Středa, 27 září, 2023
spot_img

Barču srazil řidič na přechodu a od nehody ujel. „Řidič je mi ukradený, hlavně ať se Barča uzdraví!“ říká maminka

V roce 2021 se stalo na našich silnicích téměř sto tisíc dopravních nehod. Z policejních statistik vyplývá, že od 17 tisíc z nich řidiči a řidičky odjeli. Osm lidí po nehodě zemřelo, devatenáct si následky těžkých zranění nese dodnes. Mezi nimi je i Bára. Řidič ji srazil na dobře osvětleném přechodu pro chodce a zmizel. Tehdy čtrnáctiletá Bára byla dva měsíc v umělém spánku a lékaři jí nedávali velké šance na plnohodnotný život. Díky odhodlání svému i své mámy ale ve svém boji nepolevuje.

„Vše se stalo předposlední den roku 2021 krátce po šestnácté hodině, když šla Barča ke své nejlepší kamarádce domů. Den na to jsme měly slavit Silvestra všechny u nás. To se ale nestalo. Zavolala mi maminka Barčiny kamarádky, že se stala nehoda, a od té chvíle se všechny plány změnily, nejen ten silvestrovský,“ vzpomíná maminka dnes už šestnáctileté dívky.

Za spáchání dopravního přestupku ujetí od dopravní nehody čeká řidiče v naší zemi sedm připsaných bodů v rámci bodového systému. Jde tedy o jeden z nejzávažnějších přestupků s pokutou na místě až pět tisíc korun. Čím větší jsou následky nehody, tím vyšší jsou i postihy. Pokud dojde ke zranění některého z účastníků nehody, jde už o trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem. Za něj může jít pachatel do vězení až na pět let. Podle aplikace jaktrestame.cz od roku 2016 do 2022 šlo pouze za svou lhostejnost sedět jen 4 procenta takových řidičů, kteří neměli jiný trest, a 69 procent vyvázlo s podmínkou. Zákaz řízení čekal drtivou část souzených. Kolik z nich se následně po ujetí od nehody podaří najít, už ve statistice policistů psáno není.

Bára se vrátila domů až rok po nehodě

Barča se léčila v ústecké nemocnici. Její máma za ní jezdila každý den. V práci si domluvila, že bude dělat jen ranní a noční směny, aby u lůžka své dcery mohla trávit každé odpoledne. „Když se probrala, hýbala pouze levou nohou. Řekli mi, že tak zůstane, ale ona je borec, a kdyby ji dnes viděli, asi by koukali,“ ohlíží se maminka sražené dívky za prognózami lékařů nemocnice, ze které Báru pak v druhé půlce února převezli do Hořovic. Tam se začala pomalu ale jistě lepšit. Potom přišla cesta do Motola na intenzivní rehabilitace, jako příprava na odjezd do Janských Lázní, které následovaly během půl roku. A pak zpět do Hořovic a zase do lázní Košumberk, než se na Vánoce roku 2022 konečně vrátila domů.

Řidič je mi ukradený, hlavně ať se Barča uzdraví!“

Teď Bára s maminkou dojíždějí do libereckého střediska Sarema, kde se díky rehabilitacím její stav stále zlepšuje. Odhodlání ani optimismus jim nechybí, peníze však ano: „Zvládaly jsme to všechno dobře i samy, ale teď jsou pro Barču důležité neurorehabilitace, které pojišťovna nehradí, tak je musíme hradit my. Jsou hodně finančně nákladné, ale já a nejen já věřím, že to Barča s pomocí zvládne a bude mít život, po jakém vždy toužila,“ vysvětluje maminka směrem k dárcům svou prosbu o pomoc.

Jak je možné, že dívku řidič přehlédl, je pro ni dodnes záhadou. „Podle mě se nevěnoval řízení, ale to je můj názor. Přechod, po kterém Barča šla, je dobře osvětlený,“ přemítá. Po setkání s řidičem ale netouží. Nedrží v sobě zášť ani slova, která by mu chtěla vmést do tváře. Jediné, co je pro ni důležité, je to, aby se dcera uzdravila a mohl se jí splnit sen studovat a mít velkou rodinu.

Počet nehod, od kterých řidiči ujedou, výrazně roste

Řidičů, kterých od nehody ujíždí, meziročně přibylo téměř o tisícovku. A to i v době kamerových systémů a mobilních telefonů, díky kterým jsou svědectví snadněji prokazatelná než kdykoli dříve.

Nejčastější příčinou nehod je právě nevěnování se plně řízení auta. Stojí za každou pátou nehodou, která se loni na českých silnicích odehrála. Hned po tom bývá nejčastěji na vině karambolů nesprávné otáčení nebo couvání. Nejvíce se na českých silnicích bourá v pátek, nejméně v neděli. Za nejtragičtější příčinu dopravních nehod označují policisté nepřiměřenou rychlost.

To vše se v policejních statistikách můžete snadno dočíst. Bohužel ale ne to, kolik řidičů, kteří od nehody odjeli, se následně dočkali svého trestu. Bohužel víme jen o obětech, které za nepozornost a lhostejnost řidičů pykají a trest nesou na vlastních bedrech. Jednou z nich je i Barča, jíž se rozhodli lidé v naší zemi pomoci prostřednictvím sbírky, která už se blíží ke konci. „Za jakoukoliv finanční pomoc vám moc děkujeme já i moje dcera Barča,“ vkazuje maminka Jindra.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Malířka Jelly Green používá své obrazy k záchraně pralesa

Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky...

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech příležitostí, které vám přijdou do cesty

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které...

Blíží se Noc hotelů: Užijte si své město jako turista

Nejen Praha, ale i další města v republice nabízí v pátek 27. ledna pokoje v řadě zajímavých hotelů za symbolickou cenu. Pár volných postelí ještě zbývá.

První česká lékařka doma léčit nesměla. Na Balkáně bojovala proti syfilidě

Když se Bohuslava Kecková narodila, většinová společnost zastávala názor, že příliš mnoho vědění poškozuje ženám vaječníky. Na předsudky se neohlížela – jako první Češka dosáhla maturity a následně ve Švýcarsku vystudovala medicínu.
Zavří­t reklamu