Úterý, 6 června, 2023
spot_img

Oscaři znají své vítěze. Proč se naší královnou stala Carey Mulligan?

Slavnostní 93. ročník udílení Oscarů, který se uskutečnil v noci na dnešek, zná své vítěze. V hlavní kategorii zvítězil favorizovaný snímek Země nomádů. Kdo na červeném koberci nejvíce učaroval nám?

Jak se dalo očekávat, letošní ročník předávání Oscarů byl poznamenaný pandemií a hollywoodské divadlo Dolby Theatre se pro tentokrát muselo spokojit se skromnější atmosférou bez diváků. Na nápaditosti to ale celému ceremoniálu rozhodně neubralo. Galavečer se totiž uváděl se ze dvou míst zároveň, a kromě zmíněného Dolby Theatre se dalším stanovištěm stalo i losangeleské nádraží Union Station. Celý večer, který se nesl v duchu filmového představení, měl pak pod taktovkou skvělý režisér Steven Soderbergh, jenž má na kontě například “prorocký” snímek Nákaza.

Překvapivý Hopkins a královna Carey Mulligan

Snad kromě vítězství Anthonyho Hopkinse v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli se ale žádné velké překvapení nekonalo. Třiaosmdesátiletý Hopkins Akademii učaroval svým výkonem ve snímku The Father a stal se tak nejstarším výhercem nejprestižnějšího hollywoodského ocenění v jeho historii. Filmem roku byla jmenována podle očekávání favorizovaná Země nomádů. Dílo režisérky Chloé Zhaové tak navázalo na úspěchy na Zlatých glóbech nebo britských cenách BAFTA. Sošku v kategorii Nejlepší herečka ulovila Frances McDormandová právě za zmíněný film Země nomádů. Nám ale přesto učaroval i snímek, který nakonec proměnil jen jednu ze svých nominací – Nadějná mladá žena. Dílo režisérky a scenáristky Emerald Fennellové vybojovalo první cenu galavečera za nejlepší původní scénář. Originální krimi thriller s nádechem černé komedie pozvedl především bravurní výkon Carey Mulligan. Ta zazářila nejen na červeném koberci, kde ve zlatém živůtku a sukni z dílny Valentino Haute Couture působila jako módní královna celého letošního ročníku, ale především pak jako mazaná a po pomstě dychtící Cassie ve velmi diskutovaném snímku. A není tak divu, že byla nominovaná v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli.

#MeToo zábavnou formou

Snímek, který se otírá o kauzu #MeToo tím nejlepším a nejzábavnějším způsobem, ukazuje dívku, jež po nocích žije tajným druhým životem a snaží se napravit křivdy minulosti.  Filmů, které se dotýkají právě #MeToo, bylo sice v poslední době natočeno hned několik, většina z nich ale nezvolila úplně šťastnou formu a síla poselství nebyla na rozdíl od Nadějné mladé ženy dost intenzivní. Pětatřicetileté režisérce Emerald Fennell, která je zároveň producentkou filmu a autorkou scénáře, se povedlo vyvolat diskusi o tématu i pobavit propracovanou jednohubkou, jež kombinuje černou komedii, revenge thriller i příjemnou romanci. Obsazení Carey Mulligan pak bylo asi největší trefou do černého a třešničkou na dortu, která celé dílo pozvedla o level výš. A v jakých snímcích nás britská herečka zaujala nejvíc?

Škola života

Neopouštěj mě

Drive

Velký Gatsby

Daleko od hlučícího davu

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

8 receptů na drobné vánoční snacky, které zpestří sváteční stolování

Někdo se celý rok nemůže dočkat hald nadýchaného sněhu nejen venku, ale i v cukroví, a stolů, které se pod množstvím kapřích řízků jen...

Dřív jsme neukazovaly ženské tělo, jaké reálně je. Dnes už falešnou iluzi krásy šířit nechceme, říká spoluzakladatelka Paonu Andrea Kopalová

Na začátku jejich úspěchu stála hodina obchodního práva na vysoké škole. Dvě spolužačky sice tehdy měly na rozjezd vysněné...

5 nevšedních tipů, jak dát na dovolené životu nový směr

Je jedno, jestli jste u moře, u rybníka nebo na zahradě. Máme pár tipů, jak si opravdu užít a plně využít volno, abyste si nejen pořádně odpočinuli, ale také získali energii a nové impulsy do života.

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich vrat

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu