Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Nemůžete za hranice? Vyzkoušejte Postcrossing a procestujte svět z pohodlí domova

Jeden den pohlednice od 70leté babičky z Japonska, druhý den od mladého studenta z Brazílie. Postcrossing není pouhý koníček, jde o specifický zážitek propojující lidi z celého světa s jejich různorodými kulturami. Nikdy nevíte, odkud k vám ruční psaní dorazí. Právě moment překvapení je to, co mnohé láká. Stejně jako skutečnost, že vaše poštovní schránka bude zase o trochu veselejší. No a v době, kdy se asi jen tak nepodíváme do vysněných destinací, může tato zábava alespoň částečně uspokojit vaši cestovatelskou duši.

Vzpomenete si, kdy naposled jste do schránky dostali něco jiného než letáky, reklamní prospekty nebo složenky? Takový ručně psaný dopis od kamaráda nebo pohled z dovolené od vašeho kolegy z práce. Je to úplně jiný pocit. Příjemné povzbuzení, které vám vykouzlí úsměv na tváři. V současné technologické době je tak triviální poslat zprávu, v řádu sekund či minut můžete oslovit tisíce lidí po celém světě. Tento rychlý a efektivní způsob rozhodně nezatracujeme, občas se nám ale zasteskne po tom specifickém kouzlu, které se zjevuje jen ve chvíli, kdy otevřeme obálku a přečteme si danou gratulaci, přání nebo pozdrav. Moment k nezaplacení – někdo si dal záležet a obětoval čas, protože nás chtěl potěšit.

Zrodil se Postcrossing

Před čtrnácti lety zažíval obdobné pocity portugalský student Paulo Magalhães. Rozhodl se proto založit on-line platformu Postcrossing a doufal, že se k němu připojí alespoň pár jeho přátel. Jenže se ukázalo, že není sám, kdo miluje starý dobrý způsob zasílání pohlednic a vzkazů. Komunita organicky rostla a až se z Postcrossingu stal nový fenomén. Už v roce 2008 světem putovala miliontá pohlednice, o devět let později jich bylo neuvěřitelných 40 milionů a začátkem letošního roku se prolomila rekordní hranice 50 milionů registrovaných pohlednic.

E-maily ze staré školy

Cíl zůstává dodnes stejný. Postcrossing má prostřednictvím výměny pohlednic propojovat lidi z různých koutů světa, nezávisle na jejich zemi, věku, pohlaví, rase nebo víře. Princip je jednoduchý: zaregistrujete se do systému (od 13 let), odešlete svou první pohlednici na zadanou adresu (každá pohlednice je spojena s ID sledující její příchod a odchod) a zanedlouho dostanete jinou od náhodného postcrossera. Současně můžete obdržet až pět pohlednic. Obsah je nesmírně různorodý, vždy záleží na konkrétním člověku. V každém případě se vám otevírá jedinečná šance získat větší povědomí o jednotlivých zemích, tradicích i zvycích, a můžete si přitom uvědomit, že ačkoliv je naše planeta velmi rozmanitá, ve výsledku my lidé na ní se až tolik nelišíme – máme podobné potřeby a toužíme po obdobných věcech.

8 důvodů, proč vás Postcrossing bude bavit
Překvapení a zábava

Nikdy nevíte, kdo vám pohled zašle, postcrosseři jsou totiž generováni náhodně. Možná se tak dočkáte pohlednice z místa, o němž jste dosud neslyšeli. Zhruba 750 tisíc členů z 217 zemí už tomu dává slušné procento.

Nové poznatky

Ideální pro osoby, které na vlastní cestování nemají čas nebo peníze, ale přesto touží poznávat svět. Pohlednice většinou obsahují scenerie, památky, architekturu, zvířata, rostliny nebo jiné podněty související s místní kulturou.

Nahlédnete do každodenního života

Postcrosser většinou připojuje vzkaz o svých koníčcích, rodině, práci, životě v jejich městě. Vše je ručně psané, což přispívá k větší autenticitě.

Osobní setkání

Spousta lidí se na základě Postcrossingu potkala osobně. Setkání se domlouvají také přímo na webovém fóru.

Sbírka pohlednic

Když budete aktivní, máte příležitost vybudovat si pořádnou galerii obrázků. Jak s nimi naložíte, už je na vás. Za nás – pohledy se hezky vyjímají jako dekorace na zdi.

Žně pro sběratele známek

Kromě pohlednic nasbíráte slušnou porci známek, které jsou samy o sobě krásným uměním reprezentujícím danou společnost a zemi.

Postcrossing je zdarma

Docela osvěžující zjištění v době, kdy platíme poplatky téměř za všechno. Jasně, budete muset investovat do nákupů pohlednic a známek, ale to k tomu prostě patří.

Váš jedinečný životopis

Na Postcrossingu sice nemůžete žádat o konkrétní typy pohlednic, ale je tu možnost si na profilu vytvořit portfolio svých zálib i koníčků a ostatní členové vám pak na základě toho mohou pohledy s určitou tematikou zasílat. Taková sbírka obrázků vlaků z celého světa? Nebo co vás zajímá?

Vychází 31. ledna

Blíží se Noc hotelů: Užijte si své město jako turista

Nejen Praha, ale i další města v republice nabízí v pátek 27. ledna pokoje v řadě zajímavých hotelů za symbolickou cenu. Pár volných postelí ještě zbývá.

DNA pro zábavu aneb Víte, odkud opravdu přišli vaši předkové?

Ze Švédska, nebo spíš z Balkánu? Vaše vlastní DNA je příruční knihovna, ze které zjistíte ledacos. Co všechno se z ní můžete dočíst díky...

Namíchejte si s námi domácí kosmetiku, která opravdu funguje

Už vás nebaví neustále kontrolovat složení kosmetických produktů a bylo by vám příjemnější zkrášlovací procedury absolvovat na domácí pohovce?...

WOLFGANG: Naše budoucnost se děje právě teď a tady

Vlčí smečka je inspirace. Ta z říše zvířat i ta, kterou potkáváme v ulicích. Jestli milujete sofistikovanou urban módu...

Jak odhalit partnerskou krizi: Rozpoznejte varovné signály, že váš vztah potřebuje odbornou pomoc

Páry, které procházejí krizí, většinou váhají, zda vyhledat profesionální pomoc, a problém často popírají. Mít však objektivní třetí stranu,...
Zavří­t reklamu