Čtvrtek, 8 června, 2023
spot_img

Český animovaný film útočí na Zlatý glóbus + 5 dalších dobrých zpráv

Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který vznikl podle knihy novinářky Petry Procházkové a jejích zkušeností z Afghánistánu, byl vybrán mezi pět nejlepších animovaných filmů a 9. ledna se dozvíme, zda získá Zlatý glóbus. Zkouší zabojovat i o Oscara. Tam se teprve rozhoduje o užších nominacích, které budou oznámeny 8. února. Už teď to ovšem pro český film znamená úspěch. Vybrali jsme pro vás pár dalších pozitivních událostí z nedávné doby, protože dobrých zpráv nikdy není dost.

 

1.

Pět rodin z Barcelony začalo jezdit do školy na kole, aby upozornilo na nedostatek bezpečných cyklotras ve městě. Postupně se k nim začali přidávat další malí cyklisté a bicibus, jak bicyklové společné dopravě říkají, nabral na popularitě. Zakladatelé věří, že přimějí město k potřebným dopravním změnám.

2.

Plzeň reaguje na klimatické změny a dala si za cíl lépe hospodařit s vodou. Jednou z příkladných staveb je rozlehlá střecha tramvajové vozovny na Slovanech, která se při rekonstrukci osazuje trávníkem. Bude zadržovat vodu, která se pak může použít při mytí vozů. V Plzni už dostaly zelené střechy některé zastávky, školy nebo třeba garáže.

3.

Tři teenageři, Matyáš Boháček, Michal Bravanský a Filip Trhlík vyvinuli antivir na dezinformace. Jejich chystaná aplikace Verifree pomocí umělé inteligence detekuje nedůvěryhodné zprávy a upozorní na jejich nedostatky. Všichni tři už za sebou měli úspěchy v programování i na mezinárodní úrovni, loni byli vybráni časopisem Euro mezi největší talenty pod 20 let, díky tomu se vzájemně potkali a spojili síly.

Foto: Unsplash

4.

Když milánští vědci objevili mikroplasty v alpských ledovcích, řekli si obyvatelé severoitalských hor, že vystaví plastům stopku. Už téměř tři roky běží v údolí Val di Pejo projekt Plastic Free, jehož cílem je zcela zbavit hory jednorázových plastů. Z hotelů zmizely umělohmotné kelímky, brčka nebo minilahvičky s šamponem. Místní přestali používat vodu v PET lahvích a dokonce i skipas je bez plastového obalu. Val di Pejo se tak stal prvním totálně bezplastovým lyžařským resortem na světě a většina návštěvníků to vítá.

5.

Lucembursko se stalo první evropskou zemí, která legalizuje pěstování konopí pro rekreační účely. Jedna domácnost si může bez obav zasadit a sklidit čtyři rostliny. Malta plánuje legalizovat i držení až sedmi gramů nasušených částí rostliny a konzumaci pro vlastní potřebu.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Hvězdná Olivia Palermo a značka Karl Lagerfeld představily společnou kolekci

Influencerka, návrhářka, stylistka a pravidelná okupantka předních příček žebříčků nejlépe oblékaných žen světa Olivia Palermo už před časem ohlásila spolupráci se značkou nedávno zesnulého...

Londýnský architekt navrhl nádherné udržitelné bydlení na stromech

Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému znečištění londýnských...

Tipy na dárky, které mají smysl a pomáhají

Docházejí vám nápady na vánoční dárky? Nechte se inspirovat našimi tipy na e-shopy a místa, kde najdete smysluplné a udržitelné dárky, které opravdu udělají radost.

Nový život pro PETky: Nesešlapávat a vrátit do obchodu

Česká republika se konečně blíží k tomu, co už jiné země dávno znají: ke zpětnému výkupu plastových lahví a plechovek. V rámci pilotního projektu si to ode dneška můžete vyzkoušet v prodejnách Lidl a Kaufland.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu