Úterý, 30 května, 2023

Autor Srdce na Hradě předvádí na smíchovské náplavce recyklovanou realitu

V rámci mezinárodního sochařského festivalu Sculpture line, který momentálně probíhá v Praze, se objevila také nová instalace známého umělce Jiřího Davida. Dílo by mělo být na smíchovské náplavce k vidění do konce srpna a nese název Buď všichni, nebo nikdo. „Názvy svých děl většinou vždy vybírám tak, aby nebyly ihned popisné, ale měly větší prostor pro interpretace,” uvedl autor.

Jiřího Davida můžeme znát jako zakládajícího člena umělecké skupiny Tvrdohlaví, či také jako autora známého neonového srdce, které bylo v roce 2002 instalované na Pražském hradě jako rozloučení s odcházejícím prezidentem Václavem Havlem. Umění se věnuje již od 80. let.

Buď všichni, nebo nikdo

Dílo je tvořeno z polystyrenu a recyklovaných materiálů. Právě materiály, které autor při práci použil, jsou při jeho výkladu klíčové. Podle autora Jiřího Davida totiž odráží recyklovanou realitu ve smyslu odpadů a plastů – ne ale v té černobílé, environmentální dikci. „Je to o tom, jestli je možné s takovým materiálem udělat adekvátní umělecké dílo, které by obstálo i v konkurenci materiálů, se kterými se běžně sochy, objekty a další instalace dělají,” upřesňuje.

Nápad na tvorbu tohoto díla dostal David právě i díky festivalu Sculpture line – jeho organizátoři autorovi doporučili firmu, která se recyklací zabývá a umí zrecyklovat například i obaly od džusů, které zbaví i hliníku. Právě tato „netoxikace“ autora zajímala. Chtěl jsem vědět, zda je možné oslovit lidi i skrze takovouto instalaci obsahově, není to žádný výkřik, spíš je to kontemplace chaotického prostředí spojené s vesmírem, ale ne nějak pateticky, je to běžně žitá realita v kontextu světa a vesmíru, vysvětluje David. A jestli leží budoucnost umění v recyklovaných materiálech? To se podle Davida jednoznačně říci nedá – vždy totiž záleží na tvůrcích, co je pro jejich práci důležité a co tím chtějí sdělit.

Instalace by měla být na Smíchovské náplavce k vidění do konce srpna. Zda se dílo pak bude někam přesouvat, ještě není jisté.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Šperkařka Dana Bezděková recykluje zlato a stříbro

„Všímám si nenápadných věcí, vidím v nich krásu a měním ji ve šperky. Tají se mi dech nad krásou kosmických přístrojů a podléhám kouzlu starých, nalezených věcí,“ říká královna českého šperku, jak se jí přezdívá.

Kvašené potraviny zlepšují trávení a posilují imunitu. Vyzkoušejte tipy na domácí fermentaci

Fermentované potraviny se v posledních letech prohnaly jídelními lístky i regály obchodů. Zlepšují trávení, posilují imunitu, podporují lepší stravitelnost...

Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Tibet už nikdy nebude jako dřív

Narodila se v ruském Magnitogorsku, na Oxfordu vystudovala politologii a historii, píše, navrhuje šperky, je i lektorkou, dulou, kněžkou,...

Marsell Bendig: Už toho mám plný zuby být pořád podobnej bráchovi!

Herecký samouk loni zazářil v originální černé komedii Banger. Vysloužil si tím nadšené reakce publika, dvě nominace na Cenu české filmové kritiky (jako herec a objev roku) a za měsíc zkusí proměnit nominaci na Českého lva.
Zavří­t reklamu