Úterý, 30 května, 2023
spot_img

Dejte si kávu bez výčitek. Ekologické kapsle myslí na vaše chutě i svědomí   

Také si každé ráno zpříjemňujete kávou připravovanou z kávové kapsle? A věděli jste, že odpad z nich se nedá recyklovat? Pokud jste přeci jen jejich zarytým milovníkem, není potřeba se jich vzdávat úplně. Stačí si pořídit takové, které se dají znovu plnit. Kromě pořádného nakopnutí do nového dne se vám tak hned po probuzení dostane i lepšího pocitu, že při přípravě oblíbeného nápoje nevyprodukujete žádný odpad.

Spotřeba kávy na celém světě neustále roste. Tento nápoj je totiž pro mnohé lidi skvělým startem nového dne či symbolem příjemné odpolední pauzy. Jen v České republice se každý rok spotřebuje zhruba 19 500 tun kávy. Kávové kapsle pak sice umožňují její rychlou a bezstarostnou přípravu, ale za pohodlí se zpravidla platí. A v případě jednorázových kapslí to platí dvojnásob. Nejenže poměrně významně zatěžují životní prostředí, jelikož jsou v podstatě nerecyklovatelné, ale mohou mít také nepříznivý vliv na naše zdraví.  

Ekologické varianty 

Na počátku toho všeho stál John Sylvan, jehož hlavní myšlenkou bylo zjednodušit přípravu kávy. Jeho vynález rozjel miliardový byznys. Je zajímavé, že on sám kávovar na kapsle údajně nevlastní, a dokonce sdílí obavy ochránců přírody. Ti spočítali, že jen z vyprodukovaných K-Cups (USA trh) v roce 2014 by šel vytvořit řetěz, který by obepnul naši planetu minimálně dvanáctkrát. A většina těchto kapslí je téměř nerecyklovatelná. Proto se společnosti i ekologicky zaměření jedinci snaží přicházet s variantami, jak uspokojit spotřebitele, ale zároveň také myslet na přírodu.

foto: Archiv Zemito

Například Veronika Janečková se svým nápadem uspěla i v soutěži Model Young Package, kde získala cenu za „vizionářský ekologický přístup“, když představila kapsle, které jsou vhodné k recyklaci, a dokonce jsou i kompostovatelné. K jejich výrobě se totiž používá kuchyňský odpad, který se přeměňuje v materiál podobný bioplastu. Základ pak tvoří recyklovaná papírovina doplněná o různá pojidla, třeba právě o kávovou sedlinu. 

Znovu plnitelné kávové kapsle 

Na trhu je pak také velké množství znovu plnitelných kávových kapslí. Jejich kvalita se ale mnohdy výrazně liší. Jedny z těch nejekologičtějších, které po sobě zanechají jen bioodpad, tedy kávovou sedlinu, jsou nerezové kapsle na opakované použití Waycap. Hodí se do různých typů kávovarů, jsou vyrobeny v Itálii a navrženy tak, aby sloužily po mnoho let. Navíc je můžete plnit kávou dle vlastního výběru. WayCap tedy nabízí pití kávy přizpůsobené pro naši uspěchanou dobu, ale bere ohledy také na životní prostředí. A to je hezká myšlenka.  

Plnitelné nerezové kapsle WayCap pro kávovary Nespresso a Dolce Gusto jsou k dostání na Zemito.

Sledujte náš Instagram, kde brzy spustíme soutěž o tři balení.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Pravda o vztahu s otcem i psychických problémech. Dokument o nesvéprávné...

Bývalá popová princezna a hvězda konce devadesátých let, Britney Spears, má za sebou závislosti na alkoholu a amfetaminech i několik hospitalizací na psychiatrii. Její...

Kosmetický průmysl ročně vyprodukuje sto dvacet miliard obalů. Péče o krásu ale může být i zodpovědná

Kosmetický svět každý den nabízí stovky nejmodernějších technologií, inovací, složek a přípravků, které jsou stále účinnější. Svět se ale...

Jan Saudek proměnil známé osobnosti v tarotové karty. Jde o součást boje proti změnám klimatu

Asociace společenské odpovědnosti spouští kampaň na podporu globálních cílů a boje proti změně klimatu. Nese název Naše planeta a...

Proč mít doma akvárium a další jednoduché nápady podle feng shui pro příjemnější bydlení

Jeden feng shui konzultant prý dostal otázku, jak se skrze toto čínské učení zbavit otravných sousedů. Jak asi tušíte, s tím vám feng shui nepomůže. Ale mohlo by s něčím jiným.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu