Středa, 27 září, 2023
spot_img

Už tam budem? aneb 10 vychytávek, které vám pomohou přežít výlety s dětmi

Léto je čas výletů a cest do neznáma, kam nás často doprovází potomstvo naše i to vypůjčené. Je tedy více než příhodné se na to dobře připravit a nenechat nic náhodě. Zde máte od nás pár tipů, jak cestování zvládnout jako profík s klidem a ještě si výlet užívat, i když byste se raději viděli někde v klidu sami s knihou.

1. Dítě je taky součást rodiny

I když některé příručky radí děti brát na místa, které máme rádi my, a ony se časem přizpůsobí, věřte, že dvouhodinová prohlídka zámku v pětatřiceti stupních je možná na sdílení vaší radosti nenaláká. Dejte jim prostor podílet se na plánech. Zkuste s nimi probrat, co by jim udělalo radost, a takové body do denního programu zařadit. Cukrárna, návštěva hřiště nebo nějaká společná hra je vždy dobrý nápad.

2. Na maličkostech záleží

To, co se nám doma zdá samozřejmé, na cestách má hodnotu zlata. Rozhodně radíme do batohu přihodit před každou cestou náhradní ponožky, vlhčené ubrousky, kapesníky, sprej proti hmyzu, malé (klidně sladké) odměny a vodu. Opalovací krém také není (obzvlášť nyní) na škodu. Vy budete klidní, děti také.

3. Hlad je nepřítel

Jak asi od svých partnerů (i dětí) víme, hlad umí zkazit nejednomu náladu. A tak je dobré, i když máte v plánu po cestě navštívit restauraci, mít něco v zásobě. „Při cestování je dobré vybavit se drobnějšími pochoutkami. Vděčné jsou třeba müsli tyčinky (doporučuji ty bez čokolády), sušenky, malé bonbonky, nakrájené ovoce a zelenina (jablka, mandarinky, mrkve, okurky…),“ radí Štěpánka Štrougalová, majitelka dětského centra Juklík a dodává, že i do letadla pomůžou cucací bonbonky, které dětem zpříjemní start i přistání a pomůžou předejít bolestem uší při změnách tlaku.

4. Hra, škola života

Nemyslíme teď tu oblíbenou filmovou hru na to, že koho do večera neuvidíte, dostane medaili (i když sama autorka by si tuto hru alespoň jednou zahrát přála), ale obzvlášť delší cesty vyžadují něco na zahnání nudy. Do tašky si proto přibalte nějakou menší hru adekvátní věku vašeho spolucestovatele a místo mobilů si společně dejte třeba karty, pexeso nebo, pokud řídíte, alespoň audioknihu. Bohatým zdrojem inspirace nejen pro slovní hry vhodné na cesty vám může být třeba kniha od nakladatelství Slovart Kdy už tam budem?

5. Nezapomenout na Kevina

Letiště, vlakové nádraží, festivaly. Jak už to bývá na vytížených místech v kombinaci se spěchem, stačí trochu nepozornosti a dítě se vám ztratí během chvilky. „Pro takové případy není nic jednoduššího než napsat dítěti svůj telefon přímo na nohu (nebo u staršího na ruku). Dítě pak ví, že stačí ukázat na nožičku, a kdokoliv z kolemjdoucích mamince zavolá. A pozor – pokud se budete pohybovat v zahraničí, nezapomeňte na předvolbu,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

6. Pozor na hmyz

Ačkoliv samozřejmě všichni tvrdíme, že my i naše děti pijeme pouze vodu, skutečnost na cestách občas bývá jiná. Proto pozor na hmyz, který si do sladkého pití snadno najde cestu. Veškeré sladké nápoje okamžitě zavírejte. Bodnutí hmyzem do jazyku nebo rtu bývá skutečně nepříjemným zkažením dovolené. Jak pro pro vaše děti, tak i pro vás. (Vosy mají prosecco obzvlášť v oblibě.)

7. Cestovní apotéka

Neštěstí nechodí jen po horách, a tak pokud se vám anebo vašim potomkům něco stane, je dobré být opět připraven a vzít s sebou dezinfekci, náplasti, něco na bolest a ideálně i léky proti nevolnosti v dopravních prostředcích. Ovšem i zde platí pravidlo všeho s mírou, tak vše ideálně zabalit do jedné malé cestovní kosmetické taštičky. Věřte nebo ne, super zranění se dá vykouzlit i z obyčejného sezení v autobuse (autorka článku má své zkušennosti).

8. Odměna pro všechny

Samozřejmě ani vaše děti ani vašeho partnera nedáváme do kategorie domacích mazlíčků, ale odměna po celodenní cestě, výletu nebo návštevě pamětihodnosti musí být. A je úplně na vás, jakou si vymyslíte. Ať už je to pizza, společný film, který si pak doma pustíte, nebo nějaká drobnost. Ráno před cestou avizujte, pak ovšem nezapomeňte slíbené dodržet. Jinak skončíte v dětském pekle.

9. Ty nejlepší věci jsou zadarmo?

Zklameme vás, ale ne všechny akce, kde se nabízí, že bude vstup na daný den zdarma, se vyplatí. Pokud nejste fanouškem velkých davů a tlačenic, je lepší se předem informovat, co se ve vaší cílové destinaci v ten den chystá, případně si připlatit a atrakci, zámek nebo událost navštívit jindy. Jednak tím popdpoříte organizátora, za druhé budete mít během výletu klid a nulový stres.

10. Děti jsou radost!

Ano, tuto mantru je třeba si opakovat, a to neustále, i když vám momentálně jedno dítě visí na noze a o druhém už nevíte několik desítek minut a poněkud vás to znekliďnuje. Všechny výše zmíněné rady samozřejmě nemusí dosáhnout naprosté spokojenosti u vás i u vašich ratolestí, to vám ovšem nedává signál se zhroutit. Užijte si společné chvíle nehledě na to, že něco není podle vašich představ, jednou na takové výlety jistě budete (doufejme v dobrém) vzpomínat.

Vychází 2. října

Chcete konečně začít běhat? Naše praktické rady vám usnadní start

Možná jste se s nástupem nového roku odhodlali pustit se do běhu. A možná při čtení kroutíte hlavou a říkáte si, že běhání opravdu...

Zlozvyky jako klíč ke štěstí: Co vše vám může pomoci žít...

Životní štěstí asi patřit mezi základní přání každého z nás. Jak si ke spokojenějším chvilkám trošku pomoci? Vyzkoušejte několik rad, které by měly úplně...

Zpěvačka Lizzo návrhářkou: Po plus size prádle přináší kolekci pro trans osoby

Držitelka čtyř cen Grammy už rok dodává tvarujícím spodním prádlem sebevědomí i plus size zákaznicím. Teď přichází s novou kolekcí pro „lidi všech genderových identit.“

Hi-tech krása: Pusťte si k tělu technické novinky

Nejnovější technologie, léta výzkumu. Vybrali jsme chytré kosmetické pomůcky, díky kterým budou váš úsměv, vaše pleť i vlasy v nevídané kondici.

Lidi si pořídí koně, ale neví, jak s ním manipulovat, říká provozovatel záchranky pro koně

„Když je opravdu průšvih, je někde nabouraný kamion nebo zvíře v příkopu, tak jdu a emoce musí jít stranou,“ říká Tomáš Förchtgott, který se specializuje na záchranu a přepravu velkých zvířat.
Zavří­t reklamu