Čtvrtek, 8 června, 2023

Bydlení v elektrárně: Londýn má novou architektonickou atrakci

Megalomanský projekt Battersea Power Station se v říjnu dočkal slavnostního otevření zrevitalizované industriální budovy Grade II a jejího okolí. Do elektrárny se čtyřmi vysokými komíny se tak vrací energie. Místo elektrické ta lidská.

Battersea Power Station je srdcem jednoho z největších, nejvíce vizionářských a netrpělivě očekávaných nových projektů v centru Londýna. Tento rozsáhlý bývalý průmyslový brownfield o rozloze 170 tisíc m2 postupně přemění na obrovský urbanistický areál s tisícovkami nových bytů, místem pro nákupy i zábavu, pro práci v nových administrativních budovách i místem pro veřejné setkávání a relax – to zase díky téměř 77 tisícům m2 věnovaným parkům, náměstím, promenádám či hřištím. Projekt za 9 miliard liber vede k vytvoření živého, víceúčelového developmentu, celé nové velké rezidenční a a obchodní čtvrti s novou vlastní stanicí metra (otevřena byla před rokem). Celkový projekt je rozdělen do osmi fází, přičemž každou z nich navrhli přední architekti, takže projekt si o pozornost říká také díky nim.

První kapitola výstavby Circus West Village byla dokončena již v roce 2017 a nyní je domovem pro více než 1 800 obyvatel, kteří si mohou užívat mixu barů, restaurací a zařízení pro volný čas, včetně kina a divadla. Tuto fázi architektonicky zaštítili SimpsonHaugh and Partners a De Rijke Marsh Morgan (dRMM).

Byty v laboratoři

Fáze dvě a tři vrcholí právě teď. Jejím epicentrem je bývalá elektrárna Grade II, ale zahrnuje i její zcela novou okolní výstavbu. Nejprve bylo loni dokončeno rezidenční bydlení Switch House West, které svým stylem navazuje i na industriální estetiku, takže na fasádách i v interiéru například pracuje s odhaleným režným zdivem a černými rámy oken (interiéry zpracoval Michaelis Boyd). Byty loftového stylu byly vybudovány v prostorech, kde byly kdysi umístěny hlavní spínací přístroj, laboratoř, baterie a montážní prostory elektrárny. Nyní se veřejnosti otevírají Switch House East i sama bývalá elektrárna, ale kromě historických staveb také další dvě apartmánové novostavby Battersea Roof Gardens a Prospect Place.

Co se bude dít v elektrárně, která je již 90 let legendární londýnskou vedutou? Jak revitalizace pracuje s původními prvky ze 30. let? Z elektrárny se stává multifunkční lokace se stovkami nových obchodů umístěných ve dvou historických turbínových halách, z „velína“ se stal společenský prostor s kapacitou přibližně 2000 lidí a barem a kotelna se mění na rozlehlou „food hall“, kde se dá jídlo konzumovat i nakoupit. Hala A má artdecový charakter. Hala B naopak víc brutalistní, odpovídající době, kdy byla k první hale dostavěna – v 50. letech. Šest pater si pak zabrala společnost Apple pro své nové londýnské sídlo. Žít to bude i venku na přilehlých terasách, a to nejenom na říčním průčelí, ale také po stranách dlouhé budovy. Samozřejmě, že všechny původní elementy jsou pečlivě zrestaurované a v interiérovém návrhu zpracované tak, aby vynikaly. Všechny úpravy, včetně navazujícího moderního bulváru Electric Boulevard a komplexu KOA s malými dostupnějšími byty, navrhovalo studio Architects WilkinsonEyre. To navrhlo i prosklený kruhový výtah, který vás vyveze vnitřkem komínu až na vrchol jedné z elektrárenských věží a nabídne 360stupňový výhled na město. Proto se o něm mluví jako o velkém turistickém konkurentovi Londýnského oka.

Frank Gehry poprvé v Británii

Milovníci světové architektury sem budou jezdit na „čumendu“, ale i z jiných důvodů – jsou jimi jména, která se podepsala pod podobu přilehlých rezidenčních novostaveb a náměstí. Autorem Battersea Roof Gardens je architektonická kancelář sira Normana Fostera a Prospect Place je zase dílem Franka Gehryho. A je to vůbec první bytový projekt tohoto amerického nositele Pritzkerovy ceny na Britských ostrovech! Zahrnuje dvě budovy ambiciózní výšky s 308 byty a typicky rozpohybovanou fasádu s vyčnívajícími okny a zimními zahradami. Některé z jednotek jsou určené k prodeji, jiné k pronájmu, některé jsou garsonky, jiné velké penthousy. Ani jeden z bytů nemá stejnou podobu, na všechny obyvatele pak čeká přístup ven. Ať už na zahradu, terasu, nebo do společného nádherného parku.

Podle vlastních slov Frank Gehry hmoty koncipoval tak, „aby mohly být vnímány nezávisle, ale zároveň tvořily určitý rám připojený k elektrárně Battersea. Je důležité, abychom připravili společenská místa pro budoucí generace, a naším cílem od začátku bylo vytvořit čtvrť, která se propojí s historickou strukturou města Londýna, ale bude mít také svou vlastní identitu a integritu.“

Obyvatelé budou také moci využívat vybavení sousední bytovky Battersea Roof Gardens se střešními zahradami, pracovními huby, kinem a posilovnou.

Do konce tohoto roku zde mají být otevřeny také art hotel a kino. Ani to však ještě nebude znamenat konec výstavby. V následujících letech se počítá s dokončením fází 4 až 7, a to i s nemocnicí, velkou vodní plochou a dalšími stovkami bytových jednotek. Z Battersea Power Station se tak stane město ve městě.

Vychází 29. května

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních...

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena dosáhla na Pritzkerovu cenu a její jméno...

Ondřej Sekora – milovník brouků a ragby

Ferda Mravenec letos oslavil 90. narozeniny. V pražské Ville Pellé dnes začíná výstava věnovaná jeho otci, ilustrátorovi Ondřeji Sekorovi, která představí i neznámé ukázky z jeho tvorby.

Třeštíkovi: Místo topení obraz na stěně

Nikdy nemuseli překonávat krizi. Shodli se na tom, jak vychovávat děti a že je důležitější mít doma obraz než...

Český animovaný film útočí na Zlatý glóbus + 5 dalších dobrých zpráv

Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který vznikl podle knihy novinářky Petry Procházkové a jejích zkušeností z Afghánistánu, byl...

Prsteny podle postavení planet a s meteority. Brněnská značka Helioring umí zaznamenat lásku originálním způsobem

Když Ondřej Basler dojížděl nočním vlakem za přítelkyní, přemýšlel, jak by jí originálně vyznal lásku. Pokreslil mnoho papírů, ale nic z toho se mu nezdálo. Když si je ovšem prohlédl podruhé, viděl ve skicách vesmírné objekty. Jako správný nadšenec do astronomie začal přemýšlet, jak by mohl spojit vesmír a šperk. A založil značku Helioring.
Zavří­t reklamu