Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Říkají mu Papouščí táta. Stará se o pět stovek papoušků

Norbert Souček má největší záchrannou stanici pro papoušky v Evropě. Poskytuje azyl nemocným či opuštěným exotickým ptákům a pomáhá s odchytem dezertérů. Práci mu však komplikují vysoké náklady na provoz a zastaralá legislativa.

Letos 23. dubna to bylo pět let, co stanici pro papoušky založil. Nešlo o splněný dětský sen, ačkoli papoušky jako malý kluk měl. Šlo o nadšení, které se v něm zrodilo díky jeho bývalé přítelkyni, která ary chovala. Nadchla ho jejich povaha a inteligence. Dnes se stará o pět stovek papoušků, z velké části těch zatoulaných. Dovolenou nezná, peněz není nikdy dost, práce pořád hodně. Ale neměnil by. Říká si táta papoušků a svou profesi nazývá posláním. Norbert Souček teď hledá pomoc od stejně nadšených spřízněných duší.

„Začal jsem tenkrát pomáhát s odchytem papoušků, kteří uletěli majitelům. Pak přišla chvíle kdy u mě lidé prostřednictvím mojí sociální sítě začali poptávat poskytnutí azylu. A tam to všechno začalo,“ vzpomíná Norbert. Rozhodl se proto založit záchrannou stanici a během let své portfolio rozšiřoval o další služby. Dnes vedle odchytu ztracených opeřenců nabízí také hotelové služby pro papoušky, dočasnou péči, hospitalizaci, ale i poradenství a krmení pro ně. O pomoc ho tak obvykle prosí nejen zoufalý majitel ztraceného ptáka, ale často i státní orgán. Někdy se nenajde papoušek, někdy majitel. V druhém případě zůstává tulák v Papouščím ráji jako právoplatný člen rodiny. Norbertova úspěšnost při odchytech je podle jeho slov 97 %. Ročně mluvíme zhruba o 50 kusech zvířat.

„Pokud se odchytne papoušek, který nemá známého majitele, je převezený k nám na stanici a umístí se do karantény. Poté se dělá vyšetření u veterináře na viry a krevní rozbor. Odchycení nahlásíme na příslušný úřad a pomocí ID čísla na kroužku se hledá majitel, který musí prokázat jeho vlastnictví. Pokud se jedná o papouška, který spadá pod CITES 1, je cesta k nalezení majitele jednodušší, protože exemplář musí být v evidenci registru. Samozřejmě využíváme i vlastní sítě, kde zveřejňujeme veškeré informace. Díky tomu, že máme na Facebooku 120 tisíc sledujících, máme velký dosah po celé České republice,“ vysvětluje Norbert cestu každého nalezeného papouška. Jejich počet se na kontě pana Součka blíží ke třem stovkám.

Na odchyt papoušků je třeba trpělivost, fyzická síla, ale i vypočítavost

„Kuriózní případ byl v zahraničí, kde jsem řešil osm měsíců odchyt ary harlekýna, která byla přes zimu venku. Bylo to velmi náročné, ale odchyt se nakonec na dvanáctý pokus podařil,“ vzpomíná Norbert. Jeho práce připomíná práci detektiva. Zejména, pokud jde o dobrodruhy, kteří vylétnou z domova na svobodu poněkolikáté. Pak se totiž odváží podstatně dál než napoprvé. Teď na jaře je pro ně situace příznivější než v zimě díky pupenům na stromech, kterými se můžou živit. S odchytem pomáhá majitelům často přes telefon, ale jezdí i osobně. Musí papouška poznat a pochopit. Vypozorovat, kde venku spí, a následně za ním v noci vylézt na strom.

Největší v Evropě

Když se nějakého člověka zeptáte na to, jak odpočívá, vyjmenuje vám obvykle sporty nebo kreativní aktivity. Norbert odpoví: „Odpočinek se skládá z několika etap. Spánek od dvou do osmi hodin a v průběhu dne, když pracuji s papoušky na socializaci a komunikaci.“ Odpověď, ze které je jasné, že této profesi skutečně zasvětil život. „V Evropě kdysi existovala největší záchranná stanice pro exotické ptactvo, v Nizozemí. Ta ale zkrachovala a s novým majitelem z toho udělali zoo. Není v Evropě žádná stanice nebo útulek s 500 papoušky, jako jsme my. Navíc do budoucna připravujeme navýšit kapacitu na tisíc exemplářů,“ dodává s odhodláním.

