Sobota, 3 června, 2023
spot_img

Šílenství, nebo skutečný zázrak pro tělo? Co vše vám může přinést trend otužování

Je to vlastně snadné – stačí v koupelně otočit kohoutek doprava aspoň na pár sekund. Sprchování studenou vodou může být dobrým základem pro pravidelné otužovací túry. Co říkáte na takové koupání v jezeře teď v zimě nebo pochod na zasněženou Sněžku jen v plavkách? Pokud se vám to jeví jako naprostá šílenost, možná jste ještě neslyšeli o Wimu Hofovi přezdívanému The Iceman.

Spousta wellness trendů vzniká jen na základě nějaké aktuální vlny zájmu, rychle se vyšplhají na výsluní a se stejnou rychlostí upadají v zapomnění. Mohlo by se zdát, že otužování bude jedním z nich, protože se o něm v posledních letech hlasitě mluví. Tenhle koncept si však svou cestu šlape mnohem déle. Chlad jako takový se využíval už v době starého Egypta, kdy sloužil jako léčebný prostředek u poranění a zánětů. Ve své praxi se jím pro zajímavost zabýval třeba i Hippokrates. Později v 16. a 17. století se často chladilo při léčení zánětlivých onemocnění a během napoleonských válek s ním údajně snižovali bolest při amputacích. Dokonce i Napoleonův lékař věřil, že chlad pomáhá zklidnit nervový systém. Také při saunování, které má svou bohatou historii, hraje chlazení důležitou roli. U nás se o otužování zasloužil především Alfréd Nikodém, zakladatel sportovního otužování v Československu, který stojí za dlouholetou vánoční tradicí – plaváním ve Vltavě. Sám do jejích vod skočil už v roce 1923.

Wim Hof – ledový fenomén

Otužování ani sprchování studenou vodou se minimálně zpočátku pro většinu lidí neslučuje s jejich komfortní zónou. V případě, že vydržíte, můžete se dočkat nečekaných změn ve vašem životě. Využijete své tělo na plný potenciál, posunete svou mysl na novou hranici, probudíte v sobě dosud neznámé fyzické reakce. Zapracujete na své soustředěnosti, výkonnosti, posílíte svou imunitu. Toho byste v pohodlném prostředí jen tak lehce nedocílili. Vraťme se ke jménu Wima Hofa. Tenhle Nizozemec je v současnosti asi nejznámějším šiřitelem využívání chladu, meditace a vědomého dýchání. Hofova doporučení zahrnují vystavování ledové vodě a procvičování specifických dýchacích technik. On sám i desetitisíce jeho „žáků“ po celém světě jsou důkazem, že tato kombinace dokáže posunout limity lidského těla. Můžete se díky ní naučit měnit fyziologii svého těla, aktivovat dosud nevyužité schopnosti a ovlivnit autonomní a autoimunitní procesy v organismu. Wim Hofova metoda kombinuje tři elementy – kontrolované dýchání, řízené otužování a správné nastavení mysli, a její cíl je jasný – člověk má být zdravější, silnější, klidnější a spokojenější.

Ledová sprcha

Než se vrhnete na praxi, přesuňte se do příjemného a bezpečného prostředí. Pohodlně se usaďte, případně lehněte, jak vám vyhovuje, zavřete oči a snažte se uklidnit a napojit na své tělo. Dopřejte si čas. Až se budete cítit dobře, začněte s hlubokými nádechy a výdechy až do plné kapacity plic. Dejte si jich zhruba 15. Taková zahřívačka. Následuje série silných dechů. Nadechujte se zhluboka nosem nebo ústy, vydechujte ústy v krátkých a silných výdeších. Udržujte stálé tempo a opakujte asi 30krát. V těle se vám bude koncentrovat kyslík, přičemž můžete pociťovat drobné mravenčení, svědění nebo lehké točení hlavy. Měli byste pravidelně dýchat, uvolnit se, plně se ponořit se do svého nitra a co nejvíce si uvědomovat celé své tělo. Jakmile dokončíte tento intenzivní cyklus, opět se naplno nadechněte, následně dostaňte veškerý vzduch z plic a zadržte dech na tak dlouho, jak vydržíte. Pomalý a hluboký nádech do maxima kapacity plic. A znovu pokračujte se zadržením dechu, asi na 15 vteřin. Pomalu vydechněte. První kolo máte úspěšně za sebou. Ideálně byste měli provést další dvě série. Po dechovém cvičení si dopřejte tak pět minut odpočinku, jen ležte a relaxujte. A poté „skočte“ do studené sprchy – po dýchací fázi totiž přichází na řadu ta otužovací. Dejte si například dva až tři minutové intervaly prokládané 30sekundovou pauzou. Popřípadě střídejte sprchování teplou a studenou vodou.

