Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Víme, co na sebe, aby vám komáři tolik nepili krev

Jemné bzučení dokáže zničit nejeden letní večer. Když budete vědět, co komáry přitahuje, lépe se vám proti nim bude bránit.

Letošní studie publikovaná v žurnálu Nature Communications se zaměřila na vizuální a čichové preference komárů. Tým vědců z Washingtonské univerzity sledoval konkrétně samice komára tropického, který je nebezpečným přenašečem horečky dengue, žluté zimnice či viru zika. Z tropů už se rozšířil i do jiných oblastí a vyskytuje se také ve Španělsku nebo v Portugalsku.

Po čem komár touží?

Badatelé vysvětlovali, že komára primárně přitahuje lidský dech, respektive oxid uhličitý, který vydechujeme. Jakmile detekuje oxid uhličitý, zaměří se na barvy, které by mohly značit přítomnost lidské krve.

Vědci komárům v testovací komoře předkládali různé podněty, například lidskou ruku nebo červený puntík. Pokud komáři v okolí necítili oxid uhličitý, barevný puntík je nezajímal – bez ohledu na jeho barvu. Jakmile vědci dovnitř nastříkali oxid uhličitý, komáři začali létat k puntíkům s červenou, oranžovou, černou a tyrkysovou. Naopak si nevšímali puntíků zelených, modrých, bílých nebo fialových.

Entomoložka Nancy Troyano magazínu Prevention vysvětlovala, proč komáři tíhnou právě k červené: „Když světlo interaguje s lidskou kůží, bez ohledu na pigmentaci odráží načervenalou barvu. Červená barva proto může být jedním z několika podnětů, které komárům pomáhají najít hostitele.“

Bílá = nebezpečí

Entomolog Timothy Best ve stejném článku upřesňuje, že vedle detekce vydechovaných plynů a barvy komáři také využívají receptor snímající teplo. A proč je láká víc černá než bílá barva? Best říká: „Světlé barvy komáři vnímají jako hrozbu, proto se mnoho druhů komárů vyhýbá štípání na přímém slunci. Komáři jsou velmi náchylní k smrti dehydratací, proto mohou světlé barvy představovat nebezpečí, kterému se instinktivně vyhnou. Naopak tmavší barvy mohou znamenat stíny, které s větší pravděpodobností absorbují a zadržují teplo, což pomůže komárům nalézt hostitele.“

Vzhledem k tomu, že o tom, jestli vás bzučící monstrum štípne, rozhoduje více faktorů, volba barvy oblečení není samospásná, dle expertů ale může pomoci se ubránit. „Lidé by měli zvážit světlejší oblečení jako další prostředek, jak omezit poštípání,“ říká Timothy Best. K těm dalším obecným doporučením patří používání repelentu (s DEET, IR3535 nebo v přírodní variantě s esenciálním olejem z citronely) a nošení dlouhých kalhot a dlouhých rukávů. Když budou v bílé nebo třeba světle modré, tím lépe.

Zdroj: Nature Communications, Prevention

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Robert Downey Jr. produkuje podcast o kultu bývalých narkomanů, který bral...

V experimentální léčebně pro drogově závislé Synanon vyrostla utopická společnost, kam chtěly patřit i celebrity. Pak se zvrhla v paranoidní militaristický kult.

Bindi Irwin po operaci endometriózy: Doktor jí tvrdil, že je to běžná bolest, se kterou se mají ženy smířit

Dcera slavného lovce krokodýlů deset let trpěla bolestmi, aniž by znala příčinu. Nyní podstoupila operaci a rozhodla se svým příkladem šířit osvětu o endometrióze, kterou mnozí podceňují. „Buďte taktní a zadržte, než se mě nebo nějaké jiné ženy zeptáte, kdy bude mít další děti,“ napsala na Instagramu.

Kam za duhovými prázdninami? V těchto zemích si LGBTQ komunita prý užije nejpříjemnější dovolenou

Přestože se toho ve vnímání LGBTQ komunity za posledních dvacet let změnilo hodně k lepšímu, projevů homofobního smýšlení i...

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu