Pátek, 27 května, 2022
spot_img

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera může pomoci od ekzému i do nemocnice

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané si ho věšeli nad své dveře, aby odehnali zlé duchy. Aloe vera, také přezdívaná jako krev bohů, rostlina nesmrtelnosti nebo doktor v květináči, je pro své příznivé účinky využívané nejen v kosmetickém průmyslu, ale třeba i v medicíně. Ale jak se říká, nic není černobílé, a i takový zázrak, který vás zbaví třeba ekzému, vám může při nesprávném používání způsobit vážné zdravotní komplikace.

Pokud hledáte přírodní cestu, jak se zbavit široké škály zdravotních problémů, pravděpodobně narazíte na Aloe vera. Rostlinu, která má protizánětlivé, antibakteriální, anestetické a regenerační účinky, takže vám může pomoci jak s imunitou, tak s těžkými kožními problémy, což už věděli starověké národy před dávnými lety. Ať už byste tedy pátrali v historii indické, ruské, jamajské nebo například čínské medicíny, všude o Aloe vera zmínky najdete.

Na věčné mládí i proti duchům

Rostlina, která původně pochází z malého souostroví mezi Arabským poloostrovem a Somálskem, je také opředena mnohými pověrami a zajímavostmi. Například ve východních zemích se rostlina užívala při balzamování, Afričané věřili, že dokáže odhánět zlé duchy, egyptské královny ji prý dokonce užívaly k omlazení pleti a Kryštof Kolumbus si ji s sebou brávala na každou plavbu a říkal jí doktor v květináči. Co je na těchto slovech pravdy, těžko říci. Ale to, že obsahuje důležité vitamíny C, E, A, vitamín B12, aminokyseliny, mastné kyseliny, minerální látky, lektiny, enzymy na podporu trávení, je dokázáno.

Foto: Pexels

Zázrak při ekzémech

Ať už se tedy jedná o latexové mléko z aloe, gel nebo aloe šťávu, bude pro vás v nějakém směru upevnění vašeho zdraví nejspíš přínosem. Pokud se rozhodnete si například takový gel obstarat sami, stačí, abyste uřízli jeden list a gel z něj vymačkali. Právě gel z Aloe vera má skvělou schopnost hojit drobná poranění nebo popáleniny a až zázračně působí při léčbě ekzémů. No a například šťáva z Aloe vera má prý také pozitivní vliv na léčbu astmatu. To ale nejsou jediné výhody toho, vlastnit nějaký produkt z této rostliny doma na poličce. Je totiž klinicky dokázáno, že rostlina pomáhá udržet normální hladinu cukru v krvi, je účinná v boji s únavou, napětím, pročišťuje trávení, urychluje růst vlasů a zastánce v něm najdete i při problémech se zažíváním, nadýmání, nechutenství či zácpě. Stačí jen vybrat správný produkt, způsob, formu, a především pak intenzitu jeho používání.

Pozor na nežádoucí účinky

Jak se ale říká, všeho moc škodí, a i Aloe vera je dobrý služebník, ale špatný pán. Při nesprávné aplikaci nebo nevhodném používání totiž může vyvolat vcelku nepříjemnou alergickou reakci, průjem, ledvinovou koliku nebo vyrážky. Opatrní byste měli být také tehdy, pokud se léčíte s onemocněním ledvin a srdce, protože kvůli nízkým hladinám draslíku, které může způsobovat, se nezřídka objeví svalová únava, a tedy abnormální srdeční rytmus. Kvůli obsahu toxických látek se také nedoporučuje jeho používání těhotným, kojícím nebo ženám, které mají silná menstruační krvácení. No a jestli si myslíte, že čím více bude pít této šťávy, tím více budete zdraví, jste na omylu. S největší pravděpodobností si přivodíte pigmentaci střevní sliznice, což přináší velké riziko k onemocněním tlustého střeva. Podle testů, které provedl americký National Toxicological Program na potkanech s podobným složením mikrobiomu, jako má člověk, se dokonce zjistil možný vliv nadměrného užívání extraktů Aloe vera na vznik nádorů střeva. Po  dvou letech podávání extraktu z listů aloe v pitné vodě byl totiž detekován karcinom tlustého střeva u 74 procent samců a u 39 procent samic. U kontrolní skupiny onemocnění zjištěno nebylo.

Spoléhat se tedy jen na to, že pokud budete užívat nejrůznější “kouzelné” elixíry z Aloe vera, stanete se zdravějšími, asi není nejšťastnějším rozhodnutím. V kosmetickém průmyslu je ale spousta zajímavých variant produktů, které mají prokázaný pozitivní účinek na pokožku i vlasy. A ty vám představíme v dalším článku.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Konec rozpraskané kůži. Jak o sebe v zimě pečovat?

Jakmile se teploty začnou pohybovat pod nulou, vaše rty, ruce, tváře i paty pokryjí větší či menší prasklinky. Připadá vám tento scénář povědomý? Nezoufejte,...

Ekologické posilovny nemyslí jen na vytuněná těla a místo kalorií počítají watty

Termín udržitelnost se dere do popředí zájmu v mnoha oblastech. Móda, design, kosmetika, gastronomie. Teď se na lepší časy...

Na výstavě věnované femme fatale české nové vlny se můžete pomazlit s kočkami

Ester Krumbachová byla nejen originální kostýmní návrhářkou a scénografkou, ale také múzou slavných režisérů a nespoutanou renesanční osobností, která...

4 romantické hotely, které si určitě zamilujete

Blíží se měsíc lásky, a tak jsme i my zapátrali po místech, na kterých byste mohli své polovičce splnit...
Zavří­t reklamu