Pětistovka. Na naše poměry to zní až neuvěřitelné, ale taková je cena za lepší budoucnost v podobě jednoho balíčku menstruačních potřeb, díky kterému se dívka nemusí vzdát studia a smířit se s životem pečovatelky a dělnice v rodině. Právě teď se vydává do Keni výprava z Čech, která menstruační pomůcky pro Masajky veze s sebou. Na pomoc se skládají lidé z celé republiky.
„Mám to štěstí, že se můžu pravidelně vracet do Keni, kde pomáhám místním ženám a dívkám. V odlehlé masajské komunitě v oblasti Olorte se nachází klinika, kterou spravuje organizace RedTribe. Klinika je majákem naděje, který poskytuje lékařskou péči pro komunitu zhruba 15 tisíc Masajů,“ říká porodní asistentka Veronika Štěchovská, která pomáhá ženám v Africe k důstojnému životu. V horizontu dvou týdnů se tam vydá společně s početnou skupinou Čechů v čele s Lejlou Abbasovou, zakladatelkou nadačního fondu Asante Kenya. Ta už se v místě zasadila o nespočet důležitých změn, které v uplynulé víc než dekádě výrazně zlepšily kvalitu života obyvatel. Stejně jako již dříve i tentokrát Češi povezou Masajkám například menstruační kalhotky. Nedostupnost hygienických potřeb mívá pro tamější ženy nejen zdravotní, ale i sociální negativní důsledky.
Hygienické potřeby doslova rozhodují o budoucnosti Masajek
„Tato pomoc je pro život Masajek naprosto zásadní. Děvčata mají hygienické pomůcky jako z dob našich babiček. Takové z látky ušité bochánky, které se perou. Povětšinou se ale jedná jen o kusy látky. Někdy používají dokonce pouze listí, řekněme menstruační kalíšek vyrobený z banánového listu. Nicméně v tamních podmínkách, kdy převládá velké horko a dívky se musejí vydávat pěšky na dlouhé vzdálenosti, lze pochopit, kde se vzalo označení menstruujících žen slovem ,nečistá‘. Proto není překvapením, že v době menzesu zůstávají dívky doma, kde se je rodina snaží využít v domácnosti. Ty se tak stávají levnou domácí silou nebo potenciální ekonomickou vzpruhou rodiny, kdy skrze vdavky mohou získat věno. Čeká je tedy péče o jejich vlastní o rodinu a cesta za obnovením studia jako za možností lepší budoucnosti je prakticky nemožná. Je to pro nás možná těžko představitelné, ale opravdu je to tak: pokud dívky mají menstruační pomůcky, mohou zůstat ve škole, a tak zcela zásadně pozitivně změnit nejen život svůj, ale i celé komunity,“ vysvětluje problematiku Lejla, která masajskou vesnici navštěvuje pravidelně a dokázala tam krom jiného zřídit při stávající klinice Oddělení porodní a poporodní péče na pomoc těhotným a rodícím ženám.
Kalhotky i látkové vložky
V posledních letech dovezla Lejla Abbasová masajským dívkám a ženám do komunity v oblasti Olorte u hranic s Tanzanií velké množství dámských hygienických vložek darovaných společností Hartman – Rico. Bylo jich tolik, že se podařilo distribuovat je i do okolních škol. Vesnice byla také jakýmsi testovacím místem pro české menstruační kalhotky Snuggs, určené pro silné krvácení. Firma Snuggs se rozhodla v projektu pokračovat a nyní posílá dalších 300 kusů kalhotek, které dostanou dívky z místní základní a střední dívčí školy. Do Afriky se vezou také látkové vložky, které jsou ekonomicky i ekologicky výhodnou variantou.
Na palubě letadla bude tým dobrovolníků: učitelky, filmař, výživový poradce, malíř, včelař, kuchařka Chili Ta a chybět samozřejmě nebudou Veronika s Lejlou.
„S Veronikou se znám rok a půl. Setkaly jsme se díky Lilii Khousnoutdinové, která společně s Olgou Lounovou absolvovala závod v Keni, jímž podpořily vybavení zmiňovaného oddělení kliniky. Lilia tehdy uspořádala sbírku na platformě Znesnáze, Veronika v českých nemocnicích, a tak dovezly vedle potřebných peněz i spoustu zdravotnických instrumentů. Navíc v místě vedly worshopy vertikálního porodu pro porodní báby a masajské mámy,“ vzpomíná Lejla. „Trošku jsem se workshopu bála, protože tyto ženy smýšlejí přece jen velmi tradičně. Ale byla jsem upřímně překvapená, jak nadšeně reagovaly, opravdu se o téma zajímaly a doptávaly se. Na základě toho se Veronika rozhodla, že letos v březnu poletí opět, navíc na vlastní náklady, a znovu otevře sbírku, aby mohla nakoupit látkové vložky, které skutečně dokáží ve svém důsledku rozhodnout o budoucnosti mladých Masajek,“ dodává. Do konce sbírky zbývá už jen pár dní.

Drobný příspěvek, který má velkou moc
„Díky spolupráci s nadačním fondem Lejly Abbasové Asante Kenya a anglickou organizací RedTribe máme možnost zajistit distribuci těchto pomůcek přímo do míst, kde je nejvíce potřebují,“ vysvětluje Veronika, zatímco se chystá na blížící se výpravu. „Každý váš příspěvek nám pomůže. Jedna sada pro jednu dívku vyjde na 500 korun, je proto jednoduché si spočítat, jak velký dopad může vaše pomoc mít. Pomozte nám poskytnout Masajkám nejen praktickou pomoc, ale i šanci na lepší život,“ obrací se s vděčností za pomoc Veronika Štěchovská na širokou veřejnost.