Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Příběh odvážné cestovatelky, která k nám přivezla kousek Japonska

Počátkem 20. století bývalo cestování výsadou mužů. Barbora Markéta Eliášová se stala první Češkou, která objela celý svět.

„Narodila jsem se v malé moravské vesnici a tam jsem prožila smutné dětství chudého sirotka. Lidé ke mně nebyli dobří, a tak jsem se záhy naučila milovat knihy, které mně půjčoval učitel, jediný dobrý přítel mého dětství. Četba podněcovala moji obrazotvornost, takže jsem si již jako dítě tvořila ve svém nitru nový svět, lepší než ten, ve kterém jsem žila,“ vzpomínala v knize Cestopisné črty autorka Barbora Markéta Eliášová.

Pocházela z moravských Jiříkovic a velký vliv na ni měl místní učitel Jan Hudeček, který v sirotkovi rozpoznal talent a nadání učit se. Díky jeho péči mohla nastoupit na soukromou jazykovou školu v Praze. Poté vyučovala na dívčích školách angličtinu a němčinu.

První velkou cestu podnikla v červenci 1912, kdy vlakem odcestovala do Vladivostoku a odtud lodí do Japonska. Opět se na ni usmálo štěstí a díky své jazykové vybavenosti žila v rodině anglického univerzitního profesora. I zde se živila výukou jazyků. Rychle se naučila japonsky a spřátelila se s řadou svých studentů. Díky nim zblízka poznala každodenní život místních i historii Japonska.

Barbora Markéta Eliášová v tradičním kimonu, foto: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Eliášové patří i prvenství v tom, že byla první Evropankou, která absolvovala kurz ikebany, tradičního japonského umění vazby květin.

Zpátky do Československa se přes USA vrátila v roce 1915. Pro velký zájem následně vydala knihu Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule. Roku 1920 se do Japonska opět vrátila, tentokrát jako pracovnice československého velvyslanectví v Tokiu. Zde byla aktivní i na poli akademickém – spolupracovala s ženskou univerzitou a univerzitou Waseda, pořádala přednášky o Československu a přispívala do českých i japonských periodik. Do Japonska se následně vrátila ještě několikrát.

V roce 1923 zažila Eliášová v Jokohamě ničivé zemětřesení. O svém zážitku napsala v knize V Japonsku v dobách dobrých i zlých (r. 1925). „Blížilo se poledne. Po deštivém ránu se vyjasnilo, obloha byla jasně modrá. Hladina mořská, na niž jsem hleděla otevřeným oknem, vypadala mile a klidně. Nebylo nikde nic znepokojujícího. A pojednou, zcela náhle a bez výstrahy přišlo to nevylíčitelně hrozné: prudký vítr zaburácel kolem okna, pod zemí se ozvalo strašlivé dunění, země se začala prudce otřásat… Židle se pode mnou převrhla… Vidím už jen jako v mrákotách, jak celá budova s rachotem padá na mne, prach a plyny se mi derou do krku a dusí mne… Uvědomila jsem si ještě v tom zoufalém okamžiku, že je konec.“

Cestování bylo na počátku 20. století náročné a ženy, které se samy vydávaly na cestu, byly raritou. Foto: Muzeum ve Šlapanicích

Eliášová poté navštívila ještě Hongkong, Singapur, Cejlon, Čínu, Koreu, SSSR, Jávu, Austrálii a Afriku. Po návratu do Československa o svých zážitcích z cest a poznatcích vyprávěla na besedách a v rozhlase. Poslední léta prožila v Praze a v Roztokách u Prahy. V roce 2009 vznikla jako pocta této obdivuhodné a nezlomné ženě poštovní známka, kde je portrét cestovatelky v kimonu s japonskou krajinou a horou Fudži.

Vychází 31. ledna

Trápí vás panické záchvaty, úzkosti nebo strachy? Mohou za nimi stát...

To, že původ mnoha vlastních traumat musíme hledat v první dekádě svého života, víme. A to dokonce i v případě, že jsme měli šťastné...

Jste single? Přejeme všechno nejlepší, dnes máte svátek

Být single je skvělé. A je skvělé být i zadaný. Na všem se dá najít něco pozitivního, tak proč to neoslavit. Víte, kde se...

Jared Leto chystá film o Karlu Lagerfeldovi

Americký herec se ujme role vizionářského návrháře a stane se i producentem připravovaného životopisného snímku. Lagerfeldovi se příští rok dostane pocty také na Met Gala.

Šedá je dobrá! Hlásí se k ní i celebrity. Jak nosit šedivé vlasy, aby to bylo šik?

Pod hashtagem #greyhair najdete na Instagramu 2,6 milionu příspěvků. Podle kadeřníka Romana Šnajdrvinta je kouzlo v kombinaci barvy, střihu a stylingu. Kdo si šedé vlasy může dovolit? Klidně i vy.

Moderátor Viktor Vincze: O víkendech proležíme s Adélou v posteli klidně deset hodin

Viktoru Vinczemu bude na konci ledna teprve třicet let. Jenže toho stihl už tolik, co jiní nepořídí za celý...
Zavří­t reklamu