Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Sestra Cyril Mooney bojovala za vzdělání pro všechny. Dětem vštěpovala, že svět mají ve svých rukou

Irská vizionářka se věnovala dětem na okraji společnosti, podporovala vzdělávání dívek a snažila se smazat sociální nerovnosti. Její metoda hodnotového vzdělávání pomáhá i v České republice.

Řádová sestra Cyril Mooney, Ph.D., (21. července 1936 – 24. června 2023), byla irskou vizionářkou v oboru vzdělávání, jejíž práce bořila bariéry, měnila zákony i lidi všude po světě, včetně Česka. Neúnavně pracovala na prosazování práv a ochrany dětí, vzdělávání dívek a potírání chudoby či sociálních nerovností. Svou dlouholetou praxí dokázala, že změna je možná a že přináší lepší výsledky než někdejší status quo. Prostřednictvím svých setkání, článků, knih a workshopů inspirovala tisíce vzdělavatelů po celém světě, kteří její metodu hodnotového vzdělávání používají ve svých třídách a pokračují v její práci. Od roku 2015 se konají kurzy hodnotového vzdělávání i v České republice a prošla jimi už přes 1500 účastníků.

Rozhlédnout se a konat

Už raném věku se rozhodla věnovat svůj život pomoci dětem na okraji společnosti. Celý život se řídila pravidlem, které pak předávala dál: „Jdi ven, zjisti, co je třeba změnit, vymysli jak a pak to dělej tak dlouho, dokud tato potřeba trvá.“ V roce 1955 vstoupila do řádu Loretánských sester (IBVM) a o rok později odjela do indické Kalkaty učit dcery z bohatých anglo-indických rodin. Brzy jí došlo, kolik chudých lidí žije v okolí a jak mizivé jsou jejich možnosti na lepší život. Začala uvažovat, jak do výuky zapojit i nejchudší děti z ulice, které si nemohou dovolit platit školné a často ani nemají střechu nad hlavou.

Vzdělání pro všechny

V roce 1979 se stala ředitelkou školy Loreto Day School Sealdah v Kalkatě. Věřila, že vzdělání má být dostupné všem bez rozdílu. Díky své cílevědomosti a odhodlání poprvé otevřela brány výběrové soukromé školy dětem všech vyznání, včetně těch z nejchudších rodin nebo zcela bez domova. Tak vznikl program Duhové děti, který prostřednictvím vrstevnického učení pomohl většinou negramotným dětem, aby se během jednoho roku mohly zařadit do běžné třídy. V projektu Bosonozí učitelé škola poskytla praktické vzdělání tisícům mladých mužů a žen ze slamů, aby mohli učit malé děti ve svých lokalitách. Podobných programů realizovali celou řadu a díky nim se ke vzdělání dostaly statisíce dětí, jež by na něj jinak nedosáhly.

Škola se tak stala centrem pomoci nejen pro blízké okolí, ale i pro vzdálené komunity. Soustavnou prací s učitelským sborem, rodiči, dětmi i okolím školy vytvořila ucelenou vzdělávací metodu, která byla při adaptaci do českého prostředí nazvána Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney.

Hodnotové vzdělávání v ČR

Metoda hodnotového vzdělávání je založena na celostním a inkluzivním přístupu. Kromě akademických výsledků klade důraz na rozvoj kritického myšlení, charakteru a společenské uvědomělosti. Upřednostňuje spolupráci namísto soutěžení a rozvíjí porozumění sobě, druhým i světu okolo. Vede k hledání vnitřní motivace, zkoumání vlastních hodnot a samostatnému rozhodování na jejich základě. Pomáhá vytvářet bezpečné prostředí založené na vzájemném respektu. Metoda se dotýká nejen učitelů a žáků, ale propisuje se i do vize a celkového klimatu školy.

Ocenění a odkaz do budoucna

Za svou práci byla sestra Cyril oceněna mnohými mezinárodními cenami a čestnými doktoráty (Kanada, Irsko). Byla poradkyní indické vlády, Ashoka fellow, vedoucí asociací i  skupin v oblasti vzdělávání, pedagogické činnosti a výzkumu. Svou metodu a zkušenosti předávala učitelům, ředitelům škol i zákonodárcům po celém světě (např. v Indii, Irsku,  Kanadě, Spojených státech, Austrálii, České republice i na Blízkém východě). Právě díky všem, kteří metodu každý den přinášejí do svých tříd, kabinetů a ředitelen, zůstává odkaz sestry Cyril Mooney stále živý a dostává se k potřebným. Vždy bude totiž důležité, abychom se rozhlíželi, všímali si a v souladu s vlastními hodnotami dělali, co je potřeba.

O jejím působení v elitní dívčí škole v Kalkatě byl natočen dokument Sit Beside Me, na který se můžete podívat.

V roce 2015 vznikla nezisková organizace Cyril Mooney Education, z. s. (www.hvcm.cz), která se dodnes věnuje adaptaci a rozvoji metody v ČR. Vydává učebnice My jsme svět, jež napsala sestra Cyril se svým týmem (HVCM je adaptovala pro děti v České republice). Kurzy a workshopy prošlo více než 1500 lidí a díky nim se metoda dostává k tisícům dětí po celé republice. Organizace rozvíjí aktivní práci s hodnotami a vztahy ve školách, mezioborové propojování učitelů a sociálních pracovníků (projekt Naproti), vrstevnické programy a další aktivity v souladu se zkušenostmi a vizí sestry Cyril Mooney.

Zástupci organizace a příznivci sestry Cyril Mooney se se zesnulou rozloučili na zádušní mši svaté 30. června v Praze, v kostele sv. Tomáše na Malé Straně.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nejkrásnější žena světa trpí zákeřnou nemocí. Nyní popsala, co musí každý...

Že bezchybná tvář a pohádkové bohatství nejsou zárukou naprostého štěstí, může potvrdit i americká supermodelka Bella Hadid, která byla loni označena vědci za nejkrásnější...

Spasí nás umělá inteligence?

„Seriálům o technologiích se vyhýbám jako čert kříži, bojím se, že by mi zvedly už tak vysoké hladiny kortizolu....

Proč někdo odmítá zachraňovat planetu? Je to podobné jako u kuřáků, kteří kouří, i když vědí, že jim to škodí

Zatímco vy třídíte odpad, pokoušíte se o zero waste a snažíte se šetřit vodou, vaše kamarádka nad podobnými aktivitami jen pobaveně zvedá obočí. Nebo naopak – vy nic moc neřešíte a usmíváte se nad snahami svých známých. Proč to tak je, vysvětluje psychologie klimatu.

Děti, které nemají ve výchově hranice, mohou trpět stresem stejně jako děti z problémových rodin

Měly by prožívat nejhezčí životní období, dětství. Místo toho se ocitají ve svých soukromých peklech. Úzkosti, deprese, fobie, závislosti a dokonce pokusy o sebevraždu. Co trápí dnešní děti a dospívající? Působí jim traumata okolní svět a moderní technologie, nebo mají velký podíl viny jejich nejbližší?
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu