Úterý, 6 června, 2023

Do světa za uměním: Tipy na muzea a akce, které by milovníci umění neměli minout

Přemýšlíte, kam vyrazíte na cesty? Zapomeňte na přelidněné pláže a jeďte raději do zahraničí za uměním. Objevujte. Poznávejte. Nechte se inspirovat. Protože Art is life, life is art.

Munchovo muzeum, Oslo, Norsko

Edvard Munch patří ke stálicím mezi nejoblíbenějšími malíři historie umění. A od loňska je o něm všude slyšet ještě o něco více než obvykle. Rok 2021 začal výstavou Tracey Emin/Edvard Munch: Osamělost duše v Královské akademii v Londýně. Loňské jaro poté patřilo rekordně vydraženému Munchovu dvoumetrovému obrazu Letní den nebo Objetí na pláži, které se na aukci prodalo za více než 16 milionů liber. Letošní jaro byl Munch zase velmi viditelný díky výstavě ve vídeňské Albertině, která zkoumala jeho vliv na největší malíře 20. století. Nestihli jste ani jednu z těchto událostí? Nevadí. Vyrazte do Osla, kde loni na podzim otevřelo své brány nové Munchovo muzeum. Jde o jednu z největších světových institucí věnovaných jen jedinému umělci. Třináct pater Munchova muzea se rychle stalo jednou z must see destinací Norska (i když v hlasování samotných Norů se umístilo na první příčce v nejošklivějších budovách jejich země) a nabízí návštěvníkům bohatý kulturní program zahrnující kromě výstav i koncerty, projekce, interaktivní instalace či performance.

Munchovo muzeum, foto: Einar Aslaksen, Munchmuseet

documenta 15, Kassel, Německo

V německém Kasselu se letos koná již 15. ročník slavné umělecké přehlídky s názvem documenta. Ta vznikla už v roce 1955 s cílem obnovit po válečných letech dialog Německa s okolním světem i v oblasti umění. Od té doby se koná každých pět let a láká návštěvníky z celého světa. Kurátorem celé akce je tentokrát umělecký kolektiv ruangrupa z Jakarty, který jeho členové založili na hodnotách a myšlenkách lumbungu. Že nevíte, oč jde? Je to indonéský výraz pro společnou rýžovou stodolu. Jako umělecký a ekonomický model je lumbung založen na principech, jakými jsou kolektivita, společné získávání zdrojů a jejich spravedlivá distribuce. Tento motiv i principy se kurátoři snažili přenést do výstavy, kde se realizuje nejen v prezentovaných dílech, ale i v celé organizaci této velké umělecké události. Kromě hlavních budov Fridericianum a documenta Halle najdete různé expozice, instalace a performance i na mnoha dalších, pro umělecké výstavy netypických, místech po celém Kasselu, například v kině Gloria, ve skleníku v Karlsaue, v kostele či v trafostanici. Přehlídku můžete navštívit až do 25. září 2022.

Zde se koná documenta. Roto: Olaf Kosinsky

Benátské bienále: The Milk of Dreams, Benátky, Itálie

Jedna z nejslavnějších mezinárodních výstav umění znovu po dvou letech láká do Benátek milovníky umění z celého světa. Hlavní expozice a program vznikly pod taktovkou kurátorky Cecilie Alemani, Italky působící v New Yorku. Název celé výstavy Mléko snů si zapůjčila z knihy Leonory Carrington, v níž surrealistická umělkyně popisuje magický svět, ve kterém se díky bujné představivosti život neustále přetváří. Na tomto místě se každý skrze svou fantazii může jakkoliv změnit, transformovat, stát se něčím či někým jiným. V tomto duchu vznikla také hlavní výstava benátského bienále v Centrálním pavilonu Giardini a v prostorách Arsenale, která zahrnuje 213 umělců z 58 zemí světa. Kromě toho lze po celých Benátkách najít také 80 výstav v národních pavilonech. Československý pavilon bohužel stále kvůli porušené skleněné střeše otevřený není. S dílem českého zástupce se však v Benátkách potkat můžete. V kostele Santa Maria della Visitazione naleznete výstavu skleněných plastik Ronyho Plesla, kterou kurátorovala Lucie Drdová. Tento krásný počin můžete zhlédnout, stejně jako celý 59. ročník Benátského bienále, až do 27. listopadu 2022.

Rony Plesl v Benátkách, foto: Itsliquid Group

Muzeum M+ a Palácové muzeum, Hongkong, Čína

Mezi top umělecké destinace se již několik let řadí i Hongkong. Kromě toho, že každoročně hostí tato asijská metropole slavný veletrh Art Basel, se v ní nachází i čím dál víc zajímavých muzeí umění. Loni na podzim se zde otevřelo muzeum M+. První asijské globální muzeum současné vizuální kultury představuje ve výstavním prostoru o rozloze 17000 metrů čtverečních 1500 děl ze sbírek M+, například i v rámci výstavy pojmenované Od revoluce ke globalizaci, která návštěvníkům představuje chronologický exkurz do vývoje současného čínského umění od 70. let 20. století až do přelomu tisíciletí. Na začátku letošního července se pak v Hongkongu otevřelo Palácové muzeum v kulturní čtvrti West Kowloon. Vystavuje více než 900 kusů národních pokladů včetně vzácných knih, tradiční kaligrafie či císařských pokladů Pekingského Palácového muzea v Zakázaném městě a stane se místem, které nemůžete minout.

Hongkongské palácové muzeum, foto: West Kowloon

Výstava Donatella v Palazzo Strozzi a Museo del Bargello, Florencie, Itálie

Podle kurátora výstavy Donatello: the Renaissance, Francesca Cagliotiho, jsme dílo tohoto florentského sochaře vnímali úplně špatně. „Podívejte se na jeho bronzovou sochu Davida. Dnes je umístěna těsně nad úrovní očí. To vytváří dojem rozpačitého chlapce, který se dívá na vlastní nohy,“ řekl Caglioti v rozhovoru pro The Art Newspaper. Následně však zdůraznil, že toto slavné dílo bylo původně navrženo tak, aby bylo umístěno na sloup. Na něm najednou David získává vítězný postoj i pohled starověkého hrdiny. První výstava věnovaná průkopnickému sochaři Donatellovi po téměř 40 letech se nyní snaží o návrat jeho díla do skutečného kontextu období quattrocenta ve Florencii. Zahrnuje přitom asi 130 uměleckých exemplářů, od soch až po krucifixy a relikviáře. Cílem kurátora Cagliotiho přitom byla snaha ukázat, že díky způsobu, jakým Donatello přivedl k životu inertní uměleckou formu, je jeho umělecko-historická role důležitější než takových velikánů, jako byli například Giotto, Raphael nebo Caravaggio. Díky této výstavě to můžete posoudit až do konce července i vy sami.

Donatello, foto: World Art Foundations

Anna Pulkertová

Zaměřuje se na oblast výtvarného umění a designu, na téma sběratelství, investic do umění a umělecký trh. Na umění ji fascinuje schopnost proměňovat vnímání, obohacovat ducha, promlouvat napříč generacemi. Vystudovala historii současného a moderního umění, mediální studia a kulturní antropologii. Aktuálně se věnuje sběratelství v rámci postgraduálního studia. Pracovala v několika galeriích i v aukčním domě. V rámci uměleckých aktivit J&T Banky, služby Art Servis J&T Banky a Galerie Magnus Art pomáhá klientům i návštěvníkům objevit umění jako zajímavý způsob rozšíření vlastních obzorů.

Vychází 29. května
foto: Viktorie Macánová

V divadle NoD zavládne Logika chaosu

S novou divadelní sezonou přichází na prkna divadla NoD zcela nový počin uměleckého souboru RUN OPERUN. Opera zvaná Logika chaosu se věnuje tématům jako...

Antikonfliktní výstava: Umělci z Česka, Ukrajiny i Ruska společně pod jednou...

Jak válku vidí ruská média? A jak se změnil život Ukrajincům? Pražská galerie Ex Post nabízí i prostor k diskuzi lidem s rozdílnými postoji a názory.

Proč milujeme dobová dramata? Dle psychologů zlepšují mentální zdraví i sociální vazby

Do kin přichází druhý film z Panství Downton, ČT úspěšně reprízuje První republiku, Netflix si mne ruce nad sledovaností Bridgertonu a chystá další řady... Historické seriály jsou sázkou na jistotu.

Olga Lounová o překonávání překážek na Rallye Dakar a o ženách v Saúdské Arábii

Olga Lounová je třetí Češka v historii, která dokončila Rallye Dakar. „Ale první zpěvačka,“ směje se. Rallye jezdí už...

Moderátorka Daniela Drtinová: Jako by ve mně žily dvě odlišné osobnosti

Před rozhovorem se známou novinářkou vám hlavou víří tisíce otázek toužících po zodpovězení. Daniela Drtinová totiž patří k té...
Zavří­t reklamu