Středa, 27 září, 2023
spot_img

Samoživitelky si mohou půjčit auto bezplatně i díky pomoci kohokoli z nás

Představte si, že jste samoživitelka, máte hluboko do kapsy a ani nevlastníte auto. Jenže máte taky třeba handicapované dítě, které musíte vozit k lékaři, nebo jste zrovna na útěku před tyranským partnerem a potřebujete se rychle přestěhovat… Takové situace mají řešení.

Název iniciativy „Ženy auta půjčují“ vznikl úpravou sexistického klišé „Ženy a auta se nepůjčují“ nebo „Ženám se auta nepůjčují“. Cílem ale není bořit zažité stereotypy. Jejím smyslem je pomoci překonávat každodenní překážky v životech samoživitelek (a samoživitelů). Pomoci jim k dostupné a udržitelné mobilitě skrze platformu pro sdílení vozů. Na této záslužné cestě spojily síly projekt HoppyGo, pojišťovna Kooperativa a dárcovská platforma Znesnáze21. Nabízejí samoživitelkám auta s naplněnou nádrží. A hledají další dobré duše, které se chtějí přidat. Důvod? Řidičák má něco málo přes polovinu samorodičů. Jenže 73 % z nich kvůli finanční nákladnosti nemá auto.

Jak na to?

Aplikace HoppyGo spojuje soukromé majitele aut se zájemci o jejich pronájem. Lze si přes ni půjčit nejrůznější typy vozidel pro všechny příležitosti, ať už je to stěhování, pracovní pohovor na druhém konci republiky, víkendový výlet či jiný účel cesty. Za běžných okolností lidé za pronájem vozů platí. V našem případě auta včetně kompletního pojištění a plné nádrže dostane samoživitelka k zapůjčení zcela zdarma. Vozový park HoppyGo čítá více než 2,5 tisíce aut všech typů, velikostí a značek. Účel cesty nepodléhá žádným přísným limitům. Rodič si může zapůjčit auto i opakovaně. Na jak dlouho, to záleží na konkrétní potřebě a aktuální výši banku. Podrobnější návod je k nalezení na stránkách Znesnáze21.

Vlastní šoférka není problém. A hned ta nejlepší!

Nemám řidičský průkaz, ale auto by se mi hodilo, říkáte si? Bojíte se, že byste cizí auto zničila, protože jste vyšla ze cviku? Tohle nemůže iniciativu Ženy auto půjčují zastavit. HoppyGo zdarma nabízí zkušenou řidičku Olgu Roučkovou – ambasadorku projektu a čtyřnásobnou účastnici Rallye Dakar. S ní vás rozhodně za jízdy nic nepřekvapí. A po cestě si můžete povídat například o tom, jaké to je být jednou z mála žen v jinak mužském světě závodů. A zároveň ocení vaši odvahu říci si o pomoc. Není to snadné, ale neděláte to pro sebe. Vezete to nejcennější, co máte. A jestli si náhodou myslíte, že jiné mámy si pomoc zaslouží víc, tak na to rovnou zapomeňte. Teď ji potřebujete vy. Zítra zase jiná. Ženy auto půjčují a vědí proč.

Závodnice Olga Roučková s někdejším koordinátorem projektu na Znesnáze21 Petrem Melounem, foto: Znesnáze21

Příběhy žadatelů se prověřují

Na každou novou majitelku vozu, která se rozhodne podpořit tímto způsobem samomámu, reaguje HoppyGo tím, že do celkového banku, ze kterého se distribuuje pomoc, přidává tisíc korun. Dalších sto tisíc korun vložila do společného banku společnost Kooperativa. Bank se postupně naplňuje z více zdrojů. Jedním z nich je i dárcovská platforma Znesnáze21, která na pohonné hmoty otevřela sbírku a děkuje každému, kdo ji podpoří. „Primárně využíváme zájemce z řad samoživitelů, kteří měli/mají sbírku na Znesnáze21 a jejich situace je prověřena standardním procesem našimi sociálními pracovníky. Další zájemci zvenku nám sdělí svůj příběh, který pak v případě pochybností prověřujeme – necháme si doložit dokumenty potvrzující jejich tvrzení a podobně. Mám jen laskavé a vstřícné kolegyně, které vše rády zařídí a pomohou,“ usmívá se ředitel Znesnáze21 Čestmír Horký. Ale je tu ještě něco důležitějšího než štědrost partnerů a dárců, a to je ochota veřejnosti. Ochota půjčovat svůj aktuálně nevyužitý vůz člověku, kterému ušetří nesmírné množství starostí.

Zadarmo a v pohodlí se mohou přepravovat i děti z ústavní péče

Na sdílená auta zdarma nedosáhnou jen samoživitelé, ale i neziskovky, které pomáhají dětem. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Klokánek potvrdila, že možnost zapůjčit si zdarma auto na převoz dětí k lékaři, do jiného zařízení nebo na výlet by velmi uvítali. Jenže právě v tomto případě je potřeba o něco větší vůz. Máte takový? Chcete udělat dětem radost, aby se vypravily například na koupaliště nebo do zoo? Půjčit vlastní auto, i když už je zakryté pylem po dlouhém stání před domem, je těžké rozhodnutí. A je to víc než laskavost. Je to pochopení. Uvědomění si toho, jak málo může udělat moc. Pro nás běžná, až automatická věc, která pro někoho může znamenat o něco méně starostí, kterých už má tak dost osudem naloženo. Proto díky každému, kdo tento nelehký, ale úžasný krok udělá. A díky každé mámě, která se nebude ostýchat o pomoc říct!

Vychází 2. října

Rychle a zeleně. Do kin dorazil BANGER. – drogová jízda Prahou...

„Rap je hudba ulice, a chtěl jsem, aby náš film působil jako film ulice,“ vysvětluje režisér a scenárista Adam Sedlák kreativní volbu natáčet na mobilní telefon. Díky tomu se taky lépe dařilo dodržovat zásady zeleného natáčení.

Každé dítě má právo vyrůstat v rodině. Podívejte se, kdo z...

Možná si často ani neuvědomujeme, jakou výsadou je, že jsme mohli nebo můžeme vyrůstat v teple rodinného krbu. Že se máme na koho obrátit...

Klára Nademlýnská: Když jsem přijela do Paříže, neměla jsem ani na lístek na metro

Hned po maturitě se vydala do Paříže. Bylo to rok před revolucí a i přes těžké začátky se jí podařilo otevřít cestu do velkého světa módy.

Děsivý příběh vůdce polygamní sekty, v níž ženy nemají žádná práva, přitahuje filmaře

Warren Jeffs měl 78 manželek, z toho 24 nezletilých. Zplodil 50 dětí. Zmanipuloval 15 tisíc členů církve. Ovládal jejich...

Emoční inteligence vám pomůže vybudovat pevnější vztahy a dosáhnout kariérních cílů. Naučte se s ní jednoduše pracovat

Díky nim milujeme a rozvíjíme přátelství. Hned vedle ale stojí za řadou rozvodů, hádek, výpovědí a možná i válek....
Zavří­t reklamu