Středa, 1 února, 2023
spot_img

Dejte si kávu bez výčitek. Ekologické kapsle myslí na vaše chutě i svědomí   

Také si každé ráno zpříjemňujete kávou připravovanou z kávové kapsle? A věděli jste, že odpad z nich se nedá recyklovat? Pokud jste přeci jen jejich zarytým milovníkem, není potřeba se jich vzdávat úplně. Stačí si pořídit takové, které se dají znovu plnit. Kromě pořádného nakopnutí do nového dne se vám tak hned po probuzení dostane i lepšího pocitu, že při přípravě oblíbeného nápoje nevyprodukujete žádný odpad.

Spotřeba kávy na celém světě neustále roste. Tento nápoj je totiž pro mnohé lidi skvělým startem nového dne či symbolem příjemné odpolední pauzy. Jen v České republice se každý rok spotřebuje zhruba 19 500 tun kávy. Kávové kapsle pak sice umožňují její rychlou a bezstarostnou přípravu, ale za pohodlí se zpravidla platí. A v případě jednorázových kapslí to platí dvojnásob. Nejenže poměrně významně zatěžují životní prostředí, jelikož jsou v podstatě nerecyklovatelné, ale mohou mít také nepříznivý vliv na naše zdraví.  

Ekologické varianty 

Na počátku toho všeho stál John Sylvan, jehož hlavní myšlenkou bylo zjednodušit přípravu kávy. Jeho vynález rozjel miliardový byznys. Je zajímavé, že on sám kávovar na kapsle údajně nevlastní, a dokonce sdílí obavy ochránců přírody. Ti spočítali, že jen z vyprodukovaných K-Cups (USA trh) v roce 2014 by šel vytvořit řetěz, který by obepnul naši planetu minimálně dvanáctkrát. A většina těchto kapslí je téměř nerecyklovatelná. Proto se společnosti i ekologicky zaměření jedinci snaží přicházet s variantami, jak uspokojit spotřebitele, ale zároveň také myslet na přírodu.

foto: Archiv Zemito

Například Veronika Janečková se svým nápadem uspěla i v soutěži Model Young Package, kde získala cenu za „vizionářský ekologický přístup“, když představila kapsle, které jsou vhodné k recyklaci, a dokonce jsou i kompostovatelné. K jejich výrobě se totiž používá kuchyňský odpad, který se přeměňuje v materiál podobný bioplastu. Základ pak tvoří recyklovaná papírovina doplněná o různá pojidla, třeba právě o kávovou sedlinu. 

Znovu plnitelné kávové kapsle 

Na trhu je pak také velké množství znovu plnitelných kávových kapslí. Jejich kvalita se ale mnohdy výrazně liší. Jedny z těch nejekologičtějších, které po sobě zanechají jen bioodpad, tedy kávovou sedlinu, jsou nerezové kapsle na opakované použití Waycap. Hodí se do různých typů kávovarů, jsou vyrobeny v Itálii a navrženy tak, aby sloužily po mnoho let. Navíc je můžete plnit kávou dle vlastního výběru. WayCap tedy nabízí pití kávy přizpůsobené pro naši uspěchanou dobu, ale bere ohledy také na životní prostředí. A to je hezká myšlenka.  

Plnitelné nerezové kapsle WayCap pro kávovary Nespresso a Dolce Gusto jsou k dostání na Zemito.

Sledujte náš Instagram, kde brzy spustíme soutěž o tři balení.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Dara Rolins: Útokům bulváru čelím od deseti let. Že by dcera...

  Právě teď jí ze všeho nejvíc chybí možnost vystupovat před živým publikem, protože hudba je pro Daru Rolins jedním z hlavních zdrojů energie a...

Darujte vlastní křeslo do Opery a podpořte unikátní filantropický projekt

Pokud máte ve svém okolí milovníka silných hlasů a příběhů, máme pro vás dobrou zprávu a možná i originální...

Měli bychom víc naslouchat teenagerům, myslí si PR agentka Pavlína Fechterová

Již více než dvacet let stojí za agenturou 2media.cz – jednou z nejsilnějších agentur na trhu kulturního PR. Zároveň zastupuje jako agentka mladé začínající herce nebo originální výtvarníky a na sociálních sítích tráví čas jako kulturní influencer.

Její projekty #prsakoule a #zijessrdcem zachraňují životy skrze prevenci

Kateřina Šédová ve svých dvaadvaceti letech zjistila, že má rakovinu. Včasná diagnostika jí tehdy zachránila život. Před osmi lety založila neziskovku Loono, která vzdělává veřejnost v oblasti reprodukčního a duševního zdraví.
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu