Středa, 7 června, 2023

Klenot brutalismu zblízka: Výstava zve na návštěvu bývalé ambasády ve Stockholmu

V budově bývalé československé ambasády, navržené týmem českých architektů, dnes sídlí luxusní designérská značka Acne Studios. Pojďte se podívat, jak probíhala nedávná rekonstrukce.

Minulý týden se konala ve Winternitzově vile na Praze 5 vernisáž výstavy, věnované výraznému dílu našich architektů. „Ze všech realizací jsem vybral českou ambasádu ve Stockholmu, protože ji považuji za jeden z nejlepších příkladů české architektury druhé poloviny minulého století, který byl v zahraničí postaven. Zaujala mě i nedávná transformace této stavby do podoby sídla módní značky Acne Studios,“ vysvětloval kurátor výstavy Adam Štěch.

Architekti Jan Bočan, Zdeněk Rothbauer, Jan Šrámek a Jiří Náhlík v roce 1969 vypracovali návrh reprezentativní budovy, která mohla být díky štědré podpoře státu vystavěná v nejvyšší kvalitě, vybavena zařízením na míru a četnými výtvarnými díly. Dokončená byla v roce 1972.

Jan Bočan patří k našim hlavním představitelům brutalismu. V Praze jeho tvorbu můžete obdivovat v Hotelu Intercontinental, dle jeho návrhu vznikla také budova Českého velvyslanectví v Londýně. Realizace návrhu ambasády ve Stockholmu byla poslední brutalistní prací. „Snažili jsme se vytvořit atmosféru, kterou má v sobě Praha a česká krajina, s trochou smutku tehdejší současnosti,“ popisoval tuto realizaci autor. „Zároveň jsme chtěli, aby prostředí vyznělo jako abstraktní zahrada, aby bylo cítit kulturu národa, kterou reprezentuje.“

Budova byla navržena v roce 1969. Foto: Åke E:son Lindman

Před dvěma lety stavba prošla velkou rekonstrukcí, kterou měly na starosti švédské špičky oboru. Jako sídlo si ji vybrala módní značka Acne Studios a její kreativní ředitel Jonny Johansson se podílel na proměně vedené architektem Johannesem Norlanderem, který propojil původní architekturu se současným výrazným interiérovým designem. „Chtěl jsem, aby tepny módy proudily budovou, která je experimentálním místem zachycujícím neustálý pokrok,“ popisoval proces Johansson. Desetipatrový dům teď zdobí díla umělců, s nimiž Acne Studios spolupracují, například britského designéra nábytku Maxe Lamba, sochaře Daniela Silvera nebo mistra světelného designu Benoita Lalloze.

Na výstavě, která trvá do 15. září, můžete porovnat unikátní fotografie ambasády před rekonstrukcí se snímky její nové podoby. Winternitzova vila je otevřena od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou. Více info: Loosovavila.cz

 

Vychází 29. května

„Jako malá jsem určitě nechtěla být baletkou,“ říká ředitelka festivalu Tanec...

Yvona Kreuzmannová svými aktivitami dlouhodobě sbližuje diváky s moderním tancem. Stojí za scénou Ponec a za mezinárodním festivalem současného tance a pohybového divadla Tanec Praha, jehož 35. ročník začne v červnu.

Antikonfliktní výstava: Umělci z Česka, Ukrajiny i Ruska společně pod jednou...

Jak válku vidí ruská média? A jak se změnil život Ukrajincům? Pražská galerie Ex Post nabízí i prostor k diskuzi lidem s rozdílnými postoji a názory.

Nový Sex ve městě se vrací i se Samanthou. Ovšem tajně!

Druhá řada seriálu A jak to bylo dál... brzy dorazí na obrazovky a bude u toho i Kim Cattrall, která v první sérii chyběla, protože se nesnese s představitelkou Carrie, S. J. Parker. Kim teď točila tajně, nevěděli o tom ani herečtí kolegové.

Pandemie přinesla tisíce nových Avon Ladies. Nalákal je přivýdělek i atraktivní obchodní model

Bojují za zdravá prsa, proti domácímu násilí a na projekty spojené se zdravím a bezpečností žen odevzdali už přes...

Kde tráví hmyz zimu? V Ostravě má k dispozici luxusní ubytování

Až 1300 druhů hmyzu potřebuje k životu mrtvé dřevo. Co to je a k čemu je takové dřevo ve...
Zavří­t reklamu