Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Co dělat, když váš vztah chřadne a prochází krizí. Udržet si ho můžete pomocí těchto rad

Umíme vzorečky z fyziky, chemické prvky, integrály, známe spoustu dějepisných i zeměpisných dat. Možná si pamatujeme i základní charakteristiku ostnokožců a strunatců a domluvíme se cizím jazykem. To všechno nás škola (někdy) naučila. V životě potřebujeme ale mnohem víc: vědět, jak na vztahy.

Jak se seznámit

Představte si situaci, že vás pozvou na party, kde naprosto nikoho neznáte. Všichni se tam báječně baví a vy stojíte jako tvrdé Y v rohu místnosti. Noční můra většiny lidí. Ve škole nás bohužel nenaučili, jak oslovit někoho cizího příjemným a nevtíravým způsobem, jak se zapojit do konverzace i kdekoliv jinde, když tam nikoho neznáme. Nezbývá než jít s kůží na trh, vyjít ze své komfortní zóny a riskovat, že budeme odmítnuti. Co můžeme získat? Nové, zajímavé známé, možná i přátele nebo dokonce lásku na celý život.

Tip: jedna z nejjednodušších možností je se například na večírku rozhlédnout a oslovit někoho, kdo tam stojí sám podobně jako vy. Garantuji, bude vám nesmírně vděčný.

Návod pro samouky

Někdo má na vztahy talent, bez problému je navazuje, prohlubuje, udržuje i elegantně ukončuje. My ostatní se to musíme učit. A tak často tápeme, zkoušíme, prokousáváme se vlastní, leckdy trnitou zkušeností. Často také narážíme, zakoušíme neúspěch, potýkáme se s nepochopením ostatních. Pokukujeme po ostatních, jak na to jdou, poučujeme se z jejich chyb. Postupem času přece jen získáváme nějaké vlastní zkušenosti, otrkáváme se, zjišťujeme, co nám funguje, s jistotou ale stejně nikdy nevíme, jak na nás ti druzí v danou chvíli zareagují. Vztahy jsou velmi nevyzpytatelné. Učíme se je celý život a nikdy nás nepřestávají překvapovat. Jednoznačný návod ani naučný slovník neexistuje. Bohužel.

Tip: Projevte skutečný zájem o život člověka, se kterým chcete vztah prohloubit. Zeptejte se a poslouchejte nejen ušima a očima, ale zkuste to celým svým tělem. Všichni milujeme člověka, který nám naslouchá. Je nepravděpodobné, že byste si vytvořili pouto s někým, koho nezajímáte a kdo nemá zájem poznat vás.

Jak vztah udržet

Pokud chcete mít vztahy hluboké a dlouhodobé, je potřeba být autentičtí. Být sami sebou, upřímní ve svých pocitech. Pokud jste zranění, vysvětlete proč, pokud jste radostní, udělejte totéž. Je dobré sdílet bolestivé i pozitivní zážitky, protože to dobré i špatné k nám patří a vytváří náš autentický stav. Váš přítel bude cítit, že může udělat totéž.

Tip: Držte svěřené informace v tajnosti. Pokud někoho opravdu respektujete a chcete ho mít ve svém životě jako svého přítele či partnera, nesdělujte nikdy nikomu jeho tajemství. A už vůbec tyto informace nesdílejte na sociálních sítích ani jako sociální měnu v jiných vztazích. Držte důvěrné informace v tajnosti a považujte za poctu, že vám byly svěřeny.

Jak projít úspěšně krizí

Přátelství, partnerství, manželství, vlastně jakýkoli druh vztahů, má své cykly, fáze a vývoj. A občas se může objevit i krize. Zlomové pro vztahy bývají změny v našich životech: ukončení školy, nová práce, nové zájmy, svatba, příchod dítěte, rozvod. Pokud nějaký váš vztah prochází těžkým obdobím, je dobré si uvědomit, že je zcela přirozené, že někteří lidé v našich životech zůstávají, někteří odcházejí a noví lidé přicházejí. Je také dobré mít na paměti, že většina našich vztahů je dobrovolná.

Tip: Pokud vztah prochází krizí, udělejte krok zpět a zeptejte se sami sebe, co vám vztah dává a zda ho chcete ve svém životě i dále mít, nebo ho chcete ukončit. Než začnete jednat, promyslete si, co opravdu chcete, než zbytečně a neohrabaně poškodíte nějakou důležitou vazbu.

Co dělat, když to nějak vadne

Bez ohledu na to, jak skvělý vztah s někým máte, v určitém okamžiku se může každý vztah jevit trochu opotřebovaně – předvídatelné reakce, rutina, možná i nepříjemné návyky. U dlouhodobých vztahů je to zcela přirozené. To ale neznamená, že neexistují způsoby, jak vztah osvěžit. Je dobré uvědomit si problémové oblasti, když k tomu pak přidáte nové společné zážitky a zachováte staré fungující věci, pomůže to udržet vztah svěží.

