Úterý, 30 května, 2023
spot_img

God save the Corgis! Vše o psím plemenu, které milovala britská královna

Nezbožňovala ho ale pouze královna Alžběta II. Podle staré velšské legendy byl oblíbencem elfů a víl, kteří ho prý zapřahali do svých kočárů…

Pojďme si to říct popořádku. Tento článek měl vzniknout ještě dávno před tím, že celým světem otřásla smrt britské královny Alžběty II. Jako velký milovník psího plemene Welsh Corgi jsem ho nosila v hlavě již nějakou dobu, a pak zasáhl osud nebo chcete-li náhoda, a já konečně mohla napsat o psovi, který si zaslouží vaši pozornost i bez královských privilegií.

Pro ty, kteří v tom ještě nemají úplně jasno, existují dva typy Welsh Corgi. A to Welsh Corgi Pembroke a Welsh Corgi Cardigan. Zjednodušeně je poznáte tak, že Pembroke má vztyčené a špičaté uši, zatímco Cardigan je má kulaté a také má mnohem delší ocas. Přes jejich zdánlivou podobnost jde ale o dvě odlišná plemena, jejichž historie sahá do 10. století. Obě pocházejí z Walesu a předpokládá se, že Corgi Cardigan předcházel Pembroke.

Slovo corgi znamená ve velštině trpasličí pes a na to, že jde o pastevecké plemeno, je opravdu malý. Má velmi krátké nohy a silné statné tělo, jeho váha se pohybuje mezi 10 až 12 kg. Na Instagramu, TikToku i YouTube koluje spousta vtipných videí, kdy majitelé natáčejí své psí miláčky tak, aby vypadali, že nohy nemají vůbec a nazývají je „potato“ (brambor). Ve chmurných podzimních večerech doporučuji sledovat @hammyandolivia, zaručeně vám zvedne náladu.

Stará velšská legenda praví, že corgi je kouzelný pes, kterého měli v oblibě elfové a víly. V noci je tato magická stvoření používala, aby táhli jejich kočáry a v bitvách byli jejich oři. Legenda také říká, že znaky, které můžete dodnes vidět na jejich srsti, naznačují věrný obrys sedla a postroje.

Jestli se někdo zasloužil o popularizaci plemene Welsh Corgi Pembroke, pak rozhodně britská královna Alžběta II. Svého prvního corgiho, kterému dala jméno Dookie, dostala od svého otce ještě jako dítě. Ihned si ho zamilovala a láska k těmto liščím pejskům jí zůstala. Za svůj život jich nakonec vlastnila asi 30. Měla dokonce i dorgiho. Ano, čtete správně. Jde o křížence corgiho a jezevčíka. Stalo se tak, když se jeden z královniných psích miláčků zkřížil s jezevčíkem princezny Margaret Pimpkinem. Přestože prý toto spojení nebylo úplně plánované, ukázalo se, že dorgiové jsou oduševnělí a roztomilí, a tak přišlo na řadu ještě několik dalších, tentokrát již plánovaných vrhů.

Od krav k surfu

Corgi je původně pastevecké plemeno a Velšané je k tomuto účelu využívali již v 10. století. V té době byly ale pastviny považovány za obecnou půdu a neexistovaly žádné ploty. Farmáři proto učili corgi tomu, aby kousali dobytek do nohou a tím je naháněli. Díky své „výšce“ se snadno dostali třeba ke kotníkům krav.

V Severní Kalifornii dodnes pořádají tzv. Socal Corgi Beach Day. První proběhl na pláži Haunting v roce 2012 a poprvé se ho zúčastnilo asi jen 15 psů. Obliba tohoto setkání ale rychle rostla a na této pláži se třikrát za rok schází až tisíc corgiů. Akce vypadá vlastně jako festival či maškarní, pejsci i jejich majitelé mají vtipné kostýmy a na pláži je pro ně připravena spousta atrakcí, jako jsou plavání nebo hrabání v písku.

Corgi jsou snadno cvičitelní a sportovně založení psi a někteří umějí dokonce i surfovat nebo jezdit na skateboardu. Díky krátkým nohám a statnému tělu mají totiž perfektní stabilitu, takže se na prkně dobře udrží. Asi nejznámějším surfujícím zvířetem je Jojo corgi. Kromě surfu a skateboardu umí jezdit i na kajaku. A jeho outfity? O zábavu budete mít stoprocentně postaráno. Na Instagramu ho sleduje více než sto tisíc lidí a najdete ho jako @suprcorgi_jojo.

Podle velšské legendy je corgi kouzelný pes, kterého měli v oblibě elfové a víly. No není kouzelný? Foto: Pexels

Už jste potkali chlupatého corgiho? Že ne? Není to sice tak časté, ale existuje. V angličtině se mu říká Fluffy Corgi, neboli chlupatý. Nejde ale o žádnou jinou rasu, jeho srst je pouze dlouhá. Tato „odchylka“ vzniká náhodným křížením genů (tzv. fluff-gene), které musí mít matka i otec, a navíc tento gen musí štěně dostat od obou rodičů. Přes jeho stále větší oblibu bohužel zatím nejde zcela zjistit ani naplánovat, jestli se štěňata narodí jako fluffy či ne. Jestli vás zajímá, jak vypadá, zadejte si do Googlu fluffy corgi a nebo sledujte rovnou na Instagramu fluffy princeznu @fluffychelsea.

Poslední zajímavostí je švédský vallhund, který vypadá jako mix vlka a corgiho. Říká se mu také pes Vikingů a jeho historie sahá k 18. století. Je to velmi přátelský, hravý a aktivní pes. U nás není zatím tolik rozšířený. První fena k nám byla přivezena teprve v roce 2010, ale od té doby se podařilo odchovat několik úspěšných vrhů. Přestože je považován za švédské plemeno, stále se s jistotou neví, zdali jeho předky nejsou právě Welsh Corgi.

Vychází 29. května

„Co nám voní, to nám pomáhá.“ Rozhovor o aromaterapii v paliativní...

Aromaterapeutka a školitelka Jana Urbanová v sobotu vystoupí na mezinárodní Aromakonferenci v Brně, na niž naváže největší domácí festival věnovaný vůním a bylinkám.

Tajemství dobrého bytí v Karpatech: Warhol, víno & wellness

Co je malé, to je hezké. A Malé Karpaty nejsou jen hezké, jsou nádherné. Jste-li jako já, tedy spíše městský typ člověka, který k životu nutně potřebuje pobrouzdat se přírodou, hned při jejich první návštěvě vás ohromí. V ideálním poměru totiž nabízí všechno, co si od Slovenska můžete přát.

4 kolekce sklářské značky Rückl, z nichž nespustíte oči

Sklářská značka Rückl představila hned několik nových kolekcí, ke kterým vedle svého uměleckého ředitele Ronyho Plesla poprvé přizvala i...

Filmová architektka, která točila i s Charlize Theron, poradí, jak snadno vylepšit každý interiér

Když jsme si s Lucií Amossé domlouvaly rozhovor, musela se nejprve omluvit. „Mám natáčení, kde stavím dvacet dva koupelen,“...

Nejzelenější evropská města: Prozkoumejte metropole, které myslí na budoucnost

Ačkoliv města zabírají pouhá dvě procenta zemského povrchu, žije v nich celá polovina lidí světa a planeta tady dostává...
Zavří­t reklamu