Sobota, 3 června, 2023
spot_img

Co dělat, když váš vztah chřadne a prochází krizí. Udržet si ho můžete pomocí těchto rad

Umíme vzorečky z fyziky, chemické prvky, integrály, známe spoustu dějepisných i zeměpisných dat. Možná si pamatujeme i základní charakteristiku ostnokožců a strunatců a domluvíme se cizím jazykem. To všechno nás škola (někdy) naučila. V životě potřebujeme ale mnohem víc: vědět, jak na vztahy.

Jak se seznámit

Představte si situaci, že vás pozvou na party, kde naprosto nikoho neznáte. Všichni se tam báječně baví a vy stojíte jako tvrdé Y v rohu místnosti. Noční můra většiny lidí. Ve škole nás bohužel nenaučili, jak oslovit někoho cizího příjemným a nevtíravým způsobem, jak se zapojit do konverzace i kdekoliv jinde, když tam nikoho neznáme. Nezbývá než jít s kůží na trh, vyjít ze své komfortní zóny a riskovat, že budeme odmítnuti. Co můžeme získat? Nové, zajímavé známé, možná i přátele nebo dokonce lásku na celý život.

Tip: jedna z nejjednodušších možností je se například na večírku rozhlédnout a oslovit někoho, kdo tam stojí sám podobně jako vy. Garantuji, bude vám nesmírně vděčný.

Návod pro samouky

Někdo má na vztahy talent, bez problému je navazuje, prohlubuje, udržuje i elegantně ukončuje. My ostatní se to musíme učit. A tak často tápeme, zkoušíme, prokousáváme se vlastní, leckdy trnitou zkušeností. Často také narážíme, zakoušíme neúspěch, potýkáme se s nepochopením ostatních. Pokukujeme po ostatních, jak na to jdou, poučujeme se z jejich chyb. Postupem času přece jen získáváme nějaké vlastní zkušenosti, otrkáváme se, zjišťujeme, co nám funguje, s jistotou ale stejně nikdy nevíme, jak na nás ti druzí v danou chvíli zareagují. Vztahy jsou velmi nevyzpytatelné. Učíme se je celý život a nikdy nás nepřestávají překvapovat. Jednoznačný návod ani naučný slovník neexistuje. Bohužel.

Tip: Projevte skutečný zájem o život člověka, se kterým chcete vztah prohloubit. Zeptejte se a poslouchejte nejen ušima a očima, ale zkuste to celým svým tělem. Všichni milujeme člověka, který nám naslouchá. Je nepravděpodobné, že byste si vytvořili pouto s někým, koho nezajímáte a kdo nemá zájem poznat vás.

Jak vztah udržet

Pokud chcete mít vztahy hluboké a dlouhodobé, je potřeba být autentičtí. Být sami sebou, upřímní ve svých pocitech. Pokud jste zranění, vysvětlete proč, pokud jste radostní, udělejte totéž. Je dobré sdílet bolestivé i pozitivní zážitky, protože to dobré i špatné k nám patří a vytváří náš autentický stav. Váš přítel bude cítit, že může udělat totéž.

Tip: Držte svěřené informace v tajnosti. Pokud někoho opravdu respektujete a chcete ho mít ve svém životě jako svého přítele či partnera, nesdělujte nikdy nikomu jeho tajemství. A už vůbec tyto informace nesdílejte na sociálních sítích ani jako sociální měnu v jiných vztazích. Držte důvěrné informace v tajnosti a považujte za poctu, že vám byly svěřeny.

Jak projít úspěšně krizí

Přátelství, partnerství, manželství, vlastně jakýkoli druh vztahů, má své cykly, fáze a vývoj. A občas se může objevit i krize. Zlomové pro vztahy bývají změny v našich životech: ukončení školy, nová práce, nové zájmy, svatba, příchod dítěte, rozvod. Pokud nějaký váš vztah prochází těžkým obdobím, je dobré si uvědomit, že je zcela přirozené, že někteří lidé v našich životech zůstávají, někteří odcházejí a noví lidé přicházejí. Je také dobré mít na paměti, že většina našich vztahů je dobrovolná.

Tip: Pokud vztah prochází krizí, udělejte krok zpět a zeptejte se sami sebe, co vám vztah dává a zda ho chcete ve svém životě i dále mít, nebo ho chcete ukončit. Než začnete jednat, promyslete si, co opravdu chcete, než zbytečně a neohrabaně poškodíte nějakou důležitou vazbu.

Co dělat, když to nějak vadne

Bez ohledu na to, jak skvělý vztah s někým máte, v určitém okamžiku se může každý vztah jevit trochu opotřebovaně – předvídatelné reakce, rutina, možná i nepříjemné návyky. U dlouhodobých vztahů je to zcela přirozené. To ale neznamená, že neexistují způsoby, jak vztah osvěžit. Je dobré uvědomit si problémové oblasti, když k tomu pak přidáte nové společné zážitky a zachováte staré fungující věci, pomůže to udržet vztah svěží.

Tip: Pokud má vztah trvat dlouho, potřebuje vývoj, péči a především společně strávený čas. Posílat jen zprávy nebo občas zavolat nestačí.

Jak vztah znovu navázat

Co můžete dělat, pokud jste s někým přerušili kontakt a po čase zjišťujete, že vám chybí? Je možné vztah obnovit? Ano, možné to je. Minimálně stojí za to se o to pokusit. Jediné, co musíte udělat, je znovu se připojit. Musíte udělat první krok.

Tip: Vezměte v úvahu, že cenné vztahy jsou vztahy se skutečnými přáteli. Neztrácejte čas opětovným spojováním se s lidmi, kteří vás nenabíjejí, ale spíše energeticky vyčerpávají. Pokud vám s nimi není dobře, nejsou to skuteční přátelé.

Jak nepředávkovat jeden druhého

Příliš velká a neustálá blízkost může být trochu ubíjející. Dokonce i ti, kteří se nade vše milují, se potřebují občas vzdálit, aby se mohli zase přiblížit. Není možné být neustále připojeni. Každý potřebujeme svůj prostor.

Tip: Občasné vzdálení se vztah přiživí.

Jak sdělit nepříjemné

Nikdo nechce být souzen a kritizován. Většina lidí zareaguje tím, že se uzavře, přestane poslouchat a začne se bránit. Můžete samozřejmě nesouhlasit se svým přítelem či partnerem. Pokud máte pocit, že je to nutné a užitečné, prezentujte svůj odlišný názor jemně. Vždy je užitečné mluvit o faktech a událostech, svých pocitech vůči těmto událostem a přáních do budoucna, co byste chtěli změnit. Výčitky a kritika vztah neposouvají.

Tip: Chcete-li si vztah udržet, snažte se dveře otevřít, ne je zabouchnout.

Jak vztah ukončit

Je přirozené, že některé vztahy nejsou na celý život. Lidé se z různých důvodů rozcházejí, a ne každý vztah je celoživotní. Většina lidí si však s ukončením vztahu neumí poradit. Pokud jste však díky vztahu v rozporu s vašimi hodnotami, ztratili jste v něj důvěru, nebo vás jakkoli zraňuje, není dobré v něm dlouhodobě setrvávat. Ačkoli se může zdát jako výrazná ztráta, že vám někdo zmizí ze života, je dobré si uvědomit, že někdo, kdo váš život neobohacuje, si prostor nezaslouží.

Tip: Pokud nemáte chuť či odvahu vyříkat si věci napřímo, zkuste třeba postupné zeslabování kontaktu.

Co dělat se vztahem, když si nevíme rady

Pokud máte nějaké přátele a rodinu, můžete s nimi své vztahové trable sdílet, poradit se nebo si alespoň ulevit. Když jsou však vztahové potíže příliš složité a ani přátelé pomoci neumí, jsou na řadě odborníci, psychologové, terapeuti, koučové či mediátoři. Říci si o pomoc není projevem slabosti a každá krize nemusí znamenat konec vztahu.

 

Lenka Matoušová 

Působí jako Case Manager a psychoterapeut v obecně prospěšné společnosti Women for Women, přesněji v jejím projektu Servis vztahů. Lenčiným základním psychoterapeutickým východiskem je systematika, na základě které se s klienty pokouší najít řešení jejich obtíží, naplnit jejich naděje, anebo se lépe smířit s tím, co v jejich životech nelze změnit. Práce psychoterapeuta ji baví a naplňuje, obzvlášť když může být svědkem klientovy pozitivní proměny na cestě k lepšímu, šťastnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.  

Vychází 29. května

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Emoční inteligence vám pomůže vybudovat pevnější vztahy a dosáhnout kariérních cílů....

Díky nim milujeme a rozvíjíme přátelství. Hned vedle ale stojí za řadou rozvodů, hádek, výpovědí a možná i válek. Lidské emoce jsou zkrátka mocné,...

Stáří jako katastrofa? Ageismus v kosmetickém průmyslu je prý na ústupu

Ať už si otevřete svůj oblíbený magazín, nebo zapnete televizi, s velkou pravděpodobností uvidíte příspěvek, který vás bude povzbuzovat...

Cvrčků se nemusíte bát, říká Radek Hušek, který učí Čechy jíst hmyz

Je to už deset let, co OSN zveřejnila vědeckou publikaci navrhující řešení pro současnou neudržitelnou produkci masa – cvrččí protein. Jenže roky se nic nedělo, na pultech supermarketů nebyly produkty s cvrččím proteinem k sehnání. Radek Hušek, zakladatel společnosti Sens, se to snaží změnit.

Adam Ondra a Jo Nesbø: Co mají společného?

Úspěšný český sportovec a úspěšný norský spisovatel se setkali pod Pálavou. Podívejte se na video z jejich společného horolezeckého zážitku.
Zavří­t reklamu