Úterý, 7 února, 2023

Finská meteoroložka má pro bohatého šejka vyrobit umělý déšť. Poručí větru dešti?

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabízí do 14. listopadu přes stovku snímků online. V neděli 7. listopadu večer můžete vidět jeden z vítězných filmů Jak zničit mrak včetně diskuze s režisérkou. Pojednává o křehkosti mraků a o morálních dilematech provázejících umělé ovlivňování počasí.

Porota jihlavského festivalu ocenila dokument finské režisérky Tuijy Halttunen v sekci Svědectví jako nejlepší svědectví o přírodě. Film Jak zničit mrak sleduje meteoroložku Hannelle Korhonen zabývající se výzkumem mraků, která se má na zakázku bohatého šejka věnovat možnostem výroby umělého deště v pouštích Spojených arabských emirátů.

Foto z filmu Jak zničit mrak

V rámci večerních streamovaných projekcí se v pondělí dočkáte debaty s režisérkou Marion Neumann nad jejím dokumentem o nesmrtelnosti hub Houba mluví a v úterý bude na otázky odpovídat Jiří Havelka, který pod názvem Očitý svědek převedl do divadelní a filmové podoby výpovědi lidí o poválečném masakru na Švédských šancích.

Široká nabídka festivalových dokumentů je ke shlédnutí pro všechny akreditované. Akreditace umožňující vstup do online sekce stojí 400 Kč.

Vychází 31. ledna

Prádlo ve tvaru dinosaura a salát jako pes. Helga Stentzel ve...

V Londýně usazená umělkyně fotí věci, které nám denně bez povšimnutí procházejí rukama, v hravých souvislostech. Jejím posledním dílem je košile ve tvaru holubice míru na podporu Ukrajiny.
Jakub Majerik

Betonové motýlky? Česká značka SomeTies přichází s exkluzivní kolekcí

Trojice designérů skrývající se za českou značkou SomeTies nabízí už třetím rokem ručně vyráběné a velmi oblíbené dřevěné motýlky. Kromě různých typů dřeva používají...

Přes 16 tisíc dětí zaplavilo Česko dobrými skutky

Školáci v rámci projektu Jsem laskavec čistí okolí školy od odpadků, vyrábějí krmítka nebo třeba pořádají sbírky pamlsků pro kočky z útulku.

Velký sýrový průvodce: Jak chutnají a které se hodí k vínu?

Sýr probouzí smysly, dodává pokrmům šmrnc a lahodí i jen tak k vínu. Existují tisíce druhů, z nichž každý má svou specifickou chuť, aroma a složení. Kterému podlehnete vy?

Kontroverzní zpěvačce prý z rostlinné stravy přestal fungovat mozek. Nyní poodhalila, v čem dalším se na ní veganství podepsalo

Veganů jsou mezi celebritami desítky. Změnit svůj životní styl, jídelníček a třeba i to, jaké materiály nosí na sobě,...
Zavří­t reklamu