Pátek, 27 ledna, 2023
spot_img

5 mýtů a otázek o přírodní kosmetice: Opravdu neškodí? A funguje vůbec?

Šetrná k člověku i k planetě, to je „clean beauty“, česky čistá krása. Přípravky z tohoto ranku jsou oblíbené tak, že na kosmetickém trhu roste jejich prodej každý rok až o deset procent. V čem jsou jejich výhody a jak je to s jejich složením?

Opravdu přírodní kosmetika neškodí?

To, že je něco z přírody, automaticky neznamená, že je to jen to nejlepší. Některé z nejtoxičtějších látek používaných v kosmetice totiž také pocházejí z přírody. Třeba takový „klobásový jed“ – botulotoxin, který se používá na znehybnění obličejových svalů a tím k vyhlazení vrásek nebo třeba k zamezení pocení. Přírodní složky v kosmetice fungují, ale každá pleť je jiná, a tak může na určité složky jinak reagovat, výjimkou nejsou ani alergické reakce.

„I přírodní kosmetika může obsahovat škodlivé pesticidy a konzervanty. Doporučuji při výběru produktu věnovat chvilku jeho složení a volit výrobky opatřené bio certifikáty. Ze studií vyplývá, že přirozeně se vyskytující suroviny, ať už v jídle, nebo v kosmetice jsou pro lidské tělo méně zatěžující. Nicméně rozhodující vliv na účinek a skutečnou prospěšnost má volba konkrétních surovin a jejich kvalita,“ říká beauty expertka Anita Skotnicová z rodinné firmy Flow Base, která se zaměřuje na bio kosmetiku bez vody.

Dávat si velký pozor na vybírání složek radí také Adriana Šoltésová, vývojářka značky Puaree: „Například retinol může způsobit silné podráždění pleti, zarudnutí a následnou citlivost po aplikaci. Jeho přírodní bezpečná alternativa bakuchiol má stejné účinky, ale bez stinných stránek.“

Žádné konzervační látky?

Kdyby kosmetický produkt neobsahoval žádné konzervanty, musel by být jen v ledničce a vydržel by „čerstvý a bezpečný“ zhruba den, dva.

„Clean beauty znamená, že kosmetika neobsahuje žádné toxické látky. Existuje mnoho takových látek na black listu, není to však nikde legislativně upraveno. Každá značka si vytváří ten svůj. Například u nás to jsou všechny toxické složky, včetně těch, u kterých je to sporné a neexistují na ně zatím žádné potvrzené studie. Protože používáme přírodní suroviny pouze v takových koncentracích, které jsou pro pleť vhodné a účinné, tak se těmto rizikům vyhýbáme úplně. I přírodní látky však mohou být toxické, je zapotřebí opatrnosti a znalosti o správné koncentraci. Nemá to nic společného s konzervačními látkami, ty naopak musí být v každé emulzi. Jakmile je v produktu obsažena voda, musí se zakonzervovat. Otázkou je čím. Klasické parabeny či modernější phenylethanoly nejsou v našem clean beauty seznamu akceptovatelné. V Yage najdete speciální konzervační systém založený na probiotikách a pentylenu glycolu,“ vysvětluje Petra Drvoštěpová, zakladatelka a formulátorka kosmetiky Yage Organics.

Poradí si clean beauty produkty s projevy stárnutí?

Pigmentové skvrny, hluboké vrásky nebo propadlé kontury, na to už je prý příroda krátká. Je to tak? „S tím rozhodně nemůžu souhlasit. Skutečně kvalitní přírodní kosmetika, která v ideálním případě obsahuje maximální množství složek v bio kvalitě, respektuje funkce kůže a navrací jí přirozenou rovnováhu. Je však potřeba nenechat se odradit tím, že se u některých uživatelů může objevit tzv. přechodová fáze, během níž kvalitní přírodní produkty vytahují nečistoty a toxiny z předchozí kosmetické péče a postupně napomáhají pleti k samostatnějšímu fungování. Po tomto očistném procesu lze na pokožce zdravé ve všech jejích vrstvách zaznamenat pozitivní změny včetně mladšího a zářivějšího vzhledu,“ říká odbornice na přírodní kosmetiku a spolumajitelka společnosti biOrganica.cz Andrea Vaníčková.

Clean beauty líčení je nuda. Cože?

Tytam jsou doby, kdy přírodní řasenky byly víc pod víčky než na řasách, kdy přírodní make-upy působily jako maska a dělaly fleky. Rtěnky se špatně nanášely a byly na rtech jako lepidlo. A perleť nebo holografické efekty? Nepředstavitelné! Dnes je vše jinak. „Myslím, že tyto negativní domněnky vycházejí z předešlých zkušeností. Dříve byla přírodní kosmetika v Česku na opravdu tenké hranici lepší kvality. Ztrácela funkčnost i líbivý design. Dnešní doba nám přináší inovativní formu clean líčidel. Pigmenty dokážou být výrazné, oční stíny nepráší a jejich intenzita nemizí, jak tomu bylo dříve,“ Vysvětluje Nikol Majdáková, make-up artistka z Líčírny.

Jsou clean beauty produkty bezpečné i pro citlivou pleť?

Mnoho značek s clean kosmetikou formuluje své přípravky speciálně pro citlivou pleť, se super kvalitními ingrediencemi, které nedráždí, pečují i vyrovnávají pH pleti. Že tomu tak je, potvrzuje i Karim Sattar, vizážista a odborník na pleťovou péči německé značky Primavera: „Opravdu čisté kosmetické produkty jsou naprosto bezpečné i pro citlivou pleť. Veškeré složky organické péče jsou testované a vybírají se opravdu velmi pečlivě tak, aby kůži nedráždily a byly naprosto bezpečné. Pokud jde o aromaterapii, organické produkty by měly obsahovat jen minimální množství esenciálních olejů. Ty se do takové kosmetiky přidávají pouze ze smyslových důvodů a někdy jsou vynechané i úplně.“

Vychází 31. ledna

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Móda pro postižené nejsou jen tepláky a volné střihy. Adaptivní oblečení...

Když herečka Selma Blair před dvěma lety emotivně vyprávěla o diagnóze roztroušené sklerózy, postěžovala si, jak moc obtížné je pro ni shánět vkusné oblečení,...

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion label

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.

Nové ekologické vozy i letadla na baterky. Připravte se na veletrh čisté mobility

Pokud vás zajímají novinky ze světa technologií, a navíc ještě smýšlíte udržitelně, neměli byste chybět na druhém ročníku veletrhu...

Tip na netradiční DIY věnce: Sami si vyzkoušejte, jak se vije radost

Martina Malá se ke květinám přimkla v době, kdy cítila vyhoření. Hrátky s květinami a větvičkami jí pomáhaly se zklidnit. Tak vznikla květinová značka Uvila radost.
Zavří­t reklamu