Pondělí, 11 prosince, 2023
spot_img

Přírodní způsoby, jak podpořit imunitu: Odejděte ze situací, v nichž se cítíte bezmocní, radí lékařka

Chránit si zdraví. To je v těchto dnech asi více než kdy jindy prioritou snad každého z nás. Jak ale pomoci imunitnímu systému, aby odváděl svou práci na sto procent? Vyzkoušejte pět jednoduchých rad, jak se přírodní cestou bránit nemocem.

Místo alkoholu sklenku vody

Foto: Unsplash.com

Pokud jste milovníci dobrého vína a dopřáváte si ho často i v současné době, zkuste alespoň občas sklenku této tekuté radosti vyměnit za uklidňující organický čaj. Právě naše játra totiž hrají důležitou roli při zbavování se škodlivých toxinů, takže jejich “rozptylování” nyní není úplně vhodné. Hydratace je sice důležitá kdykoliv, ale ještě důležitější je, abyste pili dostatečné množství vody v době, kdy se čelí virové pandemii. Lékař Christian Gonzáleze v rozhovoru s novinářkou Kayti Christian například upřesnil, že voda pomáhá přenášet kyslík do buněk, což vede k řádně fungujícímu imunitnímu systému a zabraňuje se tak hromadění toxických látek v těle. Odbourejte tedy alkoholické nápoje pro lepší spaní a po probuzení vypijte velkou sklenici vody. Což byste měli udělat také minimálně s každým jídlem a během dne třeba i popíjet vodu s citronem.

Dopujte své tělo zdravými a pestrými  potravinami

Foto: Unsplash.com

Důležitým faktorem při snaze o to pozitivně ovlivnit činnost imunitního systému je bezesporu  konzumace pestré stravy bohaté na vitaminy a minerály. Odborníci na výživu například doporučují jíst protizánětlivou stravu na podporu zdraví střev, protože tam žije většina imunitních buněk. Do svého jídelníčku bystě měli zařadit například listovou zeleninu, cizrnu, kurkumu, chia semínka, řepu, zelí, sušené nebo konzervované luštěniny a kořenovou zeleninu.  Mnozí funkční trenéři zase podporují jídla bohatá na česnek a cibuli. „Z hlediska funkce imunitního systému je prostě nejdůležitější, aby strava byla racionální, bohatá na živiny a její množství bylo přiměřené věku a fyzickému výdeji. Důraz je nutné klást především na onu pestrost, neboť jednotlivé složky stravy slouží nejen jako stavební komponenty a energetické zdroje imunitního systému, ale i jako četné kofaktory chemických reakcí v organismu. Není tedy žádoucí, některou složku, např. proteinovou, zcela vyloučit ze stravy. Důležitý je příjem vitaminu C, nejlépe v přirozené formě (ovoce, zelenina), dále pak vitaminu D, jehož imunomodulační účinek byl popsán řadou studií a jeho deficit bývá spojován s rozvojem autoimunitních onemocnění. Zinek, který lze přijímat především v mase, vejcích, ořechu či luštěninách, je také nezbytnou součástí řady enzymatických systémů v lidském těle a kromě imunitního systému ovlivňuje významně i nervový a pohlavní systém člověka,” vysvětluje imunoložka Zuzana Střížová z pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Doplňte vitamíny a vyzkoušejte éterické oleje

Foto: Unsplash.com

Doplňky stravy a vitamíny mohou být dalším velmi jednoduchým a účinným  způsobem, jak podpořit imunitu. Například takové bezinky jsou bohaté na antioxidanty a dlouhá léta se už používají jako přírodní lék. Oblíbený je také multivitamin obsahující vitaminy C, D, E a B6. Za zkoušku ale stojí i éterické oleje, které jsou známé protivirovými účinky. Často bývá doporučován například olej z  citronu, který stimuluje imunitní systém a podporuje produkci bílých krvinek. Tím upevňuje zdraví a napomáhá snižovat náchylnost k infekcím. Osvědčené jsou i oleje z levandule, oregana nebo máty peprné. Poslední jmenované jsou nabité protivirovými a antiseptickými vlastnostmi, jenž uvolňují dýchací cesty a pomáhají léčit kašel. Náš tip je například i olej thieves se silnými čistícími, hojivými a imunitu posilujícími účinky a bylinka echinacea. Ta je skvělým pomocníkem právě při posilování imunity a jako prevence proti nachlazení.

Kombinujte odpočinek, fyzickou aktivitu a čas v přírodě

Foto: Pixabay.com

Do svého denního režimu můžeme začlenit mnoho činností, které bezesporu posílí náš imunitní systém. Například pravidelné cvičení jógy a dechu uvolňuje toxiny z těla. Pěší turistika a čas strávený v přírodě zase podporují rovnováhu nebo snižují úzkost. K duševní pohodě i fyzickému zdraví pak může pomoci i přímý kontakt se zemí nebo se stromy. Podle odborníků je například přínosné v teplém počasí pravidelně stát na trávě, hlíně nebo písku bosýma nohama. Nezapomeňte také pravidelně odpočívat.  Třeba tak, že se začnete učit novému řemeslu, budete sledovat dokumenty nebo prostě ležet v houpací síti a poslouchat zvuky přírody. Užívejte si pomalejší tempo a poslouchejte potřeby svého těla, to ale neznamená, že byste se měli úplně přestat hýbat. „Fyzická aktivita totiž přispívá k tvorbě svalové hmoty a úbytku hmoty tukové. Obě tyto složky jsou metabolicky aktivní a produkují látky/hormony, jimiž působí na buňky imunitního systému. Při výkonu sportu se též zrychluje tepová frekvence a cirkulace krve v řečišti, což napomáhá rychlejší distribuci imunitních buněk z krve do cílových tkání. Naopak v době akutní infekce je doporučován fyzický klid, aby bylo buňkám imunitního systému umožněno vcestovat pouze do místa infekce a tam soustředit obranyschopnost. Fyzická aktivita pomáhá při obnově buněk tvořících přirozenou bariéru mezi tělem a vnějším prostředím, proto hluboké dýchání na čerstvém vzduchu napomáhá čistit sliznici dýchacích cest, pot pak napomáhá odstraňování nečistot z povrchu těla a vede k obnově přirozené kožní mikroflóry. Též střevní peristaltika a činnost střevního imunitního systému je zásadně ovlivňována fyzickou aktivitou,” vysvětluje Střížová.

Uvolněte strach i stres

Foto: Shutterstock.com

Pokud budete dny prožívat pohlceni úzkostmi a stresem, může to mít nepříznivý vliv na činnost imunitního systému. I v těžkých dnech, jako jsou tyto, je tedy sice nezbytné zůstat dobře informováni o všech nástrahách a chovat se opatrně, ale stejně podstatné je také správně dýchat, meditovat a postupně uvolňovat strach. Stresové reakce a imunitní systém jsou totiž úzce propojeny. Není tedy na škodu si preventivně do telefonu stáhnout třeba nějaké meditační aplikace. „Bylo prokázáno, že chronický neventilovaný stres je spojený s vyšší nemocností, prodlouženou dobou rekonvalescence a vyšším rizikem rozvoje nádorového onemocnění. Vysoká míra stresu ovlivňuje spektrum produkovaných hormonů, způsobuje produkci prozánětlivých molekul, a snižuje též schopnost buněk adaptovat se na nově vzniklou situaci. Setrvávání v pracovním či vztahovém rozpoložení, které má toxický vliv na lidskou psychiku a způsobuje dlouhodobý stres, může mít nesmírný dopad na funkci imunitního systému. V prevenci je tedy důležité pokusit se o odchod ze situací, ve kterých se člověk cítí dlouhodobě bezmocný, tedy odsunout onen toxický vliv, kterým může být práce, partner či jiné. Pokud není takovýto odchod ze situace možný, je důležitá ventilace chronického stresu prostřednictvím činností, vyvolávajících radost. Mezi činnosti s prokázaným pozitivním vlivem na imunitní systém patří nejčastěji tanec, zpěv, malba nebo kresba či pobyt v přírodě,” říká Střížová.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Móda pro postižené nejsou jen tepláky a volné střihy. Adaptivní oblečení...

Když herečka Selma Blair před dvěma lety emotivně vyprávěla o diagnóze roztroušené sklerózy, postěžovala si, jak moc obtížné je pro ni shánět vkusné oblečení,...

Výtvarnice Míla Fürstová: „V Londýně chystám instalaci oslavující bývalou porodnici. Zachránili tu život mnoha ženám a dětem.“

Navrhla přebal CD pro Coldplay. Její díla najdete ve sbírce Micka Jaggera i nedávno zesnulé anglické královny Alžběty II. Míla Fürstová mluví v rozhovoru pro WHAT nejen o svém novém projektu: „Porodnice Queen Charlotte's Lying in Hospital byla na svou dobu velmi odvážná instituce, v 18. století tu poskytovali péči i neprovdaným ženám. To byl tehdy velmi radikální krok.“

Vyhrajte čerstvé ryby na vánoční hostinu od společnosti Boxxi

Asi už jste zaregistrovali náš vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12...

Tanec Praha slaví 35 let. Na co zajít? Máme pár tipů z nabitého programu

Mezinárodní festival Tanec Praha, jeden z vrcholů kulturní sezony v České republice, se letos odehraje od 3. do 28....
Zavří­t reklamu