Čtvrtek, 21 září, 2023

Bulimička Taylor Swift, zneužívaná Whitney Houston i závislá Amy: Dokumenty, které odhalily temné stránky hudebních hvězd

Příští měsíc spatří světlo světa dokument o zpěvačce Demi Lovato s názvem Dancing With The Devil. Veřejnost se tak bude moci dozvědět detaily o jejích vážných problémech s drogami, několika mrtvicích, infarktu i návratu na pódia. Snímků, které zajímavou formou mapují náročné, utajované a temné životní situace významných hudebních hvězd, v posledních letech vyšlo hned několik. Tady jsou ty nejpovedenější z nich.

Máme pocit, že je dobře známe. Na sociálních sítích s námi denně sdílí své životy, postřehy, sny i starosti. Jsou ale situace, které si hvězdy hudebního nebe nechávají pro sebe. A často jsou to právě ty věci, které nám o člověku prozradí nejvíce. Ta největší trápení, problémy i smutky tak zůstávají za zavřenými dveřmi, za něž nás některé celebrity ale nakonec stejně vpustí. A to právě formou dokumentu. Jaké jsou ty nejočekávanější, nejzajímavější a nejemotivnější za poslední roky?

Miss Americana (2020)

Loňský dokument o americké zpěvačce, textařce, skladatelce a herečce Taylor Swift je asi jedním z nejpovedenějších hudebních dokumentů vůbec. Velmi citlivě totiž mapuje přerod naivní dospívající dívky do ženy, která se snaží udržet si svou tvář i ve světě, kde jsou nároky na zpěváky někdy až moc vysoké, vlastní názory nežádoucí a osobnost přetvářena směrem, který nejvíc prodává. Surový a emotivní pohledu do života hudebnice, která ovlivňuje miliony fanoušků, ale ona sama se ze všech sil snaží nenechat se semlít realitou slávy a úspěchu, natočila loni režisérka Lana Wilson. Ta pracuje s archivními i současnými záběry a perfektně tak vykresluje patnáct let v záři reflektorů jedné z nejvýraznějších osobností hudební branže a nejlépe vydělávající zpěvačkou uplynulé dekády. Swift přesvědčivě vypráví o tom, jak bojuje proti návratu hodnot padesátých let, kdy ženy mohly jen mlčet, politickém aktivismu, přiznává poruchy příjmu potravy, svěřuje detaily o soudním sporu s dýdžejem rozhlasové stanice, který ji ve studiu osahával, a emotivně mluví i o tom, jak sláva člověka neosvobozuje, ale ještě více svazuje.

Framing Britney Spears (2021)

Bývalá popová princezna a hvězda konce devadesátých let, Britney Spears, má za sebou závislosti na alkoholu a amfetaminech i několik hospitalizací na psychiatrii. Její skandály došly tak daleko, že je už třináct let zbavena svéprávnosti a kontrolu nad jejím životem a majetkem má její otce. Nová odhalení o tom, jak bezradná zpěvačka poslední roky žije, jakým způsobem se snaží vzepřít opatrovnictví i o tom, co na celou situaci říkají lidé z jejího blízkého okolí, přinesla zajímavě natočená epizoda dokumentární série The New York Times Presents s názvem Framing Britney Spears.

Byla uveřejněna tento měsíc a divákům nabízí nový pohled na celou kauzu, rozebírá zpěvaččin složitý vztah s otcem, jejich soudní spory a nahlíží do posledních třinácti let zpěvaččina života. Snímek, obsahuje také rozhovory s osobami blízkými Britney, s mediálně známými osobnostmi i s členy hnutí Free Britney. A najdete v něm třeba i postřehy právníků blízkých případu. V neposlední řadě se pak věnuje také příběhu, jak jednu z nejúspěšnějších hudebnic všech dob semlel hudební průmysl i lidé v něm. Má tak být jakousi výpovědí o způsobu, jak může být zacházeno s nadanou dívkou, která se příliš mladá objeví v záři reflektorů bez adekvátní podpory.

