Jen tři dny po letním slunovratu, tedy okamžiku, kdy se den natáhne do své maximální délky, přichází další ze série významných událostí roku. Shakespeare o ní psal taky, ačkoliv děj zamíchal do jednoho bláznivého kolotoče lásky. Svatojánská noc se ale nemusí týkat „jen“ zamilovanosti a jejích bláznivých proměn…
Slunovrat i svatojánská noc jsou skvělou příležitostí k oslavám. Kdysi dávno (ačkoliv na mnoha místech vlastně stále) to byly momenty, na které se dalo těšit už od jara. Léto na vzestupu, téměř veškeré těžké práce spojené s jarem za zády a nedočkavé očekávání úrody před sebou. I křesťanství zobrazuje postavu svatého Jana Křtitele (o půl roku staršího bratrance Ježíše Krista) jako živého a nespoutaného muže, znázorňujícího hojnost přírody, užívajícího divoké byliny. Ty v den jeho svátku nabývají neobvyklé síly, což lze vysvětlit tím, že rostliny díky nejdelším dnům nastřádaly nejvíce účinných látek. Herbalisté z celého světa to velice dobře vědí, a proto se 24. června vydávají do polí a luk, lesů i hájů, aby nasbírali mocné léčivo na další rok. V Česku v tu dobu rozkvétá jedna z výjimečně účinných rostlin.
Bylina Svatého Jana Křtitele
Třezalka tečkovaná byla (a samozřejmě stále je) při svatojánských oslavách ve snítce spolu dalšími osmi bylinami vhazována do ohně, aby podpořila magii celého okamžiku. A to proto, aby odehnala špatné myšlenky, které dokázaly zaplavit člověka natolik, že přerostly v nemoc těla. Třezalka umí synchronizovat myšlenky a emoce člověka, tedy posílit harmonii, kterou všichni tolik hledáme a potřebujeme. Tohle praví řada obsáhlých publikací autorů, již procestovali celý svět a bylinné říši věnovali celou svou bytost.
Uklidněte se, prosím
Praktické využití této žlutě kvetoucí byliny s nápadnými červenými tečkami na kvítcích ale vždy nevyžaduje zapalování ohně. Uvařit si čaj nebo využít tinkturu bude víc než dostačujícím způsobem, jak ulevit psychice. V momentě, kdy vyčerpání těla následuje po vyčerpání mysli, té neskutečně těkavé opice, která si navymýšlela mnoho ne zrovna příjemných scénářů, přijde zásah „shora“ v podobě poranění. Tudy si třezalka najde svou cestu jako ranhojička míst, která jsou propíchnuta, kde rána krvácí a hodně bolí. Kdy poranění zasáhne až do nervů a projeví se ostrou bolestí. Ale nemusí to být tak bodavé – nervové trauma umí přivodit i nenadálý prudký pohyb nebo pád ze schodů.
Louhovaná pomoc
Ve chvíli, kdy by terapeut s vážnou tváří nasadil antidepresiva, hlásí se žlutá bylinka také o své slovo. Když se zdá, že je hlava přecpaná k prasknutí starostmi, je dobré malou hrstičku sušených kvítků přelít horkou vodou, louhouvat pět minut a pak s požitkem vypít. Nejenže Rehabilitace takového poranění zahrne i masáž pomocí třezalkového oleje, který rychle a účinně vstoupí do hloubky svalů, až ke zodpovědnému nervu. Utiší bolest těla a skrze jeho odpočinek pak posílí i unavenou mysl. se po ní snáze usne, ale hlavně pomůže uvolnit tlak v játrech a tím pak více rozproudit krev a lymfu do všech částí těla. Skřípnuté nervy povolí, ztažené svaly se znovu prokrví a dostaví se i jasnější mysl. Znovu se rozhoří vnitřní ohneň, symbol života a energie, která člověka vyživuje. Proto se právě při svatojánském radování ohně zapalují – a přeskakují. Čím výš se to podaří, tím dál ona těkavá mysl a zhoubné myšlenky od člověka zůstanou. Nepodaří se jim tolik dotknout ani toho, čemu člověk svou pozornost věnuje. Možná zachrání klávesnici před náhodným politím kávou, mobil před pádem z roztržité ruky a auto před ťuknutím během ranního popojíždění… Jisté je, že možné je všechno. A v letním čase, kdy s potěšením nastavíme tvář slunci, je snazší pro sebe něco hezkého udělat. Odejít do přírody, projít se po lukách a sbírat, co mysl napadne. Najít studánku a osvěžit se, rozdělat oheň a zkusit ho přeskočit – třeba jen tak. Užít si to a ukončit takový den s příjemným pocitem na prsou. A pokud někdo věří ve vyšší moc, nejen dne svatojánského, pak to zahřeje uvnitř těla dvojnásob.