Pondělí, 4 prosince, 2023
spot_img

Když se touha po zdravém stravování stane posedlostí. Rozpoznejte hlavní znaky ortorexie

Zařazovat dostatek ovoce a zeleniny, jíst ideálně třikrát až šestkrát denně menší porce, volit celozrnné výrobky, omezovat sůl a cukr. Mohli bychom vyjmenovat další zásady správného stravování, které mají vést ke zlepšení našeho zdraví. Někdy se to ovšem zvrtne a zdravá touha se promění v úchylku. V ortorexii.

Vyváženě jíst, pravidelně se hýbat, kvalitně spát, odbourávat stres a být v psychické pohodě jsou základní kroky, vydáte-li se na cestu za lepším zdravím a hezčí figurou. Není pochyb, že se podobné rady vždy pojí s dobrým úmyslem, jenže… Posilněni magazínovými články, reklamou nebo fotkami na Instagramu ženeme občas všechno do extrému a pak se rodí takové poruchy, jako je například ortorexie.

Nebezpečí zdravého stravování

Ortorexie je porucha mysli vyznačující se fixací na biologicky čistou stravu. Často začíná právě jako nevinný pokus žít trochu zdravěji, ten však postupně přeroste v nezdravou posedlost. Termín vytvořil v roce 1996 americký doktor Steven Bratman, a ačkoli ortorexie není formálně uznána jako porucha příjmu potravy (dosud není zařazena jako diagnóza v Diagnostickém a statistickém manuálu psychiatrických poruch, což je standard v diagnostice duševních onemocnění), jde o podobně závažné onemocnění jako třeba známá anorexie. Oproti jiným druhům poruch příjmu potravy se však ortorexie nevztahuje k množství přijaté potravy, ale souvisí s její kvalitou. Jídlo se stává centrem vašeho světa a významně zasahuje do osobního, sociálního a pracovního života. Lidé trpící ortorexií se většinou nesnaží zhubnout, jejich chování pohání přesvědčení, že podporují svoje zdraví.

Fyzické příznaky se liší od osoby a situace, ale většinou se protínají ve chvíli, kdy vás obrovská obsese jídlem, každodenní omezení a rutiny přivedou do stavu výrazné nerovnováhy a podvýživy. Jste unavení, slabí, výrazně hubnete, déle se zotavujete z běžných nemocí. Neléčená podvýživa pak může způsobovat řadu vážných fyzických a psychických problémů. Pacienti totiž ze stravy eliminují všechny potraviny, které považují za „špinavé“, čímž se zbavují základních živin a vitaminů.

Jak z kruhu ven

Neléčená ortorexie může nenávratně poškodit organismus, rozhodně by se neměla brát na lehkou váhu. Stejně jako u jiných poruch příjmu potravin je zpočátku zásadní uvědomění si problému. Nebezpečí této nemoci spočívá v tom, že někdy může být velmi těžké odlišit ortorexii od pouhého zvýšeného zájmu o zdravé stravování a trendy, které se aktuálně na nezávadné potraviny zaměřují. Tady jde skutečně o patologickou posedlost, která se stane tak restriktivní, že duševní a fyzické zdraví, vztahy i práce začnou trpět. Léčba by měla probíhat v trojkombinaci lékaře, výživového poradce a psychologa za využití kognitivně behaviorální terapie, relaxačních technik a někdy i medikamentů. Důležitá je samozřejmě osvěta a větší informovanost, která pomáhá bořit předsudky a falešná očekávání.

5 hlavních znaků ortorexie

 

1.Striktní dieta řídí vaše emoce

Jste posedlí jídlem a stravovacími návyky. Vytvoříte si určitá pravidla a přísný režim, který ovlivňuje váš den i to, jak se cítíte. Ve chvíli, kdy vám někdo nebo něco tento systém naruší, dostanete se do emocionálního zmatku. Naopak, když si myslíte, že vaše posedlost přináší výsledky, zaplaví vás dávka povrchního štěstí.

2.Omezujete svůj společenský život

Vaše smýšlení se odráží i ve vnímání okolí. Posuzujete rodinu a přátele, odsuzujete všechny osoby, které nesdílí vaše pravidla a konzumují „nečisté“ potraviny. Ve výsledku se od nich izolujete, váš společenský život skomírá, sociální vazby se přetrhají, zaměstnání nebo škola pokulhává.

3.Vyhýbáte se stravování venku

Ortorexie vyžaduje dohled nad vaším jídlem, nad všemi ingrediencemi a přísadami, které obsahuje. To samozřejmě vylučuje stravování mimo domov. Pokrmy připravované cizími lidmi, v restauracích a kdekoli bez vaší kontroly vám nahání opravdový strach.

4.Fixujete se na kvalitu potravin

Ze stravy vyřadíte všechny specifické skupiny potravin. Vyhýbáte se umělým barvivům, příchutím, konzervačním látkám, pesticidům, geneticky modifikovaným produktům, tuku, cukru, soli, živočišným a mléčným výrobkům. Až obsedantně kontrolujete štítky potravin, máte sebetrestné chování nad jejich výběrem, hlídáte si kvalitu a žijete v permanentních obavách, že do sebe dostanete cokoliv špatného.

5.Utvrzujete se sociálními médii

Koncept čistého stravování dokonale zapadá do dnešní společnosti založené na dokonalosti, kterou umocňují sociální média. Dnes je velmi snadné získat nereálná očekávání a představy o váze, vzhledu těla a životním stylu. Je velmi lehké se porovnávat s miliony lidí po celém světě. A právě zde hledají útočiště pacienti s ortorexií, potvrzují si svoje touhy a ušlapávají cestu, po které se vydali.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Hvězdná zpěvačka se bála vyjít nenalíčená z domu. Dnes bojuje proti...

Už před nějakou dobou se americká zpěvačka Alicia Keys rozhodla úplně přestat používat make-up jako vzkaz pro ženy po celém světě, aby se přestaly...

Mají kytky emoce? Jak poznají, kdy vykvést, a poslouchají rády metal?

Poslední výzkumy přinášejí překvapivá zjištění ze života kytek. Rostliny mají paměť, využívají všechny smysly jako my a v některých ohledech dokonce lidské schopnosti předčí. A pozor, pořád nás pozorují…

Jiří Mádl: S Terezou Ramba jsme v Laponsku spali venku pod stromy a jedli sobí maso

Když jsem Jiřímu Mádlovi loni v létě volala kvůli rozhovoru, byl zrovna v Itálii, kam jezdí odmala rok co...

Bunkry z peřin a bramborové placky. Inspirativní umělkyně vzpomínají na dětství

S čím si hrávaly designérky, které dnes navrhují hračky? Jaké měla dětství ilustrátorka Andrea Tachezy? A na co si nejvíc pamatuje biohackerka Veronika Allister?
Zavří­t reklamu