Domů what NEWS?! Řím rozdává peníze za vracení plastových lahví

Řím rozdává peníze za vracení plastových lahví

Lidé v Římě nyní chodí třídit plasty zas o něco raději. Za každou lahev totiž dostanou na účet pět centů, které mohou použít k cestování veřejnou dopravou. A jak nový, velmi oblíbený systém funguje? 

Jak by to asi vypadalo, kdyby obyvatelé hlavního města dostávali peníze za to, že třídí plastové lahve? Odpověď na otázku se rozhodli hledat v Itálii. Právě město Řím se totiž ve spolupráci se společností pro místní veřejnou dopravu ATAC rozhodlo do metropole umístit testovací stroje. Ty jsou postaveny na třech stanicích metra a lidé do nich mohou nosit použité plastové lahve. 

To by nebylo nic tak překvapivého, kdyby vhození každé lahve dotyčného neobohatilo o pět centů. Ty podle společnosti ATAC po vhození lahví a následnému přiložení telefonu ke stroji díky naskenování údajů putují na účet cestujícího v předem stažených partnerských aplikacích „MyCicero“ nebo „Tabnet“. Obnos pak lze využít pro veřejnou dopravu. To znamená, že například za třicet lahví máte jednu jízdenku zdarma. „V době, kdy se hodně hovoří o kryptoměnách, my máme měnu plastovou. Systém, ve kterém pomáháme sbírat a recyklovat a současně budujeme věrnostní spojení s našimi zákazníky. Dobré návyky obyvatel tak budou odměněny,“ řekl prezident ATAC Paolo Simioni americkému deníku s tím, že podle reakcí místních to vypadá, že rozhodně nezůstane jen u třech zkušebních strojů. 

- Reklama -

Homecoming ukazuje sílu kultu jménem Beyoncé

Americká zpěvačka Beyoncé se loni stala první Afroameričankou, která vystoupila jako hlavní hvězda oblíbeného hudebního festivalu Coachella....

Nepropásněte koncert krále filmové hudby Hanse Zimmera

Gladiátor, Počátek, Interstellar. To je jen část snímků, ke kterým složil melodie Hans Zimmer. Jeden z největších...

Keto a paleo recepty: Oslňte s medailonky z panenky nebo salátem s halloumi

Paleo nebo keto stravě přichází na chuť stále více lidí. Jako u každého jiného vaření je ale občas těžké...