Zařazovat dostatek ovoce a zeleniny, jíst ideálně třikrát až šestkrát denně menší porce, volit celozrnné výrobky, omezovat sůl a cukr. Mohli bychom vyjmenovat další zásady správného stravování, které mají vést ke zlepšení našeho zdraví. Někdy se to ovšem zvrtne a zdravá touha se promění v úchylku. V ortorexii.
Vyváženě jíst, pravidelně se hýbat, kvalitně spát, odbourávat stres a být v psychické pohodě jsou základní kroky, vydáte-li se na cestu za lepším zdravím a hezčí figurou. Není pochyb, že se podobné rady vždy pojí s dobrým úmyslem, jenže… Posilněni magazínovými články, reklamou nebo fotkami na Instagramu ženeme občas všechno do extrému a pak se rodí takové poruchy, jako je například ortorexie.
Nebezpečí zdravého stravování
Ortorexie je porucha mysli vyznačující se fixací na biologicky čistou stravu. Často začíná právě jako nevinný pokus žít trochu zdravěji, ten však postupně přeroste v nezdravou posedlost. Termín vytvořil v roce 1996 americký doktor Steven Bratman, a ačkoli ortorexie není formálně uznána jako porucha příjmu potravy (dosud není zařazena jako diagnóza v Diagnostickém a statistickém manuálu psychiatrických poruch, což je standard v diagnostice duševních onemocnění), jde o podobně závažné onemocnění jako třeba známá anorexie. Oproti jiným druhům poruch příjmu potravy se však ortorexie nevztahuje k množství přijaté potravy, ale souvisí s její kvalitou. Jídlo se stává centrem vašeho světa a významně zasahuje do osobního, sociálního a pracovního života. Lidé trpící ortorexií se většinou nesnaží zhubnout, jejich chování pohání přesvědčení, že podporují svoje zdraví.
Fyzické příznaky se liší od osoby a situace, ale většinou se protínají ve chvíli, kdy vás obrovská obsese jídlem, každodenní omezení a rutiny přivedou do stavu výrazné nerovnováhy a podvýživy. Jste unavení, slabí, výrazně hubnete, déle se zotavujete z běžných nemocí. Neléčená podvýživa pak může způsobovat řadu vážných fyzických a psychických problémů. Pacienti totiž ze stravy eliminují všechny potraviny, které považují za „špinavé“, čímž se zbavují základních živin a vitaminů.
Jak z kruhu ven
Neléčená ortorexie může nenávratně poškodit organismus, rozhodně by se neměla brát na lehkou váhu. Stejně jako u jiných poruch příjmu potravin je zpočátku zásadní uvědomění si problému. Nebezpečí této nemoci spočívá v tom, že někdy může být velmi těžké odlišit ortorexii od pouhého zvýšeného zájmu o zdravé stravování a trendy, které se aktuálně na nezávadné potraviny zaměřují. Tady jde skutečně o patologickou posedlost, která se stane tak restriktivní, že duševní a fyzické zdraví, vztahy i práce začnou trpět. Léčba by měla probíhat v trojkombinaci lékaře, výživového poradce a psychologa za využití kognitivně behaviorální terapie, relaxačních technik a někdy i medikamentů. Důležitá je samozřejmě osvěta a větší informovanost, která pomáhá bořit předsudky a falešná očekávání.
5 hlavních znaků ortorexie
1.Striktní dieta řídí vaše emoce
Jste posedlí jídlem a stravovacími návyky. Vytvoříte si určitá pravidla a přísný režim, který ovlivňuje váš den i to, jak se cítíte. Ve chvíli, kdy vám někdo nebo něco tento systém naruší, dostanete se do emocionálního zmatku. Naopak, když si myslíte, že vaše posedlost přináší výsledky, zaplaví vás dávka povrchního štěstí.
2.Omezujete svůj společenský život
Vaše smýšlení se odráží i ve vnímání okolí. Posuzujete rodinu a přátele, odsuzujete všechny osoby, které nesdílí vaše pravidla a konzumují „nečisté“ potraviny. Ve výsledku se od nich izolujete, váš společenský život skomírá, sociální vazby se přetrhají, zaměstnání nebo škola pokulhává.
3.Vyhýbáte se stravování venku
Ortorexie vyžaduje dohled nad vaším jídlem, nad všemi ingrediencemi a přísadami, které obsahuje. To samozřejmě vylučuje stravování mimo domov. Pokrmy připravované cizími lidmi, v restauracích a kdekoli bez vaší kontroly vám nahání opravdový strach.
4.Fixujete se na kvalitu potravin
Ze stravy vyřadíte všechny specifické skupiny potravin. Vyhýbáte se umělým barvivům, příchutím, konzervačním látkám, pesticidům, geneticky modifikovaným produktům, tuku, cukru, soli, živočišným a mléčným výrobkům. Až obsedantně kontrolujete štítky potravin, máte sebetrestné chování nad jejich výběrem, hlídáte si kvalitu a žijete v permanentních obavách, že do sebe dostanete cokoliv špatného.
5.Utvrzujete se sociálními médii
Koncept čistého stravování dokonale zapadá do dnešní společnosti založené na dokonalosti, kterou umocňují sociální média. Dnes je velmi snadné získat nereálná očekávání a představy o váze, vzhledu těla a životním stylu. Je velmi lehké se porovnávat s miliony lidí po celém světě. A právě zde hledají útočiště pacienti s ortorexií, potvrzují si svoje touhy a ušlapávají cestu, po které se vydali.