Domů BEAUTY Využijte síly svého nitra během lunárního cyklu. Poradíme, jak na to

Využijte síly svého nitra během lunárního cyklu. Poradíme, jak na to

Uvnitř ženského těla se ukrývá zakódovaná moc a schopnosti, které se během měsíčního cyklu mění. Proměňuje se náš zrak, sluch, kterativita, spiritualita, sexualita, orientace v prostoru, schopnosti komunikace, navazování vztahů a řešení důležitých úkolů. Jde jen o to, abychom se propojily se svým nitrem a ve správnou chvíli nějakou část malinko popostrčily. Užít si a naplno zúročit můžete dokonce i období menstruace. Poradíme vám, jak na to.

 

Síla přírody, hormony, nálady. To vše se na nás a našich schopnostech během lunárního cyklu podepisuje. Nelze tak očekávat, nebo dokonce vyžadovat, aby naše vnímání okolního světa i dovednosti byly během měsíce naprosto jednotné. Právě v proměně a různorodosti je ukrytá krása, která se podepisuje na zvládání každodenních situací. Nemusíte zavrhovat ani období menstruace.  I to totiž může být pro vás a vaše nitro užitečné. A i s nepříjemnými bolestmi v oblasti břicha a podbřišku, které v té době možná trpíte, se dá pomocí osvědčených rad bojovat. Ukážeme vám, jaké síly se ve vás týden po týdnu probouzí. Vnímejte se, protože právě vnímání vaší energie i těla vám zodpoví řadu otázek, na které zatím nemůžete naleznout odpovědi. „Cesta vnímání lůna je pro ženu, která touží být plně ve své síle, žít dle svého duchovního poslání, v naplňujících, posvátných vztazích, aktivně se účastnit spontánní radosti a toku života. Je to cesta ženy, jež hluboce touží vyjádřit své opravdové já, žít naplno své ženství, bez jakýchkoli tajností, rozpaků nebo nutnosti činit kompromisy. Je to cesta ženy, která touží vést otevřený, naplňující sexuální život a s touto energií nakládá tak, aby podpořila svou evoluci, zdraví a životní elán. Lůno je upřímným zrcadlem duše, odráží pravdu o pokroku, kterého dosahujeme na své cestě,” píší v knize Moudrost lůna Padma Prakasha a Anaiya Prakasha.

Foto: Shutterstock

1. TÝDEN
Blahodárné snění

Čas menstruace nemusí být brán pouze negativně. Těchto pár dní je totiž obdobím, kdy se naše kreativita projevuje skrze denní snění. Jen přirozeně plyneme s proudem a propojujeme se s tím, co je naší přirozenou podstatou. „Někdy se přistihneme, jak jen bezmyšlenkovitě hledíme z okna a nevnímáme okolní svět ani pocit naléhavosti, který nás po většinu dní žene. V tuto dobu býváme smířlivější a tolerantnější, dokážeme nalézat kompromisy a vzdávat se svých tužeb a potřeb. Tato pasivní fáze je optimální dobou pro to, abychom zpomalily, pečovaly o své tělo a daly mu prostor pro odpočinek a načerpání sil. Je to čas nechat odejít všechny starosti a jednoduše být tím, kým právě teď jsme,” píše se v knize Cyklická žena. Nechte se tak dotknout sebe samé, své nezkrotné části, zanořte se do vlastních pocitů a chvíli s nimi jen tak buďte. „Referenční body, které obvykle používáte jako své průvodce, se rozplývají. Vstupujete do jiné, temnější dimenze, která vás volá, abyste ji prozkoumaly a pustily svou racionální stránku, svou mentální stabilitu,” vysvětluje se v publikaci Moudrost lůna.

Boj s bolestí

Samozřejmě ale nesmíme zapomínat na ty, kteří mají tuto část lunárního cyklu spojenou a obrovskými bolestmi. Nějaké procento žen má totiž dokonce takové křeče, že je nuceno vyhledat lékaře. Jak tomu předcházet? Užívejte zvýšené množství železa. Je vědecky dokázáno, že takové ženy mají mnohem menší bolesti. Týden před očekávanou menstruací si také můžete mazat břicho esenciálními oleji nebo se v nich pravidelně koupat. Určitě si pořiďte olej z muškátové šalvěje, který se využívá při gynekologických problémech. Právě šalvěj muškátová je totiž jednou z nejlepších bylin na problémy s menstruací a premenstruačním syndromem. Na bolavý podbřišek vám pomůžou například i vyhřívací podložky, speciální jógové cviky nebo konzumace hořké čokolády. Co se týká stravy, pomáhá, když si zakousnete citrusové plody, listovou zeleninu, papriky, olivy nebo třeba jeřabiny. Kontryhelový čaj pak snižuje bolestivost a zmírňuje nadměrné krvácení. Vyhněte se naopak bílému pečivu, cukru a tukům. Zabrat v tomto období dostává i vaše kůže, proto věnujete pozornost také možnosti ucpávání mazových žláz a následným zánětům.

2. TÝDEN
Probuzení odhodlání a energie

V období před ovulací se naše tělo probouzí ze zimního spánku a z období lenivého snění. Najedou máte spousty energie i nápadů a zlepšují se mentální schopnosti, takže je vhodné věnovat se úkolům, které vám dřív dělaly problémy, nebo které byly dlouhou dobu odkládány, nebo rovnou začít s novými projekty. „Abychom uspokojily svou potřebu jednat, mít výsledky, uplatňovat svůj vliv a kontrolu a dosahovat svého, můžeme pociťovat velkou touhu měnit svět. Tato aktivní fáze je nejvhodnější dobou, chceme-li začít se změnami ve svém životním stylu, ve své práci či v osobním životě,” uvádí duchovní učitelka Miranda Grey.

Pozor na úzkosti

Vaše nitro se cítí sebevědoměji, nepostrádá motivaci ani kuráž. Občas ale zvýšená hladina estrogenu může způsobit také úzkosti. Tím předejdete pravidelným dechovým cvičením. V tomto období je také vhodné začít s kardio tréninky a dbát na kvalitu své pokožky, která teď sice září, ale může se jednodušeji vysoušet. Sáhněte tedy po peelingu a následně pak i po hydratačních krémech s vitaminy a oleji, zeleným čajem a aloe vera. Pijte dostatek vody a zařaďte do jídelníčku zdravé tuky v podobě ryb, oříšků a avokáda.

3. TÝDEN
Období silných prožitků

Je všeobecně známo, že v době ovulace je žena naprogramována prožívat vše kolem sebe tak nějak intenzivněji, ať už jde o vůně, doteky, nebo touhy. Jsme citlivější, máme větší potřebu obklopovat se milovanými lidmi. Být s nimi v blízkém kontaktu. V této době máme také největší šanci otěhotnět, jsme nejvíce spojené se svým tělem a máme nejlepší vyjednávací schopnosti. I když ale máme stále dost fyzické energie, je pro nás nejvíce důležité řešit záležitosti ohledně emocí a vztahů. „Proto je optimální být spíše podporou projektů než jejich hybnou silou. Jde nám skvěle vytváření nových vztahů s lidmi a výsledků dosahujeme spíše týmovou spoluprací než jako sólové hráčky,” uvádí se v knize Cyklická žena.

Čas na masáže

Právě v tomto období je naše pleť nejkrásnější a nejjemnější. Od 11. až do 21. dne cyklu totiž dochází k největší produkci kolagenu, který dodává pružnost pokožce, což má za následek zmenšení pórů. Právě v těchto dnech si nejvíce užijete aroma vonných svíček, éterické oleje a masáže.

4. TÝDEN
Mentální kreativita

Poslední fáze s sebou může nést významné výkyvy, ať už v náladách nebo fyzických projevech. Pokud se totiž v těle nenachází oplodněné vajíčko, hladina hormonů klesá a vy můžete zpozorovat například větší citlivost nebo únavu. Proto spíš odpočívejte a vypusťte společenské akce. Zatímco první fáze je čas jako stvořený na hloubání, přemýšlení a utíkání do světa fantazie, čtvrtá by měla být symbolem kreativního uceleného přemýšlení a zaměření se na jednu určitou věc. Mentální kreativita a intuice je v tomto období na svém vrcholu. „Je nicméně důležité, abychom si byly vědomy skutečnosti, že nám naše myšlení může v této fázi „přerůst přes hlavu“ a vyvolávat v nás pocity úzkosti, strachu nebo nedostatku a vést nás ke kritickým a negativním hodnocením. Tento čas může kupodivu být tou nejplodnější optimální dobou,” líčí Miranda Gray.

Zdravé jídlo a meditace

V poslední fázi měsíčního cyklu je pro vyrovnávání výkyvů nálad důležité cvičení a zdravá strava. Komunikujte s partnery a lidmi kolem vás o svých myšlenkových pochodech, meditujte a doplňujte hořčík a vápník.

7 způsobů, jak žít smysluplný život

7 způsobů, jak žít smysluplný život

Jste na konci s dechem, a tak se vám možná životní tempo sem tam podaří zpomalit. Ale jen do té chvíle, než...

Millie Bobby Brown vypustila veganskou kosmetickou řadu

Miliony lidí uhranula jako krátkovlasá Eleven z úspěšného seriálového trháku Stranger Things. Herečka Millie Bobby Brown sice v běžném životě nemá nadpřirozené...

Nové ekologické vozy i letadla na baterky. Připravte se na veletrh čisté mobility

Pokud vás zajímají novinky ze světa technologií, a navíc ještě smýšlíte udržitelně, neměli byste chybět na druhém ročníku veletrhu...

Poslední záchrana aneb 10 tipů na vánoční dárky

Do Štědrého dne už nezbývá příliš dlouho a vy ještě nemáte ani balící papír, natož nápad, co do něj...

Nepropásněte koncert krále filmové hudby Hanse Zimmera

Gladiátor, Počátek, Interstellar. To je jen část snímků, ke kterým složil melodie Hans Zimmer. Jeden z největších...