Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Oscarová herečka Emma Thompson burcuje lid k neposlušnosti. Z vyostřených britských protestů za klima vznikl nový film

Znáte ji z například z příběhů o Harrym Potterovi nebo z trháku Rodinné sídlo, za nějž získala zlatou sošku Oscara. Britská herečka a scénáristka Emma Thompson se ale loni zviditelnila také jako aktivistka, a to během dvoutýdenního klimatického protestu v srdci Anglie. Z vyostřených nepokojů nyní vznikl i snímek s názvem Extinction, za nímž stojí i jeden z protagonistů filmového hitu Králiček Jojo.

Loni udělala Británie další krůček v boji proti globálnímu oteplování. Jako první stát na světě totiž vyhlásila klimatickou a enviromentální nouzi. Tomu však předcházely týdny protestů, kdy napjatou atmosféru vyostřovaly demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) a ochromily tak centrum Londýna, běžný život a zablokovaly nejnavštěvovanější památky.

Vyzývání k neposlušnosti

Napjatých dubnových protestů se tehdy aktivně zúčastnila také držitelka dvou Oscarů, herečka a scénáristka Emma Thompson. Umělkyně, která prožila románek například s filmovým doktorem Housem Hughem Laurie, se totiž v boji za klima a záchranu planety angažuje poměrně často. Není tedy divu, že je jednou z hlavních postav nového krátkého filmu inspirovaného právě těmito událostmi s názvem Extinction, z nějž bylo několik záběrů pořízeno právě během loňských protestů. Snímek, jenž zachycuje fiktivní průběh povstání, vypráví příběh skupiny aktivistů, kteří se setkávají s ministrem životního prostředí uprostřed probíhajících protestů. Zaměřuje se pak hlavně na obyčejné lidi v srdci hnutí i na chyby, které mohou nastat.

„Všechno závisí na tom, jak se chováme a co děláme právě teď. V době krize musíte lidi přesvědčit, aby podnikli pozitivní a okamžité kroky. Musíte být aktivní ve své neposlušnosti,” vyzývala lid ve vyjádření pro Euronews herečka, která si pro snímek, jenž už je zdarma dostupný on-line, dokonce vytvořila svůj vlastní kostým. Pro tvůrce prý totiž bylo důležité, aby film nebyl pouze o klimatické spravedlnosti, ale aby také ztělesňoval hodnoty, které se hnutí snaží prosazovat.

Zatčení jednoho z autorů

Zajímavé je, že spoluautor snímku Sam Haygarth, který si zahrál i ve filmovém hitu Králíček Jojo, má s klimatickým aktivismem sám své zkušenosti. A to včetně zatčení za to, že se “vetřel” do hotelu v centru Londýna a protestoval proti ropné konferenci. Haygartha prý věří tomu, že je povinností umělců usilovat o spravedlivou a udržitelnou budoucnost. Podle něj bychom také měli reagovat tak urputně, jako ohledně koronavirové krize, také na krizi klimatickou

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Den české animace má program pro děti i dospělé

Pražské Bio Oko zve ve čtvrtek 20. října na přehlídku filmů a také na animátorský swap – výměnný trh výtvarných pomůcek, komiksů nebo DVD.

Soutěžte o den snů v rukou předního stylisty nebo make-up artistky hvězd

Britská módní značka F&F stále více „šlape“ do udržitelných kolekcí a snaží se pro své zákaznice vymýšlet originální projekty....

Krištof Kintera rozsvítí své brutalistní mikroměsto

V parku naproti Kunsthalle se objevily betonové miniatury žižkovské věže, obchodního domu Kotva a dalších pražských staveb 20. století. Slavnostně se rozsvítí na vernisáži v úterý 8. listopadu.

Heidi, Gwyneth i Madonna: Vyzkoušejte zázrak jménem astaxanthin

Látka, která díky svým zázračným účinkům dobyla Ameriku a jejíž velkou propagátorkou je například i hollywoodská herečka Gwyneth Paltrow,...
Zavří­t reklamu