Pátek, 3 února, 2023
spot_img

Kosmetický průmysl ročně vyprodukuje sto dvacet miliard obalů. Péče o krásu ale může být i zodpovědná

Kosmetický svět každý den nabízí stovky nejmodernějších technologií, inovací, složek a přípravků, které jsou stále účinnější. Svět se ale začal proměňovat a trend je jasný – celosvětově směřuje ke zdravější kráse, která neškodí člověku ani planetě a jednou z cest k ní je také velmi důležitá recyklace.

Jen málokdo si dovede svůj den představit bez svých pečujících a zkrášlujících produktů. Jen se podívejte do své koupelny, u jednoho přípravku určitě nezůstanete, zvlášť když každý je určený na jinou část těla – na mytí, na péči o vlasy, na pleť, máme i spoustu dekorativní kosmetiky. A každá věc má svůj specifický obal. Čísla mluví jasně – každý člověk v naší zemi vyprodukuje ročně až tři tuny odpadu a globální kosmetický průmysl je na tom ročně se sto dvaceti miliardami obalů. To zní opravdu strašidelně.

Začít od sebe

Skvělým tipem a trendem v péči o krásu, která také pomáhá přírodě a celkové udržitelnosti, je používání multifunkčních přípravků. Nemusíte tak mít spousty obalů a lahviček – jeden produkt dokáže to, co několik najednou – v péči například hydratovat, vyživovat, rozjasnit, vyhlazovat, sjednocovat. To samé platí i o líčení: jedno jediné multilíčidlo můžete použít místo rtěnky na rty, na tváře místo tvářenky a na oční víčka namísto očních stínů. Obaly jsou recyklovatelné, z papíru a nebo ty, které se nedají znovu použít, se přetvoří na energii.

Foto: Sephora

Jak můžu pomoci já?

Většina populace v Česku běžný odpad třídí, ale je tomu tak i s kosmetikou? Kam s plastovými nebo skleněnými obaly je jasné – existují na to speciální kontejnery. Než ale tyto obaly vyhodíte, pomůže, pokud je vymyjete. Nikdy nevyhazujte obaly s ještě nevypotřebovaným obsahem! Kovové a aerosolové obaly by měly přijít do speciálních kontejnerů nebo sběrného dvora. Jde vám z toho všeho hlava kolem? V zahraničí například existují společnosti, kde si zakoupíte jejich recyklační box, který naplníte, a oni se už o vše postarají za vás.

Vše se počítá

Na to, co udělat s použitým kosmetickým výrobkem, když se spotřebuje, myslí také stále více značek a také u nás. Tak je tomu například i u značky Sephora v jejím novém recyklačním programu. Kromě lahviček od parfémů se v blízké budoucnosti chystá recyklovat i další skleněné a plastové kosmetické obaly a vdechnout nový život vybraným obalům od make-upu. Jak proces funguje? Přinesením obalů do obchodu uděláte sice malé gesto, které se ale počítá, a pokud každý začne u sebe, bude to velký krok. Na staré obaly budou v prodejnách sloužit speciální odpadkové koše, které vždy, když se naplní, tak se jejich pytel vyjme, uzavře, vloží se do krabice a poputuje na recyklaci. Některé skleněné obaly se budou znovu používat, z těch plastových mohou vzniknout jiné výrobky, nerecyklovatelné plastové obaly se využijí pro energii. Partner značky – společnost CERDE přesně recykluje obaly podle jejich složení.

Začít už při nákupu

Zákazníci jsou stále vzdělanější a zajímá je, co kupují, více do hloubky. Mění se proto také jejich přístup při nákupu kosmetiky. U výrobků už nestačí mít pouze krásný obal a „funkční“ obsah. Proto i obchody se snaží o tom, aby při výběru byla lepší a jednodušší orientace v tom, co si zakoupíte. Tak můžete hledat jednoduchá označení. Co to znamená? Nově můžete například v prodejnách Sephora najít sekce výrobků označených „Good for you“, které ukazují, že složení výrobků má minimálně 90 procent přírodních ingrediencí, které jsou bohaté na vitáminy, mastné kyseliny a minerály, které jsou pro pleť skutečným požitkem. Do „Good for a better planet“ patří výrobky, které mají ekologicky navržené obaly vyrobené z udržitelných surovin. „Good for vegan“ zahrnuje produkty, které jsou vhodné pro vegany a které neobsahují žádné ingredience živočišného původu. „Good for recycling“ zase říká, že použité obaly je možné přinést zpět do obchodu a zrecyklovat. Flakonky od vůní a skleněné kelímky od krémů tu pak dostanou druhý život. Plastové obaly se stanou lahvemi, textilními vlákny nebo jinými předměty. Nerecyklovatelné obaly budou přeměněny v energii.

Foto: Sephora

Udržitelnost jde ještě dál, s cílem zvýšit náš pozitivní dopad na společnost a na planetu – jde například o fungování prodejen (stejně tak tomu je u parfumerií Sephora), které přecházejí na zelenou energii, používají úsporné LED osvětlení i alternativní způsoby doručování, tedy využívají elektrické nákladní automobily. Změny nastávají i u pokladen, kdy se při prodeji používají papírové a zcela recyklovatelné tašky.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Doba brožová

Brož je přesně ten druh šperku, který dokáže i ten nejkonzervativnější oděv katapultovat k módním výšinám. Na rozdíl od příbuzné spony nemá žádnou funkci....

Česko jako první evropská země oficiálně nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii

O psychedelických látkách se stále hlasitěji mluví v souvislosti s péčí o duševní zdraví. Výzkumy, které běží po celém...

Dara Rolins: Útokům bulváru čelím od deseti let. Že by dcera Laura pozornost neustála, se ale nebojím

  Právě teď jí ze všeho nejvíc chybí možnost vystupovat před živým publikem, protože hudba je pro Daru Rolins jedním...

Oáza klidu v náruči krásné přírody Jizerských hor

Boutique hotel V Bezovém údolí je jako stvořený k odpočinku na místě s autentickým geniem loci, v souladu s přírodou a v úctě k tradičním hodnotám a udržitelnému stylu života.
Zavří­t reklamu