Sobota, 28 května, 2022
spot_img

Řím rozdává peníze za vracení plastových lahví

Lidé v Římě nyní chodí třídit plasty zas o něco raději. Za každou lahev totiž dostanou na účet pět centů, které mohou použít k cestování veřejnou dopravou. A jak nový, velmi oblíbený systém funguje? 

Jak by to asi vypadalo, kdyby obyvatelé hlavního města dostávali peníze za to, že třídí plastové lahve? Odpověď na otázku se rozhodli hledat v Itálii. Právě město Řím se totiž ve spolupráci se společností pro místní veřejnou dopravu ATAC rozhodlo do metropole umístit testovací stroje. Ty jsou postaveny na třech stanicích metra a lidé do nich mohou nosit použité plastové lahve. 

To by nebylo nic tak překvapivého, kdyby vhození každé lahve dotyčného neobohatilo o pět centů. Ty podle společnosti ATAC po vhození lahví a následnému přiložení telefonu ke stroji díky naskenování údajů putují na účet cestujícího v předem stažených partnerských aplikacích „MyCicero“ nebo „Tabnet“. Obnos pak lze využít pro veřejnou dopravu. To znamená, že například za třicet lahví máte jednu jízdenku zdarma. „V době, kdy se hodně hovoří o kryptoměnách, my máme měnu plastovou. Systém, ve kterém pomáháme sbírat a recyklovat a současně budujeme věrnostní spojení s našimi zákazníky. Dobré návyky obyvatel tak budou odměněny,“ řekl prezident ATAC Paolo Simioni americkému deníku s tím, že podle reakcí místních to vypadá, že rozhodně nezůstane jen u třech zkušebních strojů. 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich...

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Jak po zimě pročistit tělo? Pozvěte si do kuchyně medvědí česnek

Pro tuto jarní bylinu si do přírodní lékárny odjakživa chodí i medvědi, sem sahá také původ jejího názvu. Obsahuje...

Heidi, Gwyneth i Madonna: Vyzkoušejte zázrak jménem astaxanthin

Látka, která díky svým zázračným účinkům dobyla Ameriku a jejíž velkou propagátorkou je například i hollywoodská herečka Gwyneth Paltrow,...

Oběd pod mořem a večeře v oblacích? Nejzajímavější restaurace světa

Milujete jídlo a nevšední zážitky? Pak své vášně spojte a navštivte nejunikátnější restaurace na světě. U nás vítězí tato...
Zavří­t reklamu