Úterý, 30 května, 2023
spot_img

Oscarová herečka Emma Thompson burcuje lid k neposlušnosti. Z vyostřených britských protestů za klima vznikl nový film

Znáte ji z například z příběhů o Harrym Potterovi nebo z trháku Rodinné sídlo, za nějž získala zlatou sošku Oscara. Britská herečka a scénáristka Emma Thompson se ale loni zviditelnila také jako aktivistka, a to během dvoutýdenního klimatického protestu v srdci Anglie. Z vyostřených nepokojů nyní vznikl i snímek s názvem Extinction, za nímž stojí i jeden z protagonistů filmového hitu Králiček Jojo.

Loni udělala Británie další krůček v boji proti globálnímu oteplování. Jako první stát na světě totiž vyhlásila klimatickou a enviromentální nouzi. Tomu však předcházely týdny protestů, kdy napjatou atmosféru vyostřovaly demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) a ochromily tak centrum Londýna, běžný život a zablokovaly nejnavštěvovanější památky.

Vyzývání k neposlušnosti

Napjatých dubnových protestů se tehdy aktivně zúčastnila také držitelka dvou Oscarů, herečka a scénáristka Emma Thompson. Umělkyně, která prožila románek například s filmovým doktorem Housem Hughem Laurie, se totiž v boji za klima a záchranu planety angažuje poměrně často. Není tedy divu, že je jednou z hlavních postav nového krátkého filmu inspirovaného právě těmito událostmi s názvem Extinction, z nějž bylo několik záběrů pořízeno právě během loňských protestů. Snímek, jenž zachycuje fiktivní průběh povstání, vypráví příběh skupiny aktivistů, kteří se setkávají s ministrem životního prostředí uprostřed probíhajících protestů. Zaměřuje se pak hlavně na obyčejné lidi v srdci hnutí i na chyby, které mohou nastat.

„Všechno závisí na tom, jak se chováme a co děláme právě teď. V době krize musíte lidi přesvědčit, aby podnikli pozitivní a okamžité kroky. Musíte být aktivní ve své neposlušnosti,” vyzývala lid ve vyjádření pro Euronews herečka, která si pro snímek, jenž už je zdarma dostupný on-line, dokonce vytvořila svůj vlastní kostým. Pro tvůrce prý totiž bylo důležité, aby film nebyl pouze o klimatické spravedlnosti, ale aby také ztělesňoval hodnoty, které se hnutí snaží prosazovat.

Zatčení jednoho z autorů

Zajímavé je, že spoluautor snímku Sam Haygarth, který si zahrál i ve filmovém hitu Králíček Jojo, má s klimatickým aktivismem sám své zkušenosti. A to včetně zatčení za to, že se “vetřel” do hotelu v centru Londýna a protestoval proti ropné konferenci. Haygartha prý věří tomu, že je povinností umělců usilovat o spravedlivou a udržitelnou budoucnost. Podle něj bychom také měli reagovat tak urputně, jako ohledně koronavirové krize, také na krizi klimatickou

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Češka tvořící pro Coldplay, Metallica s krví nebo drahý banán od...

Jsou alba, která potěší nejen váš sluch, ale i oko. Jak to dopadlo, když známí hudebníci oslovili ke spolupráci na přebalech svých desek originální umělce?

Běh s odpadky v ruce je stále oblíbenějším koníčkem

Běžíte, sehnete se, běžíte, sehnete se, a takhle pořád dokola, a u těch dřepů sbíráte odpadky. To není výjev...

Stane se čím dál obvyklejším, že člověk bude zároveň třeba učitelem, manažerem i publicistou,“ tvrdí odborník na inovace vzdělávání

Vybrat si školu, vystudovat, zvolit si povolání a tomu se pak věnovat celý život. Vypadá to, že podobný lineární...

Emily Ratajkowski: Chápu, že ženy radši chodí se ženami

Modelka se stala tváří vůně, která symbolizuje křehkou ženskost i feminismus. Nafotila k ní smyslné fotky - a to jen chvíli poté, co osvětlila důvod svého rozchodu s komikem Petem Davidsonem.
Zavří­t reklamu