Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Příběh odvážné cestovatelky, která k nám přivezla kousek Japonska

Počátkem 20. století bývalo cestování výsadou mužů. Barbora Markéta Eliášová se stala první Češkou, která objela celý svět.

„Narodila jsem se v malé moravské vesnici a tam jsem prožila smutné dětství chudého sirotka. Lidé ke mně nebyli dobří, a tak jsem se záhy naučila milovat knihy, které mně půjčoval učitel, jediný dobrý přítel mého dětství. Četba podněcovala moji obrazotvornost, takže jsem si již jako dítě tvořila ve svém nitru nový svět, lepší než ten, ve kterém jsem žila,“ vzpomínala v knize Cestopisné črty autorka Barbora Markéta Eliášová.

Pocházela z moravských Jiříkovic a velký vliv na ni měl místní učitel Jan Hudeček, který v sirotkovi rozpoznal talent a nadání učit se. Díky jeho péči mohla nastoupit na soukromou jazykovou školu v Praze. Poté vyučovala na dívčích školách angličtinu a němčinu.

První velkou cestu podnikla v červenci 1912, kdy vlakem odcestovala do Vladivostoku a odtud lodí do Japonska. Opět se na ni usmálo štěstí a díky své jazykové vybavenosti žila v rodině anglického univerzitního profesora. I zde se živila výukou jazyků. Rychle se naučila japonsky a spřátelila se s řadou svých studentů. Díky nim zblízka poznala každodenní život místních i historii Japonska.

Barbora Markéta Eliášová v tradičním kimonu, foto: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Eliášové patří i prvenství v tom, že byla první Evropankou, která absolvovala kurz ikebany, tradičního japonského umění vazby květin.

Zpátky do Československa se přes USA vrátila v roce 1915. Pro velký zájem následně vydala knihu Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule. Roku 1920 se do Japonska opět vrátila, tentokrát jako pracovnice československého velvyslanectví v Tokiu. Zde byla aktivní i na poli akademickém – spolupracovala s ženskou univerzitou a univerzitou Waseda, pořádala přednášky o Československu a přispívala do českých i japonských periodik. Do Japonska se následně vrátila ještě několikrát.

V roce 1923 zažila Eliášová v Jokohamě ničivé zemětřesení. O svém zážitku napsala v knize V Japonsku v dobách dobrých i zlých (r. 1925). „Blížilo se poledne. Po deštivém ránu se vyjasnilo, obloha byla jasně modrá. Hladina mořská, na niž jsem hleděla otevřeným oknem, vypadala mile a klidně. Nebylo nikde nic znepokojujícího. A pojednou, zcela náhle a bez výstrahy přišlo to nevylíčitelně hrozné: prudký vítr zaburácel kolem okna, pod zemí se ozvalo strašlivé dunění, země se začala prudce otřásat… Židle se pode mnou převrhla… Vidím už jen jako v mrákotách, jak celá budova s rachotem padá na mne, prach a plyny se mi derou do krku a dusí mne… Uvědomila jsem si ještě v tom zoufalém okamžiku, že je konec.“

Cestování bylo na počátku 20. století náročné a ženy, které se samy vydávaly na cestu, byly raritou. Foto: Muzeum ve Šlapanicích

Eliášová poté navštívila ještě Hongkong, Singapur, Cejlon, Čínu, Koreu, SSSR, Jávu, Austrálii a Afriku. Po návratu do Československa o svých zážitcích z cest a poznatcích vyprávěla na besedách a v rozhlase. Poslední léta prožila v Praze a v Roztokách u Prahy. V roce 2009 vznikla jako pocta této obdivuhodné a nezlomné ženě poštovní známka, kde je portrét cestovatelky v kimonu s japonskou krajinou a horou Fudži.

Vychází 28. listopadu

Tajemství dobrého bytí v Karpatech: Warhol, víno & wellness

Co je malé, to je hezké. A Malé Karpaty nejsou jen hezké, jsou nádherné. Jste-li jako já, tedy spíše městský typ člověka, který k životu nutně potřebuje pobrouzdat se přírodou, hned při jejich první návštěvě vás ohromí. V ideálním poměru totiž nabízí všechno, co si od Slovenska můžete přát.

Proč milujeme dobová dramata? Dle psychologů zlepšují mentální zdraví i sociální...

Do kin přichází druhý film z Panství Downton, ČT úspěšně reprízuje První republiku, Netflix si mne ruce nad sledovaností Bridgertonu a chystá další řady... Historické seriály jsou sázkou na jistotu.

Kým se inspiruje cukrářka Mirka van Gils známá z televizní soutěže Peče celá země?

Za dva týdny startuje druhá řada oblíbené cukrářské soutěže Peče celá země, v níž před dvěma lety coby porotkyně...

Zpěvačka Sharlota: Rodiče píší do škol petice, abych nemohla mluvit s jejich dětmi

Je vždy perfektně sladěná, energická, extravagantní a odvážná ve všech směrech. Za její krásnou tváří, syrovými skladbami bez příkras...

Producent oceňované Okupace a průkopník „zeleného“ natáčení o zašívání ponožek a cestě proti proudu

Jan Hlavsa pracoval na prvním českém uhlíkově neutrálním seriálu Novy Národní házená a s Julií Žáčkovou produkoval drama Okupace,...
Zavří­t reklamu