Neděle, 1 srpna, 2021

Mládí v pilulce: Proč propadnout trendu nutrikosmetiky?

Je to dávno, co jsem vycestovala do Singapuru. Letěla jsem prozkoumat tajemství pilulek krásy, které slibovaly mladý a svěží vzhled. Asie je, co se „vývoje krásy“ týče, hodně napřed a už tenkrát tu frčela výživa pleti zevnitř. Proč nutrikosmetice propadnout dnes?

Pleť Asiatek je hladká, zářivá a světlá, optimálně bez jediné poskvrnky. Ženy jsou tu schopné za péči utratit horentní sumy. Dobře ale vědí, že péče zvenku nestačí. I když jdou věda a technologie v beauty průmyslu neustále dopředu, kosmetika má ve svém působení limity. Je to dáno tím, že kůže je schopna přijímat pouze určité množství aktivních látek jen do určité hloubky. Ke slovu se tak hlásí nutrikosmetika. „Jde o nejnovější trend v kosmetickém průmyslu. Je logickým vyústěním neboli průnikem nutraceutik s kosmeceutiky. Zjednodušeně řečeno jde o využití přírodních bioaktivních sloučenin z ovoce, zeleniny, léčivých bylin, luštěnin a dalších látek za účelem zpomalení stárnutí pokožky, snížení zánětu a poskytnutí ochrany proti UV záření,“ říká Iveta Ječmík Skuherská, která je naturopatkou.

Směr budoucnosti?

Podle Ivety je právě stárnutí pokožky složitým biologickým procesem, který je ovlivňovaný kombinací vnitřních a vnějších faktorů. „Krása a zdraví patřily vždy k hlavním faktorům ovlivňujícím celkovou psychickou pohodu, a proto je anti-age programu věnována čím dál větší pozornost. Tím pádem i nutrikosmetika bude v budoucnu vzkvétat jako odvětví kosmetiky, ale i jako součást životního stylu,“ myslí si odbornice. K dosažení zlepšení stavu pleti je ale podle ní někdy potřeba najít příčinu. Může jít o poruchy trávení, záněty i sníženou funkci štítné žlázy. „V takových případech je vhodné poradit se s odborníkem nebo lékařem. Cesta k pomalému stárnutí a skvělý vzhled záleží na pěti základních pilířích, a to na kvalitní stravě, dostatečném spánku, psychické pohodě, kvalitní vodě a pravidelném pohybu.“

Foto: Pexels
Foto: Pexels

Spása „zázračných“ složek

Látkou, která se stále více těší větší oblibě na vnitřní užívání, je kolagen. Ten je pro pleť velice důležitý, protože kolagenová vlákna v pokožce zajišťují pružnost a elasticitu. Bohužel s věkem tato vlákna přestávají být tak silná a pokožka ochabuje. Kolagen lze pleti ale dodat. Získává se z živočišných a mořských zdrojů a záleží na jeho formě. Velmi účinný je kolagenní petit, který se dobře vstřebává. „Například u hydrolyzovaného kolagenu řada studií prokázala snižování stárnutí pokožky u perorálního použití. Dochází zde k redukci vrásek, zlepšení kožní bariéry, syntéze kolagenu a kyseliny hyaluronové a k podpoře růstu fibroblastů,“ popisuje odbornice. Látek, které výborně pracují s pletí, je spousta. Důležité jsou také antioxidanty, jako karotenoidy (např. beta-karoten, lykopen, lutein, zeaxanthin a astaxanthin) a polyfenoly. „Karotenoidy jsou významnými lapači volných radikálů a polyfenoly patří mezi nejhojnější antioxidanty v lidské stravě. Můžeme je najít v ovoci, zelenině, v olivovém oleji, ale i v kávě, čaji nebo čokoládě. Polyfenoly, jako je ECGC, chrání před poškozením DNA indukovaným UV zářením a potlačením imunity, částečně díky své schopnosti redukovat oxidační stres. Pro pleť, nehty, vlasy jsou důležité také zinek, selen, biotin, omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a nesmíme zapomínat ani na vitamin C,“ říká odbornice. Právě „céčko“ je v anti-agingu velmi důležité, podporuje totiž tvorbu kolagenu a významnou roli hraje právě při užívání přípravků s kolagenem, bez něho nejsou tak účinné.

Psychická krása

Je známo, že vnitřní prožívání a psychika odrážejí také v našem výrazu a aktuálním vzhledu. Vždyť nejkrásnější pleť a nejzářivější barvu v tváři mívají čerstvě zamilovaní. Stejně tak jsou důležité i složky nutrikosmetiky, které nejenže působí na stav kůže a na zdraví, ale také zklidňují a působí na psychickou pohodu. Je to například indický ženšen ashwagandha, velmi často využívaný v ajurvédě. V překladu znamená koňská síla a také tak působí.

Dobré trávení, dobrý vzhled

To, že vše se vším souvisí, potvrzují také zdravá střeva – ty hrají v našem vzhledu významnou roli. „Dobré trávení je zásadní pro vstřebávání živin a naše celkové zdraví. Probiotika mají vliv na trávení, produkci vitaminů, na naši psychiku. Ukazuje se také vliv i na pleť a pokožku. Dnes již existuje řada studií, která prokazuje účinek některých probiotických kultur jako například Lactobacillus plantarum proti stárnutí,“ dodává Iveta.

Spolu silnější

Nelze však říct, že odteď používat krémy je zbytečné a jen do sebe „házet“ zázračné pilulky. Obojí se totiž navzájem doplňuje – funguje tu tedy určitá synergie. Krém pleť vyživí, dodá jí hydrataci a hlavně ji rozzáří. Nutrikosmetika dokáže pracovat s vráskou a stavem pleti zevnitř. První výsledky čekejte nejdříve po dvou měsících každodenního užívání.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

spot_img

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Stáří jako katastrofa? Ageismus v kosmetickém průmyslu je prý na ústupu

Ať už si otevřete svůj oblíbený magazín, nebo zapnete televizi, s velkou pravděpodobností uvidíte příspěvek, který vás bude povzbuzovat k zakoupení nějakého omlazujícího produktu....

Oběd pod mořem a večeře v oblacích? Nejzajímavější restaurace světa

Milujete jídlo a nevšední zážitky? Pak své vášně spojte a navštivte nejunikátnější restaurace na světě. U nás vítězí tato...

Pokrmy domorodců nebo čistá strava. Správný jídelníček nemusí být věda

Zatracovat mouku, myslet si, že cukr je bílý zabiják, jíst jako pračlověk nebo jako prababička, věřit, že kokos je...

V poslední vánoční soutěži můžete získat dárkový set čaje a hrnku Kusmi Tea

Náš vánoční speciál, v němž jste mohli od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, je...
Zavří­t reklamu