Neděle, 1 října, 2023

Kam zajít, když prší? Na výstavu! Které výstavy si v létě nenechat ujít?

Výlety po republice můžete spojit s obhlídkou umění. Čekají vás tajemné zahrady, temné bytosti, blízká setkání s živly, ale i jiný pohled na předměty, které nás obklopují každý den.

Temné vize na Hluboké

Jméno H. R. Gigera si většina z nás spojí s Vetřelcem, jehož podobu tento švýcarský umělec navrhl (a za nějž získal i Oscara). Práce vizionáře, stvořitele směru biomechanický surrealismus, byla ale mnohem vrstevnatější. Výstava Metamorphoses v Alšově jihočeské galerii tak představuje jeho tvorbu v širším kontextu, nechybí kresby, obrazy a plastiky. Největší Gigerovu výstavu ve střední Evropě můžete vidět až do 19. listopadu v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou.

Magická zahrada a Uroboros

Eva Maceková vystudovala ilustraci, věnuje se ale i malbě či práci s textilem – typická je pro ni především výrazná kresebnost a barevnost. V pražské Karpuchina Gallery zve do 13. srpna na procházku tajemnou zahradou plnou bájných bytostí. Vším prostupuje důraz na vztah člověka, přírody a smrti, nekonečný cyklus, který byl v mýtech symbolizován hadem Uroboros.

Eva Maceková – Bažiny života, foto: Karpuchina Gallery

Za hranou viděného

Soustředění, čas a především velká citlivost – tyto pojmy by mohly definovat tvorbu Jitky Svobodové, legendární výtvarné umělkyně, dlouholeté profesorky pražské AVU. Její kresby jsou zkoumáním každodenní reality: pečlivým pozorováním hledala podstatu předmětů okolo nás a přetvářela je v umělecká díla. Do 20. srpna k vidění v Galerii hlavního města Prahy.

Kresby Jitky Svobodové zkoumají každodenní realitu. Foto: GHMP

Cesta na západ

Na zámku Valeč na západě Čech můžete obdivovat sochy Matyáše Bernarda Brauna, ale i výstavy současného umění – nyní zde paralelně vystavují dvě malířky, Nikol Kopp Lourková a Martina Staňková. Obrazy Staňkové v sobě spojují folklorní prvky i abstrakci a nabijí vás svou energií. V pěti místnostech můžete jako poutník do 27. srpna sledovat témata, která Staňková řeší.

Zámek Valeč hostí výstavu Martiny Staňkové. Foto: Zámek Valeč

Setkání s živly

Ostravský multioborový umělec Marek Nenutil je živlem sám o sobě. Z doby, kdy byl součástí tamější graffiti scény, si nese přezdívku openmindz360. Ke graffiti kořenům se vrací i dnes, kdy se převážně věnuje malbě. Sestavuje také koláže nebo dioramata z nalezených objektů. V Ostravském muzeu až do 17. září prezentuje plátna a videa zaměřená na čtyři živly, podle nichž nese výstava název: Air, Earth, Fire, Water.

Marek Nenutil se věnuje expresivní malbě. Foto: Marek Nenutil

 

Vychází 2. října

Tanec Praha slaví 35 let. Na co zajít? Máme pár tipů...

Mezinárodní festival Tanec Praha, jeden z vrcholů kulturní sezony v České republice, se letos odehraje od 3. do 28. června. Divákům v 25 městech...
The Art Evening

The Art Evening představí novinky z různých oblastí umění. A to...

V luxusních prostorech KARE Design se sejdou zástupci prestižních značek ze světa fashion, design, art a beauty, aby představili svou nejnovějších kolekci. Večer s...

Pod značkou Ententyky, dva špalíky se rodí vánoční ozdoby či svíce inspirované přírodou

Značka Ententyky, dva špalíky vznikla z čiré nerozhodnosti. Její spoluzakladatelka Marie Vaněk chtěla dělat zkrátka všechno, co dostala do vínku od babičky a maminky.

Zazářit v Karlových Varech jako filmová hvězda? Můžete s Endosphères Therapy

Filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Pokud chcete recept, jak vypadat na kolonádě perfektně a svěže,...

Obchodní centrum Westfield Chodov získalo potřetí v řadě nejvyšší ocenění v trvalé udržitelnosti

 Westfield Chodov získal potřetí v řadě certifikaci BREEAM In-Use. Jedná se o prestižní ocenění šetrnosti provozu centra vůči životnímu...
Zavří­t reklamu