Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který vznikl podle knihy novinářky Petry Procházkové a jejích zkušeností z Afghánistánu, byl vybrán mezi pět nejlepších animovaných filmů a 9. ledna se dozvíme, zda získá Zlatý glóbus. Zkouší zabojovat i o Oscara. Tam se teprve rozhoduje o užších nominacích, které budou oznámeny 8. února. Už teď to ovšem pro český film znamená úspěch. Vybrali jsme pro vás pár dalších pozitivních událostí z nedávné doby, protože dobrých zpráv nikdy není dost.
1.
Pět rodin z Barcelony začalo jezdit do školy na kole, aby upozornilo na nedostatek bezpečných cyklotras ve městě. Postupně se k nim začali přidávat další malí cyklisté a bicibus, jak bicyklové společné dopravě říkají, nabral na popularitě. Zakladatelé věří, že přimějí město k potřebným dopravním změnám.
2.
Plzeň reaguje na klimatické změny a dala si za cíl lépe hospodařit s vodou. Jednou z příkladných staveb je rozlehlá střecha tramvajové vozovny na Slovanech, která se při rekonstrukci osazuje trávníkem. Bude zadržovat vodu, která se pak může použít při mytí vozů. V Plzni už dostaly zelené střechy některé zastávky, školy nebo třeba garáže.
3.
Tři teenageři, Matyáš Boháček, Michal Bravanský a Filip Trhlík vyvinuli „antivir“ na dezinformace. Jejich chystaná aplikace Verifree pomocí umělé inteligence detekuje nedůvěryhodné zprávy a upozorní na jejich nedostatky. Všichni tři už za sebou měli úspěchy v programování i na mezinárodní úrovni, loni byli vybráni časopisem Euro mezi největší talenty pod 20 let, díky tomu se vzájemně potkali a spojili síly.
4.
Když milánští vědci objevili mikroplasty v alpských ledovcích, řekli si obyvatelé severoitalských hor, že vystaví plastům stopku. Už téměř tři roky běží v údolí Val di Pejo projekt Plastic Free, jehož cílem je zcela zbavit hory jednorázových plastů. Z hotelů zmizely umělohmotné kelímky, brčka nebo minilahvičky s šamponem. Místní přestali používat vodu v PET lahvích a dokonce i skipas je bez plastového obalu. Val di Pejo se tak stal prvním totálně bezplastovým lyžařským resortem na světě a většina návštěvníků to vítá.
5.
Lucembursko se stalo první evropskou zemí, která legalizuje pěstování konopí pro rekreační účely. Jedna domácnost si může bez obav zasadit a sklidit čtyři rostliny. Malta plánuje legalizovat i držení až sedmi gramů nasušených částí rostliny a konzumaci pro vlastní potřebu.