K Vánocům patří víra v zázraky, která je v každodenním životě cestou k naději. Někdy ale nestačí. Někdy je třeba udělat jednu z nejtěžších věcí v životě: říct si o pomoc. Dárcovská platforma Znesnáze letos zaregistrovala stovky takových hrdinů, kteří odvahu sebrali, a změnili tak život sobě nebo lidem kolem.
Od začátku roku poslali dárci prostřednictvím dárcovské platformy Znesnáze 133 milionů korun. Podle odhadů z prosincového denního průměru je pravděpodobné, že do konce roku se částka zakulatí do čísla stopadesát. Nejúspěšnějším měsícem byl červenec, kdy se celkem vybralo téměř třicet milionů. Zásadní roli v tom sehrál příběh malého Vilíka. Úžasní Češi se semknuli a vybrali s podporou influencerů 20 milionů na jeho léčbu. A to během pouhých deseti dnů. Velkou oporou byl na samém začátku Vilíkův „soused” z Brna, Petr Švancara.
Skoro tisícovka odvážných, která si dokázala říct o pomoc
Tento rok využilo k pomoci Znesnázi více než devět stovek zakladatelů sbírek. Čtyřiatřicet z nich bylo zaměřených na pomoc při povodních. „S takto vysokým číslem sbírek na konkrétní téma jsme se setkali naposledy v roce rok 2022, kdy bylo založeno opravdu hodně sbírek zaměřených na pomoc Ukrajině. Jednotlivé sbírky vznikají dle individuálních potřeb paralelně vždy s tou hlavní, velkou, která vychází přímo od Znesnáze jako první projev solidarity. Jinak tomu nebylo např. iani při tornádu na Moravě a podobných katastrofách,“ ohlíží se mluvčí Znesnáze Simona Rajdl Patelisová.
Zázraky na počkání
Za platformou Znesnáze21 stojí vizionář a zakladatel Nadačního fondu pomoci Karel Janeček, který tak odstartoval změnu v oblasti filantropie a ukázal, že dobro může být dostupné všem snadno, rychle a důvěryhodně. Během deseti let se mu se zkušeným a vnímavým týmem podařilo změnit desetitisíce příběhů a životů. Jako například ten teenagerky Nely, která při dopravní nehodě přišla o ruku. Dárci se jí na bionickou složili během pár dní. Velkou podporovatelkou sbírky byla zpěvačka Šáren s téměř totožným osudem. Vedle soucitu cítila taky vděčnost a potřebu vrátit dar, který před tím i ona dostala od dárců na Znesnáze, a s bionickou rukou se tak už měsíce sžívá.
K nezapomenutelným „zázrakům“, jež se uskutečnily díky dárcům, letos patřily také první a možná poslední výlet k moři vozíčkářů z domova v Hořicích, projekt Pomoc zahřeje, který zajišťoval seniorům dřevo na zimu, nebo sbírka na zážitky s rodinou pro poslední měsíce nevyléčitelně nemocného Adámka.
Důležitá je letos i spolupráce s písničkárem Pokáčem, který si vybral Znesnázi jako partnera pro aktivní vyhledávání, ověřování a zprostředkování pomoci rodičům hudebně nadaných dětí bez finančních prostředků. Sám se rozhodl věnovat do sbírky Hudba je pro všechny následujích letech pět milionů korun. K podpoře Znesnáze se Pokáč vrací opakovaně. Díky němu už mají pečovatelé, kterým platforma věnuje pozornost dlouhodobě, i vlastní písničku. Zapomenout nesmíme ani na další dlouhodobý projekt, kterým je podpora samorodičů. Jen v uplynulém roce k nim a jejich dětem putovaly ze Znesnáze tři stovky nákupů.
Důvěra jako nejsilnější zbraň s bezprávím a strachem
„Dělat sbírky a pomáhat druhým je citlivá záležitost, a pokud se k ní nepřistupuje s respektem a odborností, může to narušit důvěru mezi těmi, kteří pomoc poskytují, a těmi, kdo přispívají. Na Znesnáze se od začátku snažíme tomuto vyhnout a maximálně posilovat důvěru našich dárců i tím, že naše sbírky kontrolují zkušení sociální pracovníci, kteří se podílejí nejen na ověřování sbírek, ale také na nastavování cílových částek a dalších důležitých aspektech pomoci. V uplynulém roce jsme byli svědky obrovské lidské solidarity. Ať už šlo o návaznou pomoc po tragické střelbě na Filozofické fakultě UK, nebo o individuální příběhy, které prošly naší platformou, viděli jsme její sílu v celé kráse. Stejně tak jsme podpořili mnoho dobročinných projektů, které ukazují, jak malé kroky mohou vést k velké změně. Jsem velmi vděčný, že se Znesnází můžeme být součástí tak silné a pozitivní změny ve společnosti,“ dodává ředitel a zakladatel dárcovské platformy Znesnáze Čestmír Horký.
Hrdý je také na letošní novinku, sbírkovou poradnu, která má být lidem spolehlivým průvodcem k pomoci. Pyšný je ale především na dárce, bez kterých by pomoc nebyla možná, a na ty, kteří si dokázali o pomoc říct. V těžké situaci se jednou může ocitnout každý z nás. Říct si o pomoc není slabost, ale cesta, jak zůstat silný.