Tip: Pokud má vztah trvat dlouho, potřebuje vývoj, péči a především společně strávený čas. Posílat jen zprávy nebo občas zavolat nestačí.

Jak vztah znovu navázat

Co můžete dělat, pokud jste s někým přerušili kontakt a po čase zjišťujete, že vám chybí? Je možné vztah obnovit? Ano, možné to je. Minimálně stojí za to se o to pokusit. Jediné, co musíte udělat, je znovu se připojit. Musíte udělat první krok.

Tip: Vezměte v úvahu, že cenné vztahy jsou vztahy se skutečnými přáteli. Neztrácejte čas opětovným spojováním se s lidmi, kteří vás nenabíjejí, ale spíše energeticky vyčerpávají. Pokud vám s nimi není dobře, nejsou to skuteční přátelé.

Jak nepředávkovat jeden druhého

Příliš velká a neustálá blízkost může být trochu ubíjející. Dokonce i ti, kteří se nade vše milují, se potřebují občas vzdálit, aby se mohli zase přiblížit. Není možné být neustále připojeni. Každý potřebujeme svůj prostor.

Tip: Občasné vzdálení se vztah přiživí.

Jak sdělit nepříjemné

Nikdo nechce být souzen a kritizován. Většina lidí zareaguje tím, že se uzavře, přestane poslouchat a začne se bránit. Můžete samozřejmě nesouhlasit se svým přítelem či partnerem. Pokud máte pocit, že je to nutné a užitečné, prezentujte svůj odlišný názor jemně. Vždy je užitečné mluvit o faktech a událostech, svých pocitech vůči těmto událostem a přáních do budoucna, co byste chtěli změnit. Výčitky a kritika vztah neposouvají.

Tip: Chcete-li si vztah udržet, snažte se dveře otevřít, ne je zabouchnout.

Jak vztah ukončit

Je přirozené, že některé vztahy nejsou na celý život. Lidé se z různých důvodů rozcházejí, a ne každý vztah je celoživotní. Většina lidí si však s ukončením vztahu neumí poradit. Pokud jste však díky vztahu v rozporu s vašimi hodnotami, ztratili jste v něj důvěru, nebo vás jakkoli zraňuje, není dobré v něm dlouhodobě setrvávat. Ačkoli se může zdát jako výrazná ztráta, že vám někdo zmizí ze života, je dobré si uvědomit, že někdo, kdo váš život neobohacuje, si prostor nezaslouží.

Tip: Pokud nemáte chuť či odvahu vyříkat si věci napřímo, zkuste třeba postupné zeslabování kontaktu.

Co dělat se vztahem, když si nevíme rady

Pokud máte nějaké přátele a rodinu, můžete s nimi své vztahové trable sdílet, poradit se nebo si alespoň ulevit. Když jsou však vztahové potíže příliš složité a ani přátelé pomoci neumí, jsou na řadě odborníci, psychologové, terapeuti, koučové či mediátoři. Říci si o pomoc není projevem slabosti a každá krize nemusí znamenat konec vztahu.

 

Lenka Matoušová 

Působí jako Case Manager a psychoterapeut v obecně prospěšné společnosti Women for Women, přesněji v jejím projektu Servis vztahů. Lenčiným základním psychoterapeutickým východiskem je systematika, na základě které se s klienty pokouší najít řešení jejich obtíží, naplnit jejich naděje, anebo se lépe smířit s tím, co v jejich životech nelze změnit. Práce psychoterapeuta ji baví a naplňuje, obzvlášť když může být svědkem klientovy pozitivní proměny na cestě k lepšímu, šťastnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.  

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Nové trendy v udržitelném zkrášlování: Už znáte balzámy ze zbytků prolisovaného...

Klíčovým trendem kosmetického průmyslu je produkovat méně odpadu. A to se netýká jen obalů, ale také složení výrobků. Péče je tak vytvořená z ingrediencí,...

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních dvou století?

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena dosáhla na...

Děsivý příběh vůdce polygamní sekty, v níž ženy nemají žádná práva, přitahuje filmaře

Warren Jeffs měl 78 manželek, z toho 24 nezletilých. Zplodil 50 dětí. Zmanipuloval 15 tisíc členů církve. Ovládal jejich...

Horolezkyně Klára Kolouchová: Někdy je potřeba vypnout mozek a věřit intuici

Jako jediná Češka zdolala tři nejvyšší hory světa. Stíhá to jen tak mimochodem vedle péče o dvě děti. O jejích cestách vypráví kniha Himálajský deník a film K2 vlastní cestou. V listopadu jí vyšla druhá kniha Nahoře fouká.
Zavří­t reklamu