Whitney (2018)

Kdo by nemiloval Whitney Houston po boku Kevina Costnera ve filmu v Osobní strážce? Právě Kevin Costner je jedním z těch, jehož vyprávění o zážitcích s popovou ikonou v dokumentu zazní. Nenechte se ale zmást, snímek totiž rozhodně není jen zalitý sluncem a pozitivními vzpomínkami. Jde velmi do hloubky a zabývá se především velmi otevřeným popisováním zpěvaččiny drogové závislosti, komplikovaných vztahů v rodině, vypjatých situací během manželství s Bobbym Brownem nebo sexuálního zneužívání, které ovlivnilo její život asi nejvíce. Emotivní film oscarového režiséra Kevina Macdonalda je plný unikátních záběrů natočených její rodinou a nespočtu výpovědí jejích nejbližších. Je ale také citlivou připomínkou ohromného talentu, odvahy a síly, jež jedna z nejlepších zpěvaček všech dob nikdy neztratila.

Amy (2015)

Oscarem oceněný dokument Asifa Kapadii  představuje mrazivý příběh o zpěvačce Amy Winehouse, která zemřela v pouhých sedmadvaceti letech se 4,16 promile a jinými návykovými látkami v krvi. Vkusně natočený snímek je velmi autentický zejména díky množství záběrů z jejího soukromí, detailních rozhovorů i textů jejích písniček, které vždy přesně reflektovaly její aktuální pocity, trápení, obavy i radosti. V celovečerním uměleckém díle tak vidíme nadpozemsky talentovanou dívku s neskutečným zápalem pro hudbu, ale i nevyrovnanou a bulvárem uštvanou oběť vlastních démonů se slabostí pro heroin i špatné muže po svém boku.

Demi Lovato: Dancing With The Devil (2021)

Demi Lovato se kromě své hudby proslavila také problémy s poruchami příjmu potravy, alkoholem i drogami. Její závislosti ji v roce 2018 málem dohnaly až k tomu nejhoršímu konci. Tehdy ji totiž její nejbližší našli v jejím bytě v bezvědomí předávkovanou fentanylem. Jen pár dní před tímto incidentem přitom zveřejnila píseň Sober, v níž se svěřuje, že po šesti letech abstinence u ní došlo k relapsu. Lovato, která po předávkování dostala v nemocnici tři mrtvice a infarkt, má prý dokonce dodnes poškozený mozek. Jelikož prý ale slyšela o svém životě spoustu nepravd, rozhodla se fanouškům odvyprávět své životní osudy sama pomocí čtyřdílného dokumentu, který bude mít premiéru 23. března na Youtube a diváci v něm budou moci sledovat celý boj s drogami i ozdravovací proces ze zpěvaččina úhlu pohledu. Dancing With The Devil bude obsahovat i vyprávění její rodiny, přátel a blízkých spolupracovníků. Jako režiséra si hvězda, která trpí také bipolární poruchou a snaží se otevírat téma duševního zdraví, přizvala Michaela D. Ratnera.

Vychází 2. října

Streetartový umělec David Strauzz žil kdysi na ulici, dnes vystavuje na...

Jeho rodiče emigrovali z Československa do Kanady, on se po smrti matky rozhodl živit uměním, vycestoval do Evropy a nakonec se usadil v Praze. Tvoří muraly se sociální tematikou i komerční zakázky pro velké firmy. Nově jsou jeho díla k vidění v hotelu The Mozart Prague.

Módní kolekce návrhářky Iris Van Herpen inspirovaná přírodou vám vezme dech

V aktuálním vydání What, jehož leitmotivem je tentokrát umění, jsme se zeptali několika inspirativních osobností na to, jaký umělecký počin je v poslední době...

To, že někdo používá CBD jako nástroj pro obchod s falešnou nadějí, považuju za hyenismus, říká adiktolog Pavel Kubů

Když se řekne doktor, většině z nás se vybaví ten s rouškou na operačním sále. Adiktolog Pavel Kubů nenosí...

Růže z Brna a klobouky z Vysočiny. Jirka Hofbauer představuje novou kolekci

Designér přináší první samostatnou dámskou kolekci s kousky na denní nošení i výjimečné přiležitosti. Žádné z modelů ale nejsou skladem - všechny se budou šít a upravovat klientkám na míru.

Hledáte v novém roce více klidu a štěstí? A co se to naučit od koček?

Člověk není kočka. Je to zvláštní tvor a nestačí mu jen tak žít. Klade si otázky o smyslu života a nemůže si pomoct. Člověk není kočka, ale lecčemu by se od ní mohl učit. Třeba, jak odpočívat a jen tak být.
Zavří­t reklamu