Pátek, 10 července, 2020

9 tipů, jak se chovat ekologičtěji v běžném životě

Abyste pomohli „uzdravit“ planetu, nemusíte hned jezdit vlastnoručně čistit oceány a ani zakládat dobrovolnické organizace. Bohatě postačí, když se zamyslíte nad svým každodenním chováním a budete se snažit krůček po krůčku žít udržitelněji a snížit tak svoji ekologickou stopu.

Přestože velká část populace přiznává, že vnímá alarmující data ohledně klimatických změn i nešetrnému chování k přírodě, jen malá hrstka z nich ve svém každodenním chování něco změní. Konkrétně v Americe je to podle průzkumu, který uvedl Independent, jen jeden z pěti dotázaných. Jako nejčastější důvody svého přehlížení globálních problémů pak uvádí klasické tvrzení, že jednotlivec přeci nemůže nic změnit, finanční nedostupnost ekologických výrobků, nebo málo času k podnikání aktivit v oblasti dobrovolnictví či většího nastudování původu a složení různých produktů. Abyste se přestali chovat netečně a pomohli tak odvrátit katastrofický scénář, nemusíte ale udělat nic víc, než jen popřemýšlet o tom, zda alespoň v nějakém bodě vašeho života nemůžete udělat malý „ústupek“ . Možná vás k němu nakonec inspiruje i nějaký z našich úplně základních „eko“ tipů.

1. Kupte si láhev na pití, kterou budete opakovaně používat.
Jednadevadesát procent z těch plastových totiž skončí na skládce. Při celosvětové spotřebě okolo milionu kusů za minutu tak výsledné číslo asi nebude příliš pozitivní, nemyslíte? V dnešní době je navíc široký výběr designových variant, takže nebudete jen pomáhat čistit svět od plastů, ale budete i styloví. Inspirovat se můžete například zde: www.greenstore.cz/ekologicke-lahve-na-vodu?filter=B

2. Utěrky z organického bambusu jsou nejen ekologické, ale také několikanásobně víc absorpční a pevnější než ty papírové, které se v kuchyni objevují nejčastěji.
Navíc se dají opakovaně používat, jako například i ty ze 100% BIO bavlny, které jsou také velmi šetrnou variantou k životnímu prostředí.

3. Noste si na nákupy vlastní tašku.
Společně s nakupováním udržitelné módy je to totiž jedna z nejjednodušších věcí, které můžete pro planetu udělat. Každý rok spotřebujeme přibližně 500 miliard až bilion plastových pytlíků, což je opravdu děsivá statistika. Až tedy příště půjdete do obchodu, sáhněte například po českých alternativách plastových tašek, jakými jsou Frusack, Saaczech nebo Česká síťovka. www.ceskasitovka.cz

4. Bambusové kartáčky na zuby jsou hit.
Jsou totiž vyráběny s ohledem na životní prostředí a často i s nápaditým designem. Kousky ze stoprocentně obnovitelných zdrojů, jenž mají měkké štětinky z ricinového oleje, najdete například v e-shopu s názvem Econea. Domů vám navíc dorazí v ekologické a recyklované papírové krabičce. www.econea.cz

5. Pořiďte si nabíjecí baterie místo obyčejných.
Baterie samy o sobě tvoří celá řada chemikálií. Některé z nich jsou navíc velmi toxické a mohou způsobovat znečištění půdy a vody.Dobíjecí baterie tak šetří peníze i přírodu a navíc ještě vyřeší problém, co si počít, když vám o půlnoci přestanou fungovat baterie v ovladači.

6. Časovač do sprchy se hodí všem, kteří se při zapnutí teplé vody nechají přenést do jiného světa a ztratí kontrolu nad tím, kolik jí vyplýtvají.
Tento vynález vám totiž pomůže vysledovat, jak dlouhý čas pod tekoucí vodou strávíte. A tím samozřejmě snížit spotřebu vody i energie.

7. Na drink s brčkem v kapse by si měl zajít každý, komu jen trošku záleží na tom, abychom se za několik let neutopili v plastu.
Podle jednoho z výzkumů byste totiž mohli každý den naplnit celkem 125 autobusů plastovými brčky. A to jen těmi, které se použily v Americe. Není nic jednoduššího, než si na příští páteční posezení v baru pořídit brčko bambusové nebo třeba kovové. Pořídit si je můžete také například v e-shopu Econea.

8. Perte v přírodních gelech.
Sice vás tento každotýdenní rituál vyjde o něco dráž a bývá trošku těžší odstranit velké skvrny, ale tyto gely jsou vyráběny z rostlinných složek a mívají hypoalergenní vzorce.Vyhnete se tak zbytečné chemii a můžete prát bez chlóru, fosfátů, optických rozjasňovačů barev, změkčovadel a rozpouštědel. A to za pár korun navíc rozhodně stojí. Několik takových gelů, které nezatěžují přírodu, můžete najít i na tomto e-shopu. www.biooo.cz

9. Vytáhněte zaprášené kolo z garáže a nechte občas auto odpočívat před barákem.
Snížíte tak v ovzduší oxid uhličitý, pokocháte se okolím a ještě uděláte něco pro své zdraví.

Ekologické trendy v architektuře: Omítka z konopí i kompostovací záchodky

Udržitelnost a architektura se v posledních letech propojují čím dál tím více. Není tak divu, že se studia i ekologičtí vizionáři předhání v tom,...

WOLFGANG: Naše budoucnost se děje právě teď a tady

Vlčí smečka je inspirace. Ta z říše zvířat i ta, kterou potkáváme v ulicích. Jestli milujete sofistikovanou urban módu a máte alespoň...

Stylově a bez zahrádky. Trendu domácího kompostování se můžete oddat i v obýváku

Věděli jste, že bioodpad může tvořit až 45 % objemu vašeho koše? A přitom se dá tak jednoduše přeměnit...

Kolekce líčidel ve stylu Hry o trůny boduje. Už máte svůj štětec ve tvaru meče?

Dost možná nejoblíbenější seriál současnosti s názvem Hra o trůny je jedním z největších témat posledních dní....

Řím rozdává peníze za vracení plastových lahví

Lidé v Římě nyní chodí třídit plasty zas o něco raději. Za každou lahev totiž dostanou na...
Zavří­t reklamu