Středa, 1 února, 2023

Bydlení v elektrárně: Londýn má novou architektonickou atrakci

Megalomanský projekt Battersea Power Station se v říjnu dočkal slavnostního otevření zrevitalizované industriální budovy Grade II a jejího okolí. Do elektrárny se čtyřmi vysokými komíny se tak vrací energie. Místo elektrické ta lidská.

Battersea Power Station je srdcem jednoho z největších, nejvíce vizionářských a netrpělivě očekávaných nových projektů v centru Londýna. Tento rozsáhlý bývalý průmyslový brownfield o rozloze 170 tisíc m2 postupně přemění na obrovský urbanistický areál s tisícovkami nových bytů, místem pro nákupy i zábavu, pro práci v nových administrativních budovách i místem pro veřejné setkávání a relax – to zase díky téměř 77 tisícům m2 věnovaným parkům, náměstím, promenádám či hřištím. Projekt za 9 miliard liber vede k vytvoření živého, víceúčelového developmentu, celé nové velké rezidenční a a obchodní čtvrti s novou vlastní stanicí metra (otevřena byla před rokem). Celkový projekt je rozdělen do osmi fází, přičemž každou z nich navrhli přední architekti, takže projekt si o pozornost říká také díky nim.

První kapitola výstavby Circus West Village byla dokončena již v roce 2017 a nyní je domovem pro více než 1 800 obyvatel, kteří si mohou užívat mixu barů, restaurací a zařízení pro volný čas, včetně kina a divadla. Tuto fázi architektonicky zaštítili SimpsonHaugh and Partners a De Rijke Marsh Morgan (dRMM).

Byty v laboratoři

Fáze dvě a tři vrcholí právě teď. Jejím epicentrem je bývalá elektrárna Grade II, ale zahrnuje i její zcela novou okolní výstavbu. Nejprve bylo loni dokončeno rezidenční bydlení Switch House West, které svým stylem navazuje i na industriální estetiku, takže na fasádách i v interiéru například pracuje s odhaleným režným zdivem a černými rámy oken (interiéry zpracoval Michaelis Boyd). Byty loftového stylu byly vybudovány v prostorech, kde byly kdysi umístěny hlavní spínací přístroj, laboratoř, baterie a montážní prostory elektrárny. Nyní se veřejnosti otevírají Switch House East i sama bývalá elektrárna, ale kromě historických staveb také další dvě apartmánové novostavby Battersea Roof Gardens a Prospect Place.

Co se bude dít v elektrárně, která je již 90 let legendární londýnskou vedutou? Jak revitalizace pracuje s původními prvky ze 30. let? Z elektrárny se stává multifunkční lokace se stovkami nových obchodů umístěných ve dvou historických turbínových halách, z „velína“ se stal společenský prostor s kapacitou přibližně 2000 lidí a barem a kotelna se mění na rozlehlou „food hall“, kde se dá jídlo konzumovat i nakoupit. Hala A má artdecový charakter. Hala B naopak víc brutalistní, odpovídající době, kdy byla k první hale dostavěna – v 50. letech. Šest pater si pak zabrala společnost Apple pro své nové londýnské sídlo. Žít to bude i venku na přilehlých terasách, a to nejenom na říčním průčelí, ale také po stranách dlouhé budovy. Samozřejmě, že všechny původní elementy jsou pečlivě zrestaurované a v interiérovém návrhu zpracované tak, aby vynikaly. Všechny úpravy, včetně navazujícího moderního bulváru Electric Boulevard a komplexu KOA s malými dostupnějšími byty, navrhovalo studio Architects WilkinsonEyre. To navrhlo i prosklený kruhový výtah, který vás vyveze vnitřkem komínu až na vrchol jedné z elektrárenských věží a nabídne 360stupňový výhled na město. Proto se o něm mluví jako o velkém turistickém konkurentovi Londýnského oka.

Frank Gehry poprvé v Británii

Milovníci světové architektury sem budou jezdit na „čumendu“, ale i z jiných důvodů – jsou jimi jména, která se podepsala pod podobu přilehlých rezidenčních novostaveb a náměstí. Autorem Battersea Roof Gardens je architektonická kancelář sira Normana Fostera a Prospect Place je zase dílem Franka Gehryho. A je to vůbec první bytový projekt tohoto amerického nositele Pritzkerovy ceny na Britských ostrovech! Zahrnuje dvě budovy ambiciózní výšky s 308 byty a typicky rozpohybovanou fasádu s vyčnívajícími okny a zimními zahradami. Některé z jednotek jsou určené k prodeji, jiné k pronájmu, některé jsou garsonky, jiné velké penthousy. Ani jeden z bytů nemá stejnou podobu, na všechny obyvatele pak čeká přístup ven. Ať už na zahradu, terasu, nebo do společného nádherného parku.

Podle vlastních slov Frank Gehry hmoty koncipoval tak, „aby mohly být vnímány nezávisle, ale zároveň tvořily určitý rám připojený k elektrárně Battersea. Je důležité, abychom připravili společenská místa pro budoucí generace, a naším cílem od začátku bylo vytvořit čtvrť, která se propojí s historickou strukturou města Londýna, ale bude mít také svou vlastní identitu a integritu.“

Obyvatelé budou také moci využívat vybavení sousední bytovky Battersea Roof Gardens se střešními zahradami, pracovními huby, kinem a posilovnou.

Do konce tohoto roku zde mají být otevřeny také art hotel a kino. Ani to však ještě nebude znamenat konec výstavby. V následujících letech se počítá s dokončením fází 4 až 7, a to i s nemocnicí, velkou vodní plochou a dalšími stovkami bytových jednotek. Z Battersea Power Station se tak stane město ve městě.

Vychází 31. ledna

Johnny Depp úspěšným malířem

Svoje obrazy prodal za 3,6 milionu dolarů. A stačilo mu k tomu jenom pár hodin.
Udržitelné bydlení na stromech

Londýnský architekt navrhl nádherné udržitelné bydlení na stromech

Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému znečištění londýnských ulic. A to právě svým...

Lilia Khousnoutdinova: Věřím, že způsob, jakým rodíme, ovlivňuje všechny oblasti našeho života

„Záleží mi na tom, aby ženy byly ve veřejném prostoru vidět a měly slovo,“ říká na úvod Lilia Khousnoutdinova,...

Jana Máchalová: Móda už pro lidi často nemá žádnou hodnotu

Vydrželi byste ji poslouchat klidně celé hodiny. Jana Máchalová, uznávaná módní historička, publicistka a jedna z nejmilejších žen, které...

Zkrvavené želvy i raci v plechovkách. To jsou mrazivé snímky vítězů podmořské fotografie

Naporcovaní žraloci i šťastně si plavoucí mořští koníci. Soutěž Underwater Photographer of the Year se snaží ukázat rozmanitost vodního...
Zavří­t reklamu