Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Půvabná Ruska bude hlavní hvězdou prvního filmu z vesmíru. Kdo je Julija Peresildová?

Vypadá to, že se hvězdy stříbrného plátna začnou pomalu přesouvat z filmových studií na oběžnou dráhu. Ruský režisér Klim Šipenko a herečka Julija Peresildová se totiž během října z kosmodromu Bajkonur vydají na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby tam natočili snímek jménem Výzva. Půvabná plavovláska Peresildová, která si v minulosti zahrála například legendární sovětskou sniperku Ljudmilu Pavličenkovou, ale rozhodně není v hereckém světě žádným nováčkem. Seznamte se.

Už léta probíhá boj o to, kdo posbírá ve výpravách do vesmíru větší úspěchy. Američané a Rusové se ale nyní začínají předhánět i o to, kdo z oběžné dráhy jako první natočí film. Už loni oznámil hollywoodský herec Tom Cruise, že se s režisérem Dougem Limanem chystají letos na podzim na Mezinárodní vesmírnou stanici natáčet celovečerní snímek. Ten zaštituje agentura NASA a SpaceX a práce na něm by měla začít v říjnu. Jenže krátce poté svůj plán oznámilo i Rusko, které má jasný cíl – být rychlejší.

Centrifuga a obvod hrudníku

Zatím to vypadá, že Rusové jsou prvenství o něco blíže. Před pár dny ruská vesmírná agentura Roskosmos informovala o tom, že už mají dvojici, která bude základními kameny pro vznik filmu s pracovním názvem Výzva. Stali se jimi Julija Peresildová a  Klim Šipenko. Ten před čtyřmi lety natočil oceňovaný snímek odehrávající se právě ve vesmíru a o rok dříve zase komedii Sedlák, jež se stala nejvýdělečnějším ruským filmem. Výzva by se měla natáčet také na ISS, a to během října. Šestatřicetiletou herečku i o rok staršího režiséra Rusové zařadí mezi ostatní členy posádky vesmírné lodi Sojuz MS-19. V očekávaném snímku bychom pak měli sledovat příběh mladé doktorky, která musí kosmonauta operovat ve vesmíru, protože jeho zdravotní stav je tak špatný, že by nezvládl přistání na Zemi. Zajímavé je, že sympatická plavovláska musela kromě uměleckého konkurzu projít také rozsáhlým zdravotním testem a splnit nespočet požadavků. Mezi těmi nejdůležitějšími byl dostatečný obvod hrudníku, ruské občanství, váha 50–70 kilogramů, zvládnutí běhu na jeden kilometr pod tři a půl minuty, uplavání 800 metrů pod 20 minut nebo seskok z třímetrové plošiny. Speciálnímu výcviku, který má začít 1. června, se ale nevyhne ani samotný režisér. Trénovat se bude například během jízdy na centrifuze nebo pohyb v prostoru bez gravitace. Pokud jméno Julije Peresildové slyšíte poprvé, věřte, že ve světě filmu ale tahle nadaná kráska není žádným nováčkem a cestu k vysněné roli si poctivě odpracovala.

 

Láska k filmu

Příjmení Julije Peresildové pochází od jejích estonských prarodičů, kteří byli deportováni do Ruska. Ona se narodila v Pskově, jednom z nejstarších ruských měst, které se nachází v Severozápadním federálním okruhu Ruské federace. Přestože ji její rodiče k filmu nikterak nevedli, už od dětství snila o tom, že se stane herečkou. Účastnila se nejrůznějších školních představení, her i soutěže mladých talentů. Po střední škole nastoupila na Fakultu ruské filologie Státního pedagogického institutu v Pskově, ale její láska k herectví ji nakonec odvála do Moskvy, kde začala studovat na Ruské akademii divadelních umění – nejstarší a největší divadelní škole v Rusku, kterou v roce 2006 úspěšně dokončila a od začátku své kariéry sklízela na divadelních prknech uznání. Jako host často excelovala ve Státním divadle národů a v současné době spolupracuje s dalšími významnými ruskými divadly, jako je například Divadlo na Malaya Bronnaya v Moskvě.

Komedie i dramata

Co se týká filmu, tak už v roce 2006 si střihla důležitou roli v dramatickém snímku Nevěsta a její jemný vzhled společně s talentem, tahem na branku a neuvěřitelnou pílí jí během let přinesly další skvělé role, jako například Sofii v dramatu The Edge a famózně ztvárnila i sovětskou odstřelovačku Lyudmilu Pavlichenko v životopisném válečném filmu z roku 2015 Bitva o Sevastopol. Kritici často vyzdvihují především její cit pro věrohodné, uvěřitelné a zapamatovatelné ztvárnění mnohdy nevýrazných postav. A také to, že se stejnou vášní zahraje romantické seriály, válečná dramata, komedie i napínavé thrillery. Není tak divu, že získala například Cenu prezidenta Ruské federace pro mladé umělce nebo ocenění pro nejlepší herečku na prvním filmovém festivalu BRICS.

Nahota jen ve filmu

V osobním životě, na rozdíl od mnohých jiných hereček, nemá Julija Peresildová žádné velké skandály. S režisérem a životním partnerem Alexejem Učitělem, v jehož filmech se už několikrát objevila, má dvě dcery a žije klidný život. Přesto ale dvojice na svatbu nespěchá. Prý proto, že je zklamaná ze zkušeností přátel, kteří se ve velkém rozvádí. „Mám tolik přátel, kteří stáli u oltáře v závoji a bílých šatech. Pokaždé je to sice velmi krásné, ale irelevantní,” řekla například pro magazín Ok! s tím, že možná někdy změní názor. Skeptická je například i k obnaženým fotografiím pro pánské časopisy, přestože s choulostivými scénami ve filmech nemá problém. Obdivuhodná je pak například i její charitativní činnost, kdy se jako zakládající členka nadace Galchonok zasazuje o léčbu dětí s poruchami centrálního nervového systému.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

5 dobrých zpráv, které vám pomohou zlepšit pondělní den

Představte si, že slavíte 100. narozeniny. Jaký asi povedete život a co budete dělat? Stoletá Britka Edith Murway-Traina zrovna trénuje na další soutěž ve...

Amal a George Clooney představili aplikaci odhalující porušování lidských práv

Okouzlující herec a krásná právnička a aktivistka tvoří dokonalý pár. George Clooney se ale se svou ženou Amal doplňují...

Chcete posílit svou imunitu? Vyzkoušejte přírodní červenou řasu

Podzim a zima jsou již tradičně obdobími, která znamenají pořádnou zatěžkávací zkoušku pro náš organismus i obranyschopnost. Nejrůznější virózy,...

Rok 2022 v módě: 10 věcí, které nám tento rok dal/vzal

Módní redaktor a stylista Jiří Hofbauer se obrací za uplynulým rokem a připomíná, co zásadního se v módním průmyslu událo.
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu