského tunelu, slovo „teskno“ vyvedené fontem a barevností obchodního řetězce Tesco, „sebranka“ vytvořená v barvách loga Sberbank, šablony rýmů s hlubokým obsahem, ale i kresby či malby, nejen na zdech v exteriéru. Timo tvoří zejména v Brně, známý je však po celé republice. Jeho úderné, pohotové, úsměvné či naopak až mrazivé nápisy či básničky oslovují na těch nejméně očekávaných místech. „Máš celej zbytek života před sebou,“ vzkazuje například Timo chodcům či cestujícím tramvají v brněnské ulici Lesnická. Proč se drží stále inkognito a co pro něj znamená anonymita? „Obranu před egem. A pokud ještě občas děláte ilegál, není to od věci. V anonymitě jsem se zabydlel a měnit to už asi nebudu, i když nad tím často přemýšlím. Je možné, že je to hodně pubertální a nedospělý postoj nosit na čumáku neustále škrabošku,“ odpověděl v rozhovoru pro ČT Art Timo.

Foto: Timo / archiv

Masker

Dělal breakdance, hrál baseball, fandil skateboardingu a v noci podnikal výlety s cílem pokrýt stěny ulic a sídliště barevnou změtí příběhů. Graffiti a street artu se jeden z nejtalentovanějších českých umělců své generace věnuje v současnosti už jen zřídka. Jeho pseudonym mu však zůstal. Jakub Matuška aka Masker aktuálně tvoří zejména malby, kresby i sochy. Streetartový přístup uplatňuje i v rámci malířství. Často využívá jásavou neonovou barevnost, písmo, různé symboly či se nechává inspirovat komiksovou estetikou. Vše se v jeho tvorbě prolíná a často beze zbytku pokrývá celou plochu plátna či papíru. „Jeden učitel na střední říkal, že obraz musí být namalovaný i na posledním centimetru v rohu. Je to pravda. Slavní autoři mají své malby vyvážené. To sice neznamená, že okolo hlavní figury musí být nahozené stejně jako nějaká tráva v pozadí. Ale dohromady to dělá vyladěný celek. Všechno má nějaký smysl. Je vidět, kdy je něco odfláknuté nebo nedodělané,“ uvedl v jednom z rozhovorů Masker.

Foto: Masker / archiv

Anna Pulkertová

Zaměřuje se na oblast výtvarného umění a designu, sběratelství, investic do umění a umělecký trh. Na umění ji fascinuje schopnost proměňovat vnímání, obohacovat ducha, promlouvat napříč generacemi. Vystudovala historii současného a moderního umění, mediální studia a kulturní antropologii. Aktuálně se věnuje tématu sběratelství na postgraduálním studiu. Pracovala v několika galeriích i v aukčním domě. V rámci uměleckých aktivit J & T Banky, služby Art Servis J & T Banky a Galerie Magnus Art pomáhá klientům i návštěvníkům objevit umění jako zajímavý způsob rozšíření vlastních obzorů.

 

Vychází 2. října

Umění recyklace: Letiště v Istanbulu vystavuje obrazy z PET lahví i...

Plastová víčka, kusy oblečení, papírové obaly nebo také elektronické součástky, které někdo vyhodil na největším letišti v Turecku, posloužily jako materiál k výrobě obrazů...

Muzeum Ordrupgaard skrývá „velrybu“ od Zahy Hadid i dům designéra Finna...

Až se ve vašem cestovatelském plánu objeví dánská Kodaň, vyčleňte si půlden navíc. Tedy v případě, že vás zajímají francouzský impresionismus, severská modernistická architektura a design nebo současné stavitelství a jeho hvězdy jako Zaha Hadid či Snøhetta. 

Petra Nesvačilová, Michal Isteník a další známé tváře sbírají ponožky pro potřebné

Taky nejspíš máte doma ponožky, které už nepotřebujete. Třeba proto, že k sobě nesedí do páru. Klientům sociální služby...

Karolína Kurková: Kdysi mi jedna paní přečetla z ruky, že budu mít tři děti. A mám je

Supermodelka Karolína Kurková je krásná, vysoká, téměř bezchybná. Taky upovídaná a živě gestikulující, ale jinak máma jako každá jiná.

Nejedete do Varů? Vary přijdou až k vám do obýváku

Videa ze zákulisí, živé přenosy, ale taky přes pět set filmů – to všechno nabízí streamovací platforma Mezinárodního filmového...
Zavří­t reklamu