Čtvrtek, 28 září, 2023
spot_img

Shopaholic, nebo altruista? Klidně obojí! Společensky odpovědné chování je teď pohodlnější

E-commerce se propojuje s fundraisingem díky darovacímu widgetu GoodyDo, který nyní umožňuje přispívat na dobročinné sbírky přímo z prostředí e-shopů. Vydělávat i utrácet tak můžete s dobrým pocitem.

Ruku na srdce, kdo z nás nenakupuje rád přes internet? Ať už kvůli úspoře času, nebo kvůli klidu a přehlednosti, který nám displej v ruce dopřává. Můžeme bez shonu a tahání tašek nakupovat, když čekáme na autobus, když uložíme děti ke spánku, nebo třeba i když jdeme ráno na toaletu. Dnes už tam nežmouláme tři roky starý časopis. Dnes už držíme v dlani online celý svět. Svět, jehož jsme součástí a dokážeme ho změnit třeba právě z tohoto místa. Absurdní? Právě naopak. Všechno začíná u jednotlivce. Stačí tak málo. Stačí GoodyDo.

Nákupy na internetu i dobročinnost se stávají samozřejmostí

Podle průzkumu dárcovské platformy Znesnáze21 ročně přispívá sedm z deseti Čechů na dobročinné účely. A stejně tak se náruče štědrosti otevírají i ve firmách, pro které se stává baťovský přístup k podnikání – jako službě člověku a jeho rozvoji – samozřejmostí. Kdo chce dnes finančně pomáhat, není dávno odkázaný jen na kasičky v supermarketu nebo pouliční prodejce charitativního zboží, na které většinou stejně kouká s nejistotou. Stačí zapnout internet, na kterém jsme skoro všichni denně. A nejen pracovně.

Nakupování přes internet zaznamenalo pro Čechy velký rozmach před dvěma lety, a to především v souvislosti s pandemií koronaviru, kdy byl podle ČSÚ podíl lidí nakupujících online už skoro 60 %. Nejčastěji dvacátníků a třicátníků, ale rozhodně nejen jich. V evropském srovnání byla v roce 2020 naše země nad evropským průměrem. Nákup na internetu se zkrátka pro Čechy stává samozřejmostí. Zákazníci e-shopu, který využívá nástroj GoodyDo, teď dostávají jedinečnou možnost, jak být při nakupování navíc prospěšní potřebným.

Utrácet bez špatného svědomí

„Chci si koupit boty. Náááádherné boty, na které koukám už měsíc. Stojí více peněz, než je zdrávo, a já mám výčitky, protože přece neutratím tolik peněz za boty. Jasně, vydrží mi roky, ale svědomí mě stejně hryže kvůli úsporám i kvůli lidem, kteří by z toho měsíc krmili svoje děti. A tady přichází ten okamžik, kdy moje bolavé svědomí uklidní GoodyDo. Před dokončením online nákupu kliknu na vybranou dobročinnou sbírku a přidám k ceně bot částku, jakou chci. To mi přijde naprosto super. Hned se mi v nich bude vykračovat veseleji,“ směje se Karolína. Právě studuje novinku, která vznikla pod křídly dárcovské platformy Znesnáze21. Karolína Znesnázi zná, sama tam před lety zakládala sbírku pro nemocnou kamarádku. Má se snadností založení i s přístupem pracovníků této neziskovky skvělé zkušenosti, a tak nemá pochybnosti. Karolínu můžeme brát jako vzorek z 58 % Čechů, kterým je taková podpora projektů sympatická. Běžně přispívají částkou v rozmezí 20-100 korun. Láká je hlavně rychlost a jednoduchost, s jakou mohou v online světě pomáhat. Stejně ale přemýšlejí stále častěji i prodejci. Svoje zákazníky dobře totiž znají.

Vydělávat s dobrým pocitem

E-shop si může vybrat sbírku na Znesnáze21 podle zájmu i lokality, čímž podpoří například projekty související s oblastí jeho podnikání. Zvolený finanční příspěvek se pak započítá do celkové ceny objednávky. Vzhled i obsah platformy lze jednoduše přizpůsobit webovým stránkám a potřebám obchodníka v rámci uživatelského účtu na portále GoodyDo nebo Znesnáze21. Darované finanční částky se na účet dané sbírky přičítají jménem obchodníka v reálném čase. Po celou dobu je uzavřena transparentní rámcová smlouva, GoodyDo poskytne také účetní manuál i podrobné darovací podmínky pro zákazníky.

„GoodyDo je jednoduchý nástroj pro celou oblast e-commerce. S jeho pomocí mohou provozovatelé e-shopů vybrat finanční prostředky pro potřebné společně se svými zákazníky, a zároveň tím zlepšit svou image v oblasti společenské odpovědnosti. Tato dárcovská platforma umožní neziskovým organizacím inovativním a efektivním způsobem získávat finance, které pomohou lidem ve složité životní situaci či poslouží jiným veřejně prospěšným projektům podporujícím vzdělávání nebo ochranu přírody. Pro zákazníky přitom bude dobrý skutek znamenat jen pár kliknutí navíc,“ vysvětluje zakladatel Znesnáze21 Čestmír Horký.

