Úterý, 3 října, 2023

Autor Srdce na Hradě předvádí na smíchovské náplavce recyklovanou realitu

V rámci mezinárodního sochařského festivalu Sculpture line, který momentálně probíhá v Praze, se objevila také nová instalace známého umělce Jiřího Davida. Dílo by mělo být na smíchovské náplavce k vidění do konce srpna a nese název Buď všichni, nebo nikdo. „Názvy svých děl většinou vždy vybírám tak, aby nebyly ihned popisné, ale měly větší prostor pro interpretace,” uvedl autor.

Jiřího Davida můžeme znát jako zakládajícího člena umělecké skupiny Tvrdohlaví, či také jako autora známého neonového srdce, které bylo v roce 2002 instalované na Pražském hradě jako rozloučení s odcházejícím prezidentem Václavem Havlem. Umění se věnuje již od 80. let.

Buď všichni, nebo nikdo

Dílo je tvořeno z polystyrenu a recyklovaných materiálů. Právě materiály, které autor při práci použil, jsou při jeho výkladu klíčové. Podle autora Jiřího Davida totiž odráží recyklovanou realitu ve smyslu odpadů a plastů – ne ale v té černobílé, environmentální dikci. „Je to o tom, jestli je možné s takovým materiálem udělat adekvátní umělecké dílo, které by obstálo i v konkurenci materiálů, se kterými se běžně sochy, objekty a další instalace dělají,” upřesňuje.

Nápad na tvorbu tohoto díla dostal David právě i díky festivalu Sculpture line – jeho organizátoři autorovi doporučili firmu, která se recyklací zabývá a umí zrecyklovat například i obaly od džusů, které zbaví i hliníku. Právě tato „netoxikace“ autora zajímala. Chtěl jsem vědět, zda je možné oslovit lidi i skrze takovouto instalaci obsahově, není to žádný výkřik, spíš je to kontemplace chaotického prostředí spojené s vesmírem, ale ne nějak pateticky, je to běžně žitá realita v kontextu světa a vesmíru, vysvětluje David. A jestli leží budoucnost umění v recyklovaných materiálech? To se podle Davida jednoznačně říci nedá – vždy totiž záleží na tvůrcích, co je pro jejich práci důležité a co tím chtějí sdělit.

Instalace by měla být na Smíchovské náplavce k vidění do konce srpna. Zda se dílo pak bude někam přesouvat, ještě není jisté.

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Architekt Petr Kousal uspěl v Londýně. Pracuje i na obřím náboženském...

V předních světových architektonických kancelářích pracují desítky českých architektů a architektek, o kterých se u nás doma moc neví a nepíše, což je škoda.

Mluvím o psychických problémech herců, ale lidi spíš zajímá, odkud jsou mí rodiče, říká Darija Pavlovičová

Díky seriálům Zločiny Velké Prahy a Kukačky se Darija Pavlovičová stala nepřehlédnutelnou. Teď ji můžete vidět ve filmu O malých věcech a na podzim se roztančí ve StarDance. Nabytá popularita s sebou nese větší psychickou zátěž, na což herci nebývají připravení. Povídaly jsme si právě o tom i o natáčení intimních scén.

Proč někdo odmítá zachraňovat planetu? Je to podobné jako u kuřáků, kteří kouří, i když vědí, že jim to škodí

Zatímco vy třídíte odpad, pokoušíte se o zero waste a snažíte se šetřit vodou, vaše kamarádka nad podobnými aktivitami jen pobaveně zvedá obočí. Nebo naopak – vy nic moc neřešíte a usmíváte se nad snahami svých známých. Proč to tak je, vysvětluje psychologie klimatu.

Tamara Kotvalová: „Můj život není jen Pařížská.“

Zažila doby, kdy neměla na jídlo. Teď je úspěšnou podnikatelkou. „Díky Bohu jsem dnes v pozici, kdy už do společnosti chodit nemusím a místo toho vyrážím se psem do lesa. To je pro mě největší luxus.“
Zavří­t reklamu