Energie Norbertovi nechybí, peníze ale ano. Měsíční provoz stanice stojí půl milionu korun

Náklady se každým rokem zvyšují. A to hlavně proto, že přibývá exemplářů. A také energie a služby zdražují. „Nemáme žádné dotace ani půjčky. Projekt jsem založil na principu podpory veřejnosti i proto, abych veřejnost do záchrany přírody zapojil. Živí nás tedy příspěvky od lidí, kteří nás podporují na dálku, nebo osobně,“ vysvětluje ředitel stanice Papouščí ráj důvody, kvůli kterým založil sbírku na dárcovské platformě Znesnáze21, a předem všem dárcům děkuje za pomoc.

Do zmiňovaných nákladů spadá i veterinární péče. Aktuálně má Norbert Souček nasmlouvané tři specialisty na exotické ptactvo. Někdy přijíždějí za nimi do stanice, jindy pracovníci stanice k nim speciální sanitkou. Norbert sám je hlavní ošetřovatel, který dnes zvládá spoustu náročných úkonů se zvířaty, a zároveň je pečovatel a kamarád papoušků. „Moje přednost je zejména psychologie s papoušky. Asi mám nějakou auru, protože kontakt s nimi je prakticky láskyplný vztah založený na důvěře. Co se týče nějaké odbornosti, tak tu sbírám díky zkušenostem, které každým dnem narůstají. Mým kolegům předávám zkušenosti zaškolením, aby mohli vykonávat činnosti jako krmení, úklid nebo přesun zvířat.“

Norbert jinou práci nemá. Jak by také mohl, musel být při svém nasazení žít minimálně dva životy. Je moc rád za každou pomoc a podporu, které se mu dostává hlavně ze strany stejně zapálených lidí, kteří milují tato moudrá a zábavná, ale i něžná stvoření stejně jako on.

Nejvíce by pomohla změna zákonů. Bez ní hrozí stanici zánik

Vedle finanční podpory vítá Papouščí ráj i pomoc jinou, od dobrovolníků, kteří chodí pomáhat. Ale také hmotnou, jako třeba dřevo, železo, rostliny, stavební řezivo a jiný materiál na obydlí ptáků. Pomoc stanice nikdy neodmítne. Ale ta hlavní, nejpotřebnější, bohužel stále nepřichází. „Pro nás by byla největší pomoc změna legislativy a zákonů o zoologických zahradách, veterinární zákon o chovu exotického ptactva. Stát nás bez toho nedokáže pořádně nikam zařadit a vznikají tak kvůli zastaralým zákonům zbytečně komplikace, které stanici tohoto typu existenčně ohrožují. Projekt byl postaven s veřejností jako samonosný a díky stávajícím zákonům je v existenčním ohrožení. Máme přírodu zachraňovat a ne ji likvidovat,“ posteskl si závěrem Norbert Souček, kterému jeho příznivci neřeknou jinak než Papouščí táta.

S arou a výjezdním vozidlem, foto: Znesnáze21

Znesnáze21 je nezisková dárcovská on-line platforma, která umožňuje založení charitativní sbírky snadno a rychle. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. Pokud i vy chcete pomáhat potřebným, podpořte některý z projektů či sbírek na stránkách Znesnaze21. Nebo dokonce máte někoho ve svém okolí, kdo potřebuje pomocnou ruku? Založte sbírku pro sebe nebo své známé ještě dnes. Vše potřebné naleznete na webu Znesnaze21.cz.

Vychází 30. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Slovinská designérka navrhla křesla podle ženského těla nebo zmrzlinového poháru

Lara Bohinc, původem z Lublaně, žije a tvoří v Londýně, kde má svůj showroom. Inspirují ji realistické obliny ženského těla, nebeská tělesa, ale třeba i cukrařina.

Lidi ze štábu se pořád trochu stydí, když si domů berou zbylé jídlo, říká producentka bojující proti plýtvání

Hromady PET lahví a jednorázových plastů, létání velkých štábů přes kontinenty... Odvrácenou stranou natáčení filmů a reklam je velké plýtvání materiálem i energií. Eva Dvořáková Pérez to chce změnit.

Po ztrátě dítěte je největší chyba dělat, že se nic nestalo

Aneta s manželem se těšili na dvojčata, z porodnice však odcházeli sami... „Dodnes lituju toho, že jsme se s klukama nerozloučili,“ vzpomíná.

Bulimička Taylor Swift, zneužívaná Whitney Houston i závislá Amy: Dokumenty, které odhalily temné stránky hudebních hvězd

Příští měsíc spatří světlo světa dokument o zpěvačce Demi Lovato s názvem Dancing With The Devil. Veřejnost se tak...
Zavří­t reklamu