Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Telefon místo psychologa. Mobilní aplikace mohou pomoci k duševní pohodě

Tlak na stoprocentní výkony, vysoké nároky a přehnaná očekávání. Přesně tyto faktory často způsobují, že se řada z nás cítí nejen ve stresu, ale také propadá úzkostem, které mohou vést až k silným depresím. Pokud i vycítíte náznaky vnitřní nerovnováhy, nemusíte okamžitě hledat číslo na psychologa. Existují totiž mobilní aplikace, které by měly pomoci odbourat negativní pocity a opět nastolit duševní pohodu.

 

Možná už se k vám dostalo, že studenti z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli úplně první českou aplikaci, jež se zabývá právě úzkostmi a depresemi. Lépe řečeno tím, jak lidem, kteří se s nimi potýkají, nejlépe pomoci. Aplikace se jmenuje Nepanikař a pokud si ji nainstalujete do vašeho chytrého telefonu, můžete díky ní bojovat s duševními problémy, samozřejmě zdarma. Jestliže na sobě tedy začnete pociťovat první projevy úzkostí, paniky nebo negativních myšlenek, stačí aplikaci zapnout a ona vám podle konkrétního problému nabídne hned celou řadu způsobů, jak s těmito stavy v danou chvíli zápasit.

Podobné účinky jako antidepresiva

Tvrzení, že mobilní aplikace mohou být velkým přínosem v oblasti léčby a prevence depresivních stavů, potvrdili i vědci a výzkumní pracovníci z Northwestern Medicine. Důležité je ale zvolit tu nejvhodnější, která vás přirozenou cestou nejprve naučí lépe spát, více cvičit, pravidelně zdravě jíst a pracovat s vlastními myšlenkami. Přestože existuje více než 1500 podobných aplikací, podle nejnovějších studií se nejlépe osvědčila sada patnácti s názvem IntelliCare, kterou vytvořili lékaři a vědci. Do jejich studie se zapojila necelá stovka lidí trpících úzkostnými stavy, kteří po dobu osm týdnů aplikaci používali čtyřikrát denně. Výsledek byl padesátiprocentní pokles jejich depresivních symptomů, což je prý výsledek podobný tomu, co lékaři očekávají od psychoterapie nebo antidepresiv. Narozdíl od terapie nebo léků jsou ale všechny aplikace k dispozici zdarma.

Obsesivní myšlení i noční úzkost

Podle spoluautora studie Stephena Schuellera se IntelliCare od ostatních aplikací liší také tím, že se v ní dá jednoduše orientovat a každá z jejích částí je zaměřená na jednu oblast. „Namísto vytváření jedné aplikace se spoustou funkcí jsme postavili třináct, které se zaměřují na různé aspekty deprese a úzkosti,“ řekl Schueller pro server Shape. Jedna z částí IntelliCare se tak zabývá nočními úzkostmi, další sociální úzkostí nebo třeba obsesivním myšlením. Na vývoji každé z nich se samozřejmě podíleli lékaři a všechny jsou založeny na ověřených technikách používaných terapeuty.

Dozvíte se například, co je to mantra, jak ji můžete využít ve svůj prospěch, aplikace vám také pomůže vytvořit rituály před spaním a naučí vás zvládat negativní myšlenky, pracovat s nimi a přemýšlet o problémech různými způsoby. Nemusíte se bát ani toho, že by vám IntelliCare ukrojila příliš času, nejúčinnější je ji totiž mít ji zapnutou jen pár minut v kuse. „Víme, že lidé mají tendenci používat své telefony v častěji, ale v krátkých dávkách. Cvičení jsou tedy jednoduchá a stručná,” uzavírá pro Shape Schueller. Aplikace ale i přes své prokazatelné pozitivní účinky samozřejmě nejsou stoprocentní. V některých vážnějších případech deprese je pak vhodnější raději vyhledat odbornou pomoc.

Vychází 28. listopadu

Beáta Kaňoková: „Sekáče a bazary jsou moje guilty pleasure.“

Herečka Beáta Kaňoková se objevuje na obrazovkách jako zaměstnankyně obchodu s módou v dobovém seriálu Zlatá labuť. Móda je Beátě blízká, dřív mívala módní blog. Vyprávěla nám o tom, jak hledá krásu na cestách (naposledy na Sardinii), ale i na blešácích.

Herečka Hana Vagnerová: Pohled na mě samotnou mi změnila Pipi Dlouhá...

Před lety se vydala hledat štěstí do Ameriky a podařilo se jí to natolik, že dnes jezdí na castingy do Los Angeles. Stejně tak...

Znaménka krásy nemusejí být krásná. Proč je kontrolovat právě teď?

Pokud jste si znaménka krásy nenechali zkontrolovat před létem, není pozdě, spíše naopak. Teď je ten pravý čas! Jak...

Evropská Unie potvrdila zákaz jednorázových plastů. Zmizí vatové tyčinky i míchátka

Evropská unie před třemi dny konečně formálně potvrdila novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem je snižování...

Odběr kostní dřeně téměř nebolí. Genetickou shodu v rodině má jen 25 % lidí, ostatní musejí spoléhat na veřejný registr dárců

Martina Chmelová organizuje Nábory hrdinů. Jezdí po republice, motivuje lidi k zápisu do registru dárců a vyvrací mýty a obavy, které kolem darování kostní dřeně panují.
Zavří­t reklamu