Pondělí, 4 prosince, 2023
spot_img

Jak prožít taneční extázi bez drog a alkoholu: Vyzkoušejte ecstatic dance

Není to zumba, hip-hop, balet ani klasická taneční party. Pro některé hraje roli duchovní rovina, jiní sází na emoční stránku, další to berou jako skvělé kardio. Ecstatic dance se v posledních letech stává v zahraničí stále populárnějším a první záchvěvy zájmu se už dají zaznamenat také u nás. Takže o jakou že extázi to jde?

Nezasvěcení, kteří o ecstatic dance nikdy neslyšeli nebo někde bez žádného kontextu spatřili fotku či video, si možná představují očarující hippie party á la Woodstock. A bývají k celému konceptu dost skeptičtí. Zbytečně, protože ecstatic dance je zajímavou a trochu spirituálnější sestrou tradičního tance, který má už tisícileté kořeny. Navíc pozitivně účinkuje na tělo i mysl.

A taky to bývá legrace

Žádný alkohol a drogy. Žádné mobilní telefony a fotografie. Žádné mluvení při tanci. To jsou základní pravidla, která musíte jako účastníci lekce dodržovat. V kontrastu s dnešní moderní dobou vás snadno přenesou do úplně nové dimenze, ale jejich pravý důvod se ukrývá ještě někde jinde. V ecstatic dance jde o to nechat své tělo pohybovat se přesně tak, jak chce. Nikdo vás při tom nebude fotit, posuzovat nebo hodnotit, můžete se proto zcela přirozeně naladit na hudbu a být bez obav sami sebou. Svoboda, meditace, uvolnění, autenticita, sebepoznání a sebevyjádření, to jsou hlavní mise celé této taneční formy.

Nejste vedeni instruktorem nebo tanečním partnerem, neexistují ani žádné předepsané kroky. Vše je improvizace vedená rytmem hudby, které byste se měli naplno odevzdat. Tancovat může úplně každý bez ohledu na věk, kondici nebo taneční zkušenosti, stačí zapomenout na své zábrany, naslouchat svému tělu a uvolnit se. Můžete cokoli – můžete skákat, kroužit, vlnit se, pohupovat, jak to aktuálně cítíte. Ideálně byste se měli protancovat do téměř transu podobajícímu se meditativnímu stavu. Lektoři a fanoušci ecstatic dance pak věří, že skrze tyto vědomé pohyby můžete objevit sebe sama, posílit svůj potenciál a sebevědomí a vydat se vstříc naplňujícímu a smysluplnému životu. Možná patříte i vy do skupiny lidí, kteří se ostýchají tancovat, jsou nervózní a bojí se odvázat. V klasickém klubu postačí pár skleniček alkoholu, u ecstatic dance vám k tomu dopomohou podobně naladění lidé, celková atmosféra a zmíněný zákaz jakékoli dokumentace. Co se stane na tanečním parketu, zůstane na tanečním parketu.

Šamanská filozofie

Mezi asi nejpopulárnější formu patří 5Rhythms, existují ale další jako Biodanza, Movement Medicine nebo Trance Dance. Za praxí 5Rhytms stojí Gabrielle Roth, která ji světu ukázala už na konci 70. let 20. století. Jde o pohybovou meditaci vycházející z domorodých a světových tradic spojených se šamanskou, mystickou a východní filozofií. Základem je pětice rytmů flowing, staccato, chaos, lyrical a stillness, které společně v takzvané vlně proudí v našem těle a duši a pomáhají nám stát se svobodnějšími. Biodanza je strukturovanější než 5Rhytms, ale i tak zde najdete spoustu svobody. Pochází z Jižní Ameriky z 60. let a hudbu s pohybem používá k prohloubení sebevědomí a pozitivních pocitů. Movement Medicine se zase k celé věci staví s větším šamanským přístupem. Tahle pohybová meditační praxe vás napojí na „moudrost života“ a podpoří vás na cestě za svými sny a poznáním skutečného já. Další odnoží pak je třeba Trance Dance, jedinečná směs pohybů těla, léčivých zvuků, dynamických perkusních rytmů a transformačních dýchacích technik, které mají dohromady stimulovat stav transu. Ten pak podporuje naše duchovní probuzení, mentální čistotu, fyzickou a emoční výdrž. Ať už si zvolíte jakýkoli typ, ecstatic dance pomáhá přežít ve světě plném napětí a učí nás upřímně se radovat ze života.

Vychází 28. listopadu

„Je to jako rande naslepo.“ Kdo bude s kým tančit ve...

Než 14. října na obrazovkách ČT odstartuje po dvouleté pauze další ročník taneční soutěže StarDance, budou mít páry dost času se seznámit a sladit pohyby. Jak si pochvalují výběr partnerů?

Zázvorové kuře s červenou rýží podle kuchařky Jím-Nejím

Potravinové alergie a intolerance trápí nejednoho z nás. I proto se Jana Pechmanová pustila do výběru 80 klasických i moderních receptů na vydatné snídaně,...

Jana Zielinski: Každý večer si připomínám věci, za které jsem vděčná

Festival Designblok pořádá již 24. rokem. Původně malou akci pro několik firem postupně proměnila v největší přehlídku designu ve střední a východní Evropě. Přesto v její práci rutinu ani stereotyp nehledejte. „Když jsem byla mladší, každý rok jsem tajně doufala, že letos už něco půjde samo. Ale postupně zjišťuji, že taková situace asi nikdy nenastane,“ směje se neúnavná propagátorka designu Jana Zielinski.

Pomozte vybavit děti samoživitelek pastelkami a sešity

Školní rok sice končí, ale rodiny, které na tom nejsou finančně dobře, už teď mají těžkou hlavu z toho příštího. Usnadnit jejich dětem vstup do školy má za cíl sbírka Papírový Šatník, kterou pořádá Papelote spolu s Šatníkem Nory Fridrichové.

Tamara Klusová: Zakázala bych fyzické tresty na dětech

Zpěvačka, manželka hudebníka Tomáše Kluse, matka tří dětí a influencerka, kterou na Instagramu sleduje 158 tisíc lidí, využívá svůj vliv k tomu, že dlouhodobě podporuje sociální témata a propaguje udržitelný životní styl.
Zavří­t reklamu