Tipy pro začínající otužilce

Studené sprchy mají mnoho fyziologických účinků na tělo a lidé si je už po staletí ordinují k oživení a zlepšení celkového zdraví. Zvýšená bdělost a ostražitost. Více energie a větší fyzická aktivita. Posílená imunita. Pozitivnější mysl. Dobrá nálada. Rychlejší regenerace. To jsou všechno sice hezké bonusy, ale jak se odhodlat k pravidelnému „chlazení“? Vytvořte si návyk a postupně organismus na chlad připravujte. Proměňte svou každodenní koupel na malý otužovací rituál, zpočátku můžete klasickou teplou sprchu prokládat několika sekundami strávenými pod proudem studené vody a daný interval pomalu navyšovat. Začít můžete také jen s lehkým pocákáním těla, popřípadě sprchováním určitých částí – typicky nohou a rukou. Pokud k otužování zvolíte ledovou lázeň, ideální je ponořit celé tělo na maximálně 10 až 15 minut. Opatrní by při otužování měli být lidé s oslabeným imunitním systémem nebo vážným srdečním onemocněním, protože náhlé změny tělesné teploty a srdeční frekvence by jejich organismus nemusel unést. A samozřejmě pozor na podchlazení. Obzvláště u ledových koupelí by si všichni otužilci měli hlídat celkový čas strávený ve vaně. Klíčové je přijmout chlad. Nebrat ho jako nepřítele nebo nepřekonatelnou bariéru, ale naučit se v něm cítit se příjemně. Překonáte-li prvotní šok, otevřou se vám nové dimenze. Naučíte se ovládat svoje reakce na chlad, a tím získáte kontrolu nad svým tělem i myslí. A rozběhne se koloběh všech výše zmíněných aspektů.

Co vám může Wim Hofova metoda přinést?
  • Silnější imunitní odpověď vůči patogenům
  • Lepší mentální zdraví
  • Schopnost regulovat úroveň stresu
  • Kvalitnější spánek
  • Rychlejší zotavení z fyzické námahy, tréninku
  • Pevnější propojení mysli a těla
  • Více kreativity
  • Rychlejší metabolismus
  • Tvorbu hnědého tuku
  • Pomoc v boji proti nemocem – astma, lymeská borrelióza, artritida či alergie
Vychází 29. května

Beránek s mrkví nebo kedlubnové ravioly. Vyzkoušejte zdravější varianty velikonočních pokrmů

Jako beránek … tedy krotká jako tento mírumilovný tvor, bude vaše rodina, překvapená z vašeho super menu. Připravte si s pomocí našich receptů zdravější...

Depeche Mode v seriálu The Last of Us – další virální...

Seriál The Last of Us přiměl diváky googlit skladbu kapely Depeche Mode z roku 1987. Něco podobného se stalo, když v seriálu Stranger Things zazněl hit zpěvačky Kate Bush z 80. let, která díky tomu zažila velký kariérní návrat. Rozdíl je v tom, že Depeche Mode nikam neodešli.

Štědrý mecenáš i problematický alkoholik. Jaké jsou všechny tváře herce Johnnyho Deppa

Hned tři velké hvězdy letos přijedou na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Michael Caine i Ethan Hawke jsou bezesporu...

Doma jako v přírodě: Na Vysočině se rodí nábytek inspirovaný lesem

Za novou značkou Zlesart stojí architektka Daniela Polubědovová a podnikatel Petr Novák. Vyrábějí nábytek a doplňky, které vycházejí z větviček nebo lístků a přenášejí do interiéru kus přírody.

Herečka Hana Vagnerová: Pohled na mě samotnou mi změnila Pipi Dlouhá Punčocha

Před lety se vydala hledat štěstí do Ameriky a podařilo se jí to natolik, že dnes jezdí na castingy...
Zavří­t reklamu