Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Oscarová herečka Emma Thompson burcuje lid k neposlušnosti. Z vyostřených britských protestů za klima vznikl nový film

Znáte ji z například z příběhů o Harrym Potterovi nebo z trháku Rodinné sídlo, za nějž získala zlatou sošku Oscara. Britská herečka a scénáristka Emma Thompson se ale loni zviditelnila také jako aktivistka, a to během dvoutýdenního klimatického protestu v srdci Anglie. Z vyostřených nepokojů nyní vznikl i snímek s názvem Extinction, za nímž stojí i jeden z protagonistů filmového hitu Králiček Jojo.

Loni udělala Británie další krůček v boji proti globálnímu oteplování. Jako první stát na světě totiž vyhlásila klimatickou a enviromentální nouzi. Tomu však předcházely týdny protestů, kdy napjatou atmosféru vyostřovaly demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) a ochromily tak centrum Londýna, běžný život a zablokovaly nejnavštěvovanější památky.

Vyzývání k neposlušnosti

Napjatých dubnových protestů se tehdy aktivně zúčastnila také držitelka dvou Oscarů, herečka a scénáristka Emma Thompson. Umělkyně, která prožila románek například s filmovým doktorem Housem Hughem Laurie, se totiž v boji za klima a záchranu planety angažuje poměrně často. Není tedy divu, že je jednou z hlavních postav nového krátkého filmu inspirovaného právě těmito událostmi s názvem Extinction, z nějž bylo několik záběrů pořízeno právě během loňských protestů. Snímek, jenž zachycuje fiktivní průběh povstání, vypráví příběh skupiny aktivistů, kteří se setkávají s ministrem životního prostředí uprostřed probíhajících protestů. Zaměřuje se pak hlavně na obyčejné lidi v srdci hnutí i na chyby, které mohou nastat.

„Všechno závisí na tom, jak se chováme a co děláme právě teď. V době krize musíte lidi přesvědčit, aby podnikli pozitivní a okamžité kroky. Musíte být aktivní ve své neposlušnosti,” vyzývala lid ve vyjádření pro Euronews herečka, která si pro snímek, jenž už je zdarma dostupný on-line, dokonce vytvořila svůj vlastní kostým. Pro tvůrce prý totiž bylo důležité, aby film nebyl pouze o klimatické spravedlnosti, ale aby také ztělesňoval hodnoty, které se hnutí snaží prosazovat.

Zatčení jednoho z autorů

Zajímavé je, že spoluautor snímku Sam Haygarth, který si zahrál i ve filmovém hitu Králíček Jojo, má s klimatickým aktivismem sám své zkušenosti. A to včetně zatčení za to, že se “vetřel” do hotelu v centru Londýna a protestoval proti ropné konferenci. Haygartha prý věří tomu, že je povinností umělců usilovat o spravedlivou a udržitelnou budoucnost. Podle něj bychom také měli reagovat tak urputně, jako ohledně koronavirové krize, také na krizi klimatickou

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Startuje Designblok. Co byste na přehlídce současného designu neměli minout?

Dnes začíná největší oslava designu u nás, Designblok, která se koná opět na dvou hlavních lokacích – ve smíchovském bývalém klášteře Gabriel Loci a UPM. Letošním tématem je les.

4 romantické hotely, které si určitě zamilujete

Blíží se měsíc lásky, a tak jsme i my zapátrali po místech, na kterých byste mohli své polovičce splnit...

Nominujte své oblíbené influencery. Letošní Czech Social Awards budou divoké!

Poprvé se budou ceny pro inspirativní hvězdy sociálních sítí předávat pod širým nebem, 7. června na Slovanském ostrově. Galavečeru...

Keto a paleo recepty: Oslňte s medailonky z panenky nebo salátem s halloumi

Paleo nebo keto stravě přichází na chuť stále více lidí. Jako u každého jiného vaření je ale občas těžké...
Zavří­t reklamu