Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Oáza klidu v náruči krásné přírody Jizerských hor

Boutique hotel V Bezovém údolí je jako stvořený k odpočinku na místě s autentickým geniem loci, v souladu s přírodou a v úctě k tradičním hodnotám a udržitelnému stylu života.

Historická chalupa jedinečným způsobem propojující kulturní památku s minimalistickým přístupem k interiérovému designu poskytuje ubytování v pěti apartmánech s vlastní koupelnou i plně vybavený apartmán až pro 10 lidí ve zrekonstruované stodole.

Součástí areálu se do budoucna stanou přírodní vodní plocha, venkovní finská sauna se sudovou vířivkou, dřevěná terasa jako rituální místo vhodné k meditacím, józe či různým ceremoniálům, lesopark s přírodním dětským hřištěm a také sad.

Zážitková restaurace nabídne moderní českou kuchyni z lokálních ingrediencí nejvyšší kvality. Hostům slibuje bohaté snídaně, obědy bude servírovat z hrnců na tradičních omítaných kamnech a večeře formou degustačního menu. Nedílnou součástí restaurace je i vlastní pekárna, v níž se peče kvasový chléb a další pečivo nejen pro potřeby restaurace, ale i k volnému prodeji.

Okouzlující vesnice

Kryštofovo Údolí leží v údolí říčky Rokytky na severní straně Ještědského hřbetu. Původní název usedlosti „Holundergrunt“ (Bezové údolí) se stal inspirací pro jméno resortu. Dominantou lokality je jeden z nejhezčích železničních viaduktů v Česku.

Obec je od roku 2004 vesnickou památkovou zónou tvořenou řadou historických hrázděných a roubených chalup. Pašerácká stezka, která v minulosti tajemným údolím vedla, byla předlohou pro pochod pašeráků v předehře opery Hubička od Bedřicha Smetany. Kromě barokního dřevěného kostela, orloje, muzea betlémů a dalších historických památek nabízí okolí údolí nespočet možností pro turistiku, cykloturistiku a běžkové lyžování. V Liberci, respektive v celých Jizerských horách a nedalekých Krkonoších najdou vyžití také milovníci vodních sportů, golfu, sjezdového lyžování či kultury a umění. Tzv. Křišťálové údolí má již 600letou historii sklářství.

Historie domu

Roubený dům je unikátní ukázkou vesnické lidové architektury 17. století. Patří mezi jednu z pouze osmi zachovalých křížových chalup (s křížovým půdorysem) v Česku.

První zmínka o chalupě v dobových dokumentech je z 16. dubna 1600, ale nejstarší část domu byla postavena již v 16. století, a tak mohla být vůbec prvním domem usedlosti. Patřila bohatším tzv. zahradníkům, kteří obdělávali ve složitých podmínkách ne příliš úrodnou půdu.

Chalupa prošla kompletní, přesto citlivou a autentickou rekonstrukcí, která zachovává její historickou podobu ze začátku 19. století. Poslední významnou rekonstrukci dokončenou v roce 1818 nám připomíná tesařské signování letopočtu na dubovém portálu hlavních dveří. V rámci této rekonstrukce byla k původně běžnému obdélníkovému půdorysu chalupy přistavěna dvě hrázděná křídla, která tvoří zmiňovaný kříž.

Vychází 31. ledna

Sluchátka budoucnosti jsou vyrobeny z hub a pavoučího hedvábí

Představte si, že byste si cestou do práce svoje oblíbené hitovky pouštěli do sluchátek, které jsou z části vyrobené z hub. A hlavně nezatěžují...

God save the Corgis! Vše o psím plemenu, které milovala britská...

Nezbožňovala ho ale pouze královna Alžběta II. Podle staré velšské legendy byl oblíbencem elfů a víl, kteří ho prý zapřahali do svých kočárů...

Válka a móda: Materiály, střihy a trendy, které vznikly jako reakce na válečnou situaci

Textilní průmysl si v historii půjčoval vzory či materiály z vojenské výbavy. Návrháři v důsledku války měnili tvář módy....

„Pokud si neušpiníte ruce, dozvíte se jen polovinu všeho,“ říká modelka propagující šetrné zemědělství

Fotil ji Karl Lagerfeld, ve spotu pro Louis Vuitton hrála s Davidem Bowiem, byla na titulkách desítek časopisů, posledních...

Automobilka Volvo Cars získala prestižní ocenění v oblasti udržitelného rozvoje

V nizozemském Amsterdamu proběhlo udílení prestižních výročních cen Plastics Recycling Awards Europe, na kterém bylo oceněno také úsilí automobilky...
Zavří­t reklamu