Pátek, 2 června, 2023
spot_img

Příběh odvážné cestovatelky, která k nám přivezla kousek Japonska

Počátkem 20. století bývalo cestování výsadou mužů. Barbora Markéta Eliášová se stala první Češkou, která objela celý svět.

„Narodila jsem se v malé moravské vesnici a tam jsem prožila smutné dětství chudého sirotka. Lidé ke mně nebyli dobří, a tak jsem se záhy naučila milovat knihy, které mně půjčoval učitel, jediný dobrý přítel mého dětství. Četba podněcovala moji obrazotvornost, takže jsem si již jako dítě tvořila ve svém nitru nový svět, lepší než ten, ve kterém jsem žila,“ vzpomínala v knize Cestopisné črty autorka Barbora Markéta Eliášová.

Pocházela z moravských Jiříkovic a velký vliv na ni měl místní učitel Jan Hudeček, který v sirotkovi rozpoznal talent a nadání učit se. Díky jeho péči mohla nastoupit na soukromou jazykovou školu v Praze. Poté vyučovala na dívčích školách angličtinu a němčinu.

První velkou cestu podnikla v červenci 1912, kdy vlakem odcestovala do Vladivostoku a odtud lodí do Japonska. Opět se na ni usmálo štěstí a díky své jazykové vybavenosti žila v rodině anglického univerzitního profesora. I zde se živila výukou jazyků. Rychle se naučila japonsky a spřátelila se s řadou svých studentů. Díky nim zblízka poznala každodenní život místních i historii Japonska.

Barbora Markéta Eliášová v tradičním kimonu, foto: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Eliášové patří i prvenství v tom, že byla první Evropankou, která absolvovala kurz ikebany, tradičního japonského umění vazby květin.

Zpátky do Československa se přes USA vrátila v roce 1915. Pro velký zájem následně vydala knihu Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule. Roku 1920 se do Japonska opět vrátila, tentokrát jako pracovnice československého velvyslanectví v Tokiu. Zde byla aktivní i na poli akademickém – spolupracovala s ženskou univerzitou a univerzitou Waseda, pořádala přednášky o Československu a přispívala do českých i japonských periodik. Do Japonska se následně vrátila ještě několikrát.

V roce 1923 zažila Eliášová v Jokohamě ničivé zemětřesení. O svém zážitku napsala v knize V Japonsku v dobách dobrých i zlých (r. 1925). „Blížilo se poledne. Po deštivém ránu se vyjasnilo, obloha byla jasně modrá. Hladina mořská, na niž jsem hleděla otevřeným oknem, vypadala mile a klidně. Nebylo nikde nic znepokojujícího. A pojednou, zcela náhle a bez výstrahy přišlo to nevylíčitelně hrozné: prudký vítr zaburácel kolem okna, pod zemí se ozvalo strašlivé dunění, země se začala prudce otřásat… Židle se pode mnou převrhla… Vidím už jen jako v mrákotách, jak celá budova s rachotem padá na mne, prach a plyny se mi derou do krku a dusí mne… Uvědomila jsem si ještě v tom zoufalém okamžiku, že je konec.“

Cestování bylo na počátku 20. století náročné a ženy, které se samy vydávaly na cestu, byly raritou. Foto: Muzeum ve Šlapanicích

Eliášová poté navštívila ještě Hongkong, Singapur, Cejlon, Čínu, Koreu, SSSR, Jávu, Austrálii a Afriku. Po návratu do Československa o svých zážitcích z cest a poznatcích vyprávěla na besedách a v rozhlase. Poslední léta prožila v Praze a v Roztokách u Prahy. V roce 2009 vznikla jako pocta této obdivuhodné a nezlomné ženě poštovní známka, kde je portrét cestovatelky v kimonu s japonskou krajinou a horou Fudži.

Vychází 29. května

Nechci s tebou spát. Musíš se mnou spát! aneb Hledání sexuální...

Sex ve filmech působí jednoduše. On to chce, ona taky – a do pěti sekund se od sebe odvalí. Muž má odhalenou hruď, žena...

Hotely, ve kterých se budete mít doslova jako na zámku

Naše země je malá, ale nesmírně bohatá na krásné a zachovalé historické budovy. Na mnoha zámcích se můžete ubytovat nebo se nechat hýčkat ve...

Časopis Raketa plný pozitivní inspirace (nejen) pro děti z Ukrajiny

Originální český časopis pro děti chystá speciální číslo v ukrajinštině. Můžete podpořit jeho vydání, do konce sbírky zbývá pár dní. Taky by se vám ukrajinská Raketa hodila? Bude k dostání zdarma.

Zara hlásí zelenou

Jedním z nejoblíbenějších fast fashion řetězců je bezesporu španělská značka Zara, která je zároveň největším světovým maloobchodním prodejcem módy....

Šokující příběh falešné dědičky Anny Delvey, která oblafla umělce, hotely i banky, přichází na obrazovky

Všichní jí věřili, že je bohatá. Ona zatím utrácela jejich peníze. Teď sedí za mřížemi. Kdo je skutečná Anna...
Zavří­t reklamu