Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Jak do hrobu ekologicky: V módě je rubáš z hub i spláchnutí do kanalizace

Smrt není konec. Alespoň tedy co se týká toho, jak moc vaše tělo, v tomto případě tedy spíš ostatky a způsob, jakým jsou uloženy, znečišťuje planetu. Problém je v běžně užívaných rakvích, betonových náhrobcích i ve faktu, že každá kremace uvolňuje do atmosféry okolo 250 kilogramů oxidu uhličitého. Co takhle se místo tradičních pohřebních rituálů v krematoriu raději stát korálovým útesem, nebo obléknout rubáš z hub podle hvězdy z Beverly Hills 90210?

Udržitelné smýšlení je v posledních letech na vzestupu. S tím souvisí i snaha některých jedinců, aby i po své smrti nezatěžovali planetu, a naopak pro ni byli přínosem. Stoupá počet takzvaných ekologických pohřbů a společnosti vymýšlí nové a nové možnosti, jak být v tomto směru originální a uspokojit stále větší poptávku veřejnosti. Se známým příkladem, jak posmrtně zmenšit svou uhlíkovou stopu, už před nějakou dobou přišli italští designéři Raoul Bretzel a Anna Citelli. Ti vymysleli organickou rakev ve tvaru vejce, kterou lze použít také jako urnu. Capsula Mundi, jak je její latinský název, má rozložitelnou skořápku, ze které se po prasknutí ostatky vysypou a slouží jako výživa pro strom zasazený nad nimi.

Další známou ekologickou variantou je pak stát se stromem. Projekt Bios Urn designérů z Barcelony má za cíl, aby na hřbitovech byla místo šedi náhrobků jen zeleň. Stačí si jen zvolit, v jaký strom chcete ostatky proměnit. Poté vám domů přijde udržitelná urna se semínkem. Jednu část naplníte popelem do druhé, v níž je semínko a substrát, promícháte s další hlínou a pak vše zasadíte. No a poté už jen sledujete, jak stromek roste a je vyživován právě popelem. A jaké jsou další varianty na ekologické pohřbívání?

Rubáš z hub

Houbový oblek, jaký na svou poslední cestu oblékl známý herec Luke Perry alias Dylan z Beverly Hills 90210, už možná znáte. Díky němu totiž vaše ostatky budou vcelku příjemným dárkem pro přírodu. Rubáš je vyroben z organické bavlny a speciálních druhů hub, jež jsou do něj zabudovány. Po pohřbu tak právě houby rychle obrostou okolo vašich ostatků, dostanou se ke tkáním, tělo rychle rozloží, odstraní toxiny z prostředí a živiny z ostatků se dostanou k okolním rostlinám.

 

Proměňte se v korálový útes

V osmdesátých letech se potápěči rozhodli reagovat na špatný stav korálových útesů, které byly z velké části zničeny. A tak se začaly z přírodního betonu vyrábět napodobeniny, aby napravily hromadné škody způsobené lidstvem a ryby i jiné formy mořského života nepřišly o své přirozené prostředí. Americká společnost Eternal Reefs nyní nabízí také možnost zamíchat spálené ostatky do tohoto druhu betonu a vytvořit takzvanou perlu, na níž jdou umístit i štítky a nápisy. Povrchová struktura této perly je navíc prý navržena tak, aby podporovala růst a život volně žijících živočichů, takže se perla stane navždy součástí oceánské krajiny.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eternal Reefs (@eternalreefs),

Místo zpopelnění spláchnutí do kanalizace

Jako alternativu kremace ohněm si můžete vybrat v Americe velmi oblíbenou resomaci. Jedná se o zkapalnění, kdy se ostatky rozkládají stejně přirozeně, jako by byly pohřbené v rakvi. Jen celý proces trvá asi tři hodiny místo nejméně desítky let. Tělo mrtvého je umístěno do ocelové nádoby naplněné roztokem, do něhož se přidává například hydroxid sodný. Roztok, který je ekologicky šetrný a neobsahuje kyseliny, se poté zahřívá na teplotu okolo 180 ° C.  Po ukončení procesu jde kapalina bez jakékoliv DNA do kanalizace. Zbývající kosti jsou zpopelněny a předány rodině.  Díky této metodě je oproti tradiční kremaci nejen výrazně snížená uhlíková stopa, ale předchází se i uvolňování rtuti ze zubních výplní do ovzduší.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Resomation (@resomationltd),

Poslední cesta na kompost

Ve Švédsku nebo třeba Washingtonu se podle zákona můžete nechat také zkompostovat. Z ekologického hlediska je to určitě mnohem lepší rozhodnutí, než být pochován v tradiční rakvi. Uhlíková stopa je prý navíc o osmdesát procent menší než u kremace. A jak celý proces probíhá? Lidské ostatky se uloží do ocelového válce a přidají k němu například sláma, piliny a třísky. Do nádoby se pak vžene vzduch, který se ohřívá na pětapadesát stupňů Celsia. Celé tělo včetně kostí a zubů by se se mělo rozložit během třiceti dní. Půda je poté předána pozůstalým.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Recompose, PBC (@recomposelife),

Vychází 30. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl mít doma on sám a...

Organický šampon Duetto: Hýčká domácí mazlíčky i jejich majitele

Nezapomínejte na nekončící mezisváteční návštěvy připravit také své mazlíčky. A to rovnou organickým a eticky zpracovaným šamponem s biodynamickým...

Internet se baví zmrzlými účesy. Bude to po otužování další trend?

V Kanadě uspořádali soutěž o nejzajímavější vlasové kreace vytvořené díky působení mrazu. Fotografie vítězů a dalších účastníků netradičního klání...

Jak poznat férovou biobavlnu a proč na tom záleží

Na výrobu 1 kilogramu běžné bavlny je potřeba až 10 tisíc litrů vody. Šílené číslo, že? Co s tím? Vzdát se bavlny úplně? To není nutné. Před koupí trička si ale všímejte, jakým procesem prošlo, než se dostalo na prodejní pult. Napoví vám certifikáty a značky a my vám pomůžeme se v nich zorientovat.
Zavří­t reklamu