Snazší budování společensky odpovědné značky

Partnerem projektu je Shoptet. Jeho klienti mají výhodu, užívání nástroje GoodyDo je ale zdarma pro všechny provozovatele e-shopů. Pro e-shopy na Shoptetu je připravena zdarma také implementace nástroje na web a jeho instalaci je možné jednoduše provést skrze aplikaci Shoptet. Česká republika patří mezi e-shopovou velmoc a objem e-commerce u nás každým rokem stále roste. Právě Shoptet pomáhá v současné době podnikat již více než 31 000 aktivním e-shopům, což představuje více než polovinu české e-commerce. „Veřejnost má zájem o dobročinnost skrze online nakupování. Spolupráci s GoodyDo a Znesnáze21 proto vnímáme jako smysluplný krok k odpovědnější e-commerce,“ říká CEO společnosti Shoptet Samuel Huba.

Společensky odpovědné chování firem v Česku začalo už v devadesátkách. Příjemce darů vybíraly dříve firmy tak nějak nahodile, více pro efekt než pro efektivitu. Podpora subjektů ovšem postupem času přicházela v návaznosti na obsah činnosti firmy. Například automobilový průmysl podporoval bezpečnost dopravy, farmaceutický zase zdravotnické školství. S touto fází systematičtější podpory přišla i jistota dlouhodobějšího trvání a možnost plánování. Až v posledních letech ale dochází k osvojení fungující normy, že společensky odpovědné podnikání nerovná se filantropie, ale integrace ekonomických, ekologických i sociálních aspektů do všech činností firmy. Nositeli know-how jsou nejen podniky samotné, ale i neziskový sektor, který firmy s veřejným prostorem propojuje.

Konkrétní příběh jako jasný ukazatel cesty za snadnou a smysluplnou pomocí

„GoodyDo udělalo skvělý koncept právě pro e-shopy, kdy to můžeme nasadit na stránky, ale nemusíme řešit legislativní odpovědnost vybírání peněz pro sbírky. Takže jsme s jejich skvělou komunikací nasadili widget a ten funguje bez problému a skvěle. Co bych rád vyzdvihl, je proaktivní komunikace ze směru od GoodyDo co, se týče informovanosti ohledně jejich služeb, ale i pomoci s čímkoliv kolem toho,“ říká Jan Miroš z e-shopu Bagniari Store, kde se rozhodli prostřednictvím GoodyDo podpořit sbírku NF Úsměv pro rodiny onkologických pacientů. „Víme, jak nakládají s penězi a jakým způsobem pracují a pomáhají ostatním, kdy často dělají i šestnáctky, a přitom pracují s lidmi, kteří někdy umírají už během jejich práce, což je extrémně náročné. Z toho důvodu jsme si řekli, že nejenom my, ale i ostatní mohou pomoci, protože víme, za kým a za čím si stojíme,“ doplňuje Honza z klientského servisu společnosti.

Tomáš Klus s rodiči Kryštofa, foto: NF Úsměv nejen pro Kryštofa

Nikdy nebylo pomáhání snadnější a cílenější. „Finanční prostředky, které sbírkou získáme, budou využity na pomoc onkologickým klientům a jejich rodinám, kteří jsou sociálně slabí, a přesto sociální dávky nepokryjí jejich potřeby,“ přibližují rodiče dvaadvacetiletého Kryštofa, který po 2,5 letech nadějí a strachu podlehl rakovině, cíle sbírky na Znesnáze21, jejímiž patrony jsou Patrik Eliáš a Tomáš Klus. Zkušenost, kdy rodiče sami nezvládli vedle synova zdravotního stavu řešit ještě psychologickou pomoc, byla důvodem ke vzniku jejich Nadačního fondu Úsměv nejen pro Kryštofa.

„Propojení s e-shopy je obrovským prostorem, kde o sobě můžeme dát vědět, ale i získat peníze na naši činnost. Platforma Znesnáze21 vytvořila možnost podpory neziskových organizací, které mají se získáváním peněz často problém. Je pro nás velkou ctí a potěšením, že toho můžeme být součástí. A velký dík patří majitelům e-shopu Bagniari Store, protože byli velmi otevření a vstřícní ke spolupráci a první vlaštovkou pro nás mezi oslovenými e-shopy,“ komentuje závěrem s vděčností Marie Abelová z Nadačního fondu Úsměv nejen pro Kryštofa, který i díky GoodyDo během pár dní téměř dosáhl na cílovou částku svojí sbírky.

A to je jen jeden ze stovek příběhů, které mohou kupující i prodávající společně otočit k lepšímu. Už není třeba hledat rozdíly mezi altruistou a shopaholikem. Díky GoodyDo můžou dvě lidské povahy v nás splynout v jedinou a na pár kliknutí zachránit život. Odkudkoli, kdykoli.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kate Moss má nový job – je kreativní ředitelkou Diet Coke

Značka oblíbeného nápoje slaví 40. narozeniny a při té příležitosti oznámila jméno nové kreativní ředitelky. Topmodelka Kate Moss tak získala post, který dříve obsadil třeba návrhář Marc Jacobs.

Tuková monstra děsí občany a ucpávají kanalizace. Víte, jak správně třídit oleje?

Co s olejem třeba po smažení řízků? Do kompostu nepatří, protože dusí půdní organismy, a do odpadu už vůbec...

Hudba ekologicky: První deska vyrobená z rostlinných bioplastů je na světě

A opravdu hraje. Na desce zní i track od britského DJského dua Bicep, které na konci července vystoupí v Brně na festivalu Pop Messe.

5 zásad zdravého stravování podle My Chef Kitchen

Pokud stále tápete, co zařadit do vašeho jídelníčku, aby nejen lahodil vašim chuťovým pohárkům, ale byl také co nejzdravější,...
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu