Už přes pět let je v pražské ulici Ve Smečkách podnik, který pomáhá lidem s mentálním postižením začlenit se do pracovního procesu a žít plnohodnotným životem. Kavárna Bílá vrána, v níž můžete potkat obsluhovat třeba upovídanou Zdeničku nebo milého Tomáše, byla v úterý v rámci Giving Tuesday také místem, kde svou dávku dobročinnosti uspořádal ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti i Gastrokroužek v čele s hercem Lukášem Hejlíkem. A podávaly se opravdové delikatesy.
Parta nadšenců do vaření se v den největšího svátku dárcovství na světě Giving Tuesday vydala do pražské kavárny Bílá vrána. Tam mezi stěnami s desítkami fotografií vyšvihli pro všechny návštěvníky, kteří se rozhodli koupit si snídani na pomoc mentálně postiženým pracovníkům tohoto útulného sociálního podniku, delikatesy, jako jsou chia puding s pečeným ovocem a opraženými oříšky, pečenou zeleninu s ricottou, fetou a pestem z rukoly, výborné bagely s vajíčkem a jemně pikantní pomazánkou či chléb s pomazánkou z uzené makrely s olivami, sušenými rajčaty a nakládanou červenou cibulkou.
Mezi lidmi jako doma
Hlavními hrdiny snídaně, na které podnik praskal ve švech, ale nebyl Lukáš Hejlík, Darina Křivánková nebo kulinářské hvězdy z Kitchen Story, ale trojice mentálně postižených kavárníků, kteří nebyli evidentně velkou návštěvou zaskočeni a svou práci zvládali s úsměvem a jistotou. „Baví mě obsluhovat zákazníky, líbí se mi, že jim chutná. Zjistila jsem, že mezi lidmi je mi strašně hezky a taky se snažím být pro kavárnu co nejvíc prospěšná,” říká rázná Zdenička, která je v kavárně už několik let a chvílemi působí tak sebejistě, jako kdyby podnik řídila. Právě kontakt s lidmi je tím, co postižené zaměstnance evidentně naplňuje nejvíc. „Strašně se mi líbí pracovat v kolektivu, dělat cateringy, a i když jsem měl jednu krizi, tak jsem si uvědomil, že mě to tady opravu baví. Třeba festival Jeden svět, i když připravovat catering pro ně je vážně náročné,” svěřil se Tomáš, který v kavárně našel i svou přítelkyni. „Je to strašně hezký příběh, že tady Tomáš, kterého jsme mimochodem nominovali na zaměstnance roku s postižením, našel lásku. Jeho přítelkyně tady taky pracovala a teď se posunula zase do jiného zaměstnání,” vypráví Eva Košťálová ze společnosti pro normální život lidí s postižením POHODA, jež podnik provozuje.
Práce v tandemu
Bílá vrána, kde se vaří a peče zásadně z čerstvých surovin bez použití chemických dochucovadel, není jen tréninkovou kavárnou a zaměstnanci dostávají normální plat. Samozřejmě ale během své čtyřhodinové směny potřebují asistenta, který jim v určitých situacích vypomáhá. „Tento typ kavárny je důležitější než ten zácvikový, tam totiž jen podpoříte člověka, a pak ho vypustíte na volný trh, my je učíme a zároveň nabízíme pevné pracovní místo,” prozrazuje Eva Košťálová s tím, že jejich největší úspěch je, že se kavárna stále drží. Není to jednoduché, protože mzdové náklady se pohybují mnohem výš než v jiném provozu. Lidé u nás totiž pracují v tandemu. Člověk s postižením a pak vedoucí směny. Proto i snídaně v rámci Giving Tuesday byla za 300 korun. Je to totiž hodinová cena práce člověka s postižením včetně potřebné asistence,” uzavírá s tím, že díky dětskému koutku tvoří nejvýznamnější část klientely maminky se svými ratolestmi. „Pracuji tady v ulici a nikdy jsem nebyl v podniku, který by zaměstnával jedince, kteří nemají standardní podmínky na trhu práce, takže se mi ta myšlenka líbila. Dnešek byl vážně povedený a určitě mě namotivoval, abych sem chodil častěji,” svěřuje se Jan Jelínek, jeden z návštěvníků snídaně.
Pokud máte rádi divadelní představení, koncerty nebo výstavy, můžete se přijít podívat i na projekt Momentální scéna. V rámci ní totiž kavárna umožňuje lidem s hendikepem ukázat své umění. Proto se ve Vráně pořádají také netradiční koncerty, výstavy či divadelní představení lidí s hendikepem i bez.