Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Řím rozdává peníze za vracení plastových lahví

Lidé v Římě nyní chodí třídit plasty zas o něco raději. Za každou lahev totiž dostanou na účet pět centů, které mohou použít k cestování veřejnou dopravou. A jak nový, velmi oblíbený systém funguje? 

Jak by to asi vypadalo, kdyby obyvatelé hlavního města dostávali peníze za to, že třídí plastové lahve? Odpověď na otázku se rozhodli hledat v Itálii. Právě město Řím se totiž ve spolupráci se společností pro místní veřejnou dopravu ATAC rozhodlo do metropole umístit testovací stroje. Ty jsou postaveny na třech stanicích metra a lidé do nich mohou nosit použité plastové lahve. 

To by nebylo nic tak překvapivého, kdyby vhození každé lahve dotyčného neobohatilo o pět centů. Ty podle společnosti ATAC po vhození lahví a následnému přiložení telefonu ke stroji díky naskenování údajů putují na účet cestujícího v předem stažených partnerských aplikacích „MyCicero“ nebo „Tabnet“. Obnos pak lze využít pro veřejnou dopravu. To znamená, že například za třicet lahví máte jednu jízdenku zdarma. „V době, kdy se hodně hovoří o kryptoměnách, my máme měnu plastovou. Systém, ve kterém pomáháme sbírat a recyklovat a současně budujeme věrnostní spojení s našimi zákazníky. Dobré návyky obyvatel tak budou odměněny,“ řekl prezident ATAC Paolo Simioni americkému deníku s tím, že podle reakcí místních to vypadá, že rozhodně nezůstane jen u třech zkušebních strojů. 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kupte si ramínko a podpořte právo na legální potrat

Polské ženy ztratily právo rozhodovat o svém těle a svém životě. Kampaň s červeným ramínkem jim chce pomoct.

3 produkty z Aloe vera, které vám pomohou s problematickou pletí

O účincích rostliny Aloe vera jsme psali v předchozím článku. Jedním z nich byl i pozitivní vliv na léčbu...

Pozitivní covídky: Bahenní žena

Life koučka Erika Bach začala psát v době covidu humorně laděné povídky, aby sobě i ostatním zlepšila náladu. Každý měsíc si na našich stránkách budete moct přečíst jednu z jejích pozitivních covídek, jak je nazvala. Tady je první z nich.

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera může pomoci od ekzému i do nemocnice

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané...
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu