Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Trápí vás lupy nebo nadměrné maštění vlasů? Možná děláte špatně tyto věci

Možná byste to nečekali, bod zájmu se z péče o tělo a obličej letos posunul ještě o kousek výš – k vlasové pokožce. Proč je důležité mít tuhle „půdu“ zdravou a jak zařídit, aby z ní rostly nádherné zdravé vlasy jako klasy?

Pravidelně pečujete o pokožku celého těla, věnujete se své tváři a dokonce i chodidlům. Ale co kůže pod vlasy, která je vlastně „prodloužením“ vašeho obličeje? Vlasy, které mají zdravě vypadat, jsou přímo závislé na místech, ze kterých vyrůstají. Představte si obyčejné pole – když není kvalitní a dobře pohnojená půda, nebude na ní růst ani velkolepá úroda.

Vlasový ekosystém

Zdraví vlasů začíná u vlasových folikul, které jsou uložené právě ve vlasové pokožce, kde najdete také velké množství mazových a potních žláz. Dalo by se říct, že jde o takový mini ekosystém. To potvrzuje i Renáta Tomková, technoložka značky John Paul Mitchell Systems a školitelka v the ~ academy v Praze. „Péče o vlasovou pokožku je důležitá, protože v jakém stavu ji máte, v takovém jsou i vaše vlasy. Když je vlasová pokožka vysušená a nepružná, vlasy budou suché a bez života. Když bude nemocná, ucpaná, bude mít zánět, může se stát, že vlasový váček přestane chtít vlas vyživovat a ten se může dostat dříve do fáze vypadávání.“

Wellness na hlavě

V době ovlivněné pandemií vzrostl trend wellness a osobní péče. Jen si vzpomeňte, jak příjemná je například masáž hlavy speciálním kovovým „drbátkem“, které účinně působí na akupresurní body na hlavě a přivádí vás do stavu totální blaženosti. „Pokožka je pružná. Tím, že hýbeme hlavou různými směry, prokrvuje se vzadu nad krkem sama o sobě. Totéž se děje nad ušima, kde končí obličejové svaly, a naše mimika zase prokrví tuto část. Na temeni a v týle ale žádné svaly nejsou, takže musíme sami pokožku stimulovat a prokrvovat. Nejjednodušší je prsty položit na vršek hlavy (deset prstů, deset bodů) a jakoby „odlepit“ kůži od lebky. Prsty nekloužou po vlasech, naopak se drží na místě. Pět vteřin každý den a pokožka vám poděkuje,“ radí Renáta Tomková.

Je to na vás

Lupy, svědění, podráždění, pnutí, zvýšená citlivost, zarudnutí, nadměrné maštění – je jasné, že s pokožkou vlasů není něco v pořádku. „Setkávám se často s tím, že mnozí hned koukají po produktech, které by jim (nejlépe okamžitě) vyřešily problém. To se ale bohužel nestává. Vyřešení jakéhokoliv problému s pokožkou je delší proces, který musí člověk v 99 procentech zvládnout sám doma s nastavenou péčí od profesionála. Není to o tom zajít do lékárny, koupit první tubu šamponu a čekat zázraky. Důležité je při konzultaci zjistit, jak a kdy k problému došlo – tedy zjistit příčinu,“ vysvětluje odbornice.

Co děláme špatně?

„Lidé si nemyjí pokožku, ale vlasy a nevysuší si pokožku po každém mytí. A také hodně řeší problémy sami, místo toho, aby navštívili odborníka – ať už svého kadeřníka nebo trichologa, který se specializuje na dění na vlasové pokožce,“ popisuje Renáta Tomková. Podle ní při samodiagnóze dochází v drtivé většině případů k nesprávnému určení, a mnozí tak mnohdy utratí peníze za péči, která pro ně není vhodná. Druhým, opačným problémem bývá to, že se daná problematika neřeší. Někdo například nechá zánět pokožky dojít do takového stavu, že léčba trvá podstatně déle, ale vlasy už můžou být ve stádiu vypadávání.

Jak si správně mýt vlasy

Nejdůležitější je výběr vlasové kosmetiky. „Pamatujte, že vždy primárně umýváte pokožku, proto také i produkty vybírejte s ohledem na ni. Přípravek si dejte do dlaní, rozpěňte a snažte se ho z dlaní vmasírovat pod vlasy k pokožce na všechna místa. Bříšky prstů masírujte, nepoužívejte nehty, nedřete. V případě, že jsou vlasy hodně zanesené, nebo používáte hodně stylingu, postup mytí opakujte a vždy řádně opláchněte. Čím více produktu použij ete, tím více oplachujte,“ pokračuje odbornice. Po celém procesu mytí s následnou péčí není vhodné používat turban. „Pokud vlasy zabalíte do ručníku a necháte je v něm i několik minut, pokožka se může zapařit a vznikne tak příjemné prostředí pro množení různých plísní a kvasinek,“ dodává. S tím souvisí i poslední fáze péče o pokožku – sušení. Po mytí je vždy potřeba kůži dostatečně vysušit fénem.

Nechte si poradit

Určitě platí, že všechny produkty by měl doporučit profesionální kadeřník, který musí při volbě péče řešit vždy jako první to, v jakém stavu vaše pokožka je. Produkty by měly zvláčňovat, prokrvovat a při čištění by jí měly dodat také potřebný ochranný fi lm. Aktuálně jsou oblíbené peelingy na vlasovou pokožku a budoucností jsou také speciální high-tech LED vlasové masky.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Móda pro postižené nejsou jen tepláky a volné střihy. Adaptivní oblečení...

Když herečka Selma Blair před dvěma lety emotivně vyprávěla o diagnóze roztroušené sklerózy, postěžovala si, jak moc obtížné je pro ni shánět vkusné oblečení,...

Soutěž Fujifilm Photo Awards hledá nejlepší snímky od profíků i amatérů

Fotíte portréty, krajinu, gastro? Nebo něco jiného? Fotografie v sedmi různých kategoriích můžete zasílat až do ledna 2023. První ročník soutěže právě odstartoval.

3 produkty z Aloe vera, které vám pomohou s problematickou pletí

O účincích rostliny Aloe vera jsme psali v předchozím článku. Jedním z nich byl i pozitivní vliv na léčbu...

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion label

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.
Zavří­t reklamu