Omračující něžnost jarní louky, kdy se slunce teprve dere na svůj vrchol a chladný vánek s sebou nese jemné, voňavé pohlazení se sladce pudrovou vůní fialkových květů. Není pochyb, že tato chvíle navždy zůstane vtisknutá do naší nejhlubší intimity, jako by nám připomínala pocity prvního zamilování nebo hřejivého tajemství, které si přejeme nechat sami pro sebe.
Fialka je v parfumerii nenápadná hvězda. Její vůně připomíná dotyk kůže nebo závoj, který se vás dotkne, aniž byste si toho hned všimli. I proto je odjakživa spojována s láskou, zamilovaností a vnitřní křehkostí. Už ve starověku byla symbolem skromnosti a tiché krásy, ve starém Řecku zdobila svatební věnce a provázela intimní rituály.
Skutečný rozkvět fialky v parfumerii však přišel až o mnoho století později, v 19. století. Právě tehdy se stala jedním z nejoblíbenějších tónů evropské aristokracie. Fialková vůně se objevovala v pudrech, voňavých kapesnících i prvních moderních parfémech. Nebyla demonstrací bohatství, ale kultivovanosti, patrně pro svou čistotu s nádechem melancholie.
Zajímavé je, že samotné květy fialky dávají jen minimum vonné esence. To, co dnes v parfému vnímáme jako fialkovou vůni, vzniká často díky aromatickým molekulám zvaným ionony, objeveným právě na přelomu 19. a 20. století. Ty dodaly fialce její charakteristickou pudrovost, lehce nasládlý, téměř kosmetický tón. V parfému se proto málokdy staví do popředí, častěji se skrývá v srdci kompozice, kde zjemňuje ostré hrany, nebo v základu, kde dodává vůni pocit hebkosti a lidskosti.

Není divu, že po fialce sahají jak komerční značky, tak niche parfémové luxusní domy. Mně stačilo jedno přičichnutí k Violette Volynka od Hermès a věděla jsem, že to bude jedna z mých nejoblíbenějších vonných esencí. Ve smyslném spojení s akcenty kůže vytváří jedinečný opus nesoucí se na vlně luxusu.
Najdete ji ale i v parfémech, v kterých byste ji možná nečekali. Skvělou kombinaci totiž vytváří i s dřevitými tóny – například santalem a cedrem v počinu značky Le Labo – Santal 33 nebo dramatickém Bal d’Afrique od Byredo, kde doplňuje mimo jiné cedr či vetiver. Pro svou univerzálnost ji ale najdete i v citrusových, květinových nebo zcela jedinečných vůních, například Tempo od Diptyque, OUD Satin Mood od Francis Kurkdjian nebo Luna od Kintsugi. Pokud rádi sáhnete po něčem odlehčenějším, můžete také zkusit klasiku Daisy Eau So Fresh od Marc Jacobs, pánové zase mohou ocenit Fahrenheit od Christiana Diora.
