Středa, 27 září, 2023

Bydlet rychle a levně: Mini domečky od českých architektů

Říkává se, že pokud se v životě chcete cítit lehčeji a svobodněji, měli byste redukovat počet předmětů, které vlastníte a o které se tím pádem musíte starat. Pokud bychom tuto radu přenesli do sféry bydlení, pak by starosti s velkou chalupou bylo vhodné vyměnit za nenáročnou péči o chatku nebo kabinu, navíc po čase lehce transportovatelnou na nové místo. Koho takový nápad zaujal, pro toho máme tip na čtyři zajímavé původní české projekty. Díky nim můžete žít uprostřed zeleně za pár týdnů, ne za půl roku nebo rok, než se postaví klasický dům se základy. Navíc za třetinovou cenu.

Tiny Company: A-House

Přesně před rokem se na milánském design weeku odehrála premiéra domku na pilotech z CLT profilů, který pro společnost Done – Tiny Company, navrhlo architektonické studio Perspektiv. Po roce se dostává do faktického prodeje, takže pokud se vám líbí, můžete si ho konečně objednat. Buď v základní podobě, možná je i extra verze, co byla připravena právě pro mezinárodní publikum – vznikla v kolaboraci s designérem Jiřím Krejčiříkem a umělkyní Tajou Spasskovou.

Jiří přispěl modrým monumentálním lustrem YKB a reliéfní stěnou YKB, Taja vypalovanými uměleckými ornamenty přímo do dřevěného obložení interiéru. V domku byla dál instalována designová postel od Johann Male, na ní podušky v luxusním povlečení Marieli, do vybavení bylo zapojeno lehátko od mmcité, interiérové prvky Axon a Tiny chair a Tiny table, které vznikly ve spolupráci s ateliérem Hermann & Coufal a Devoto. A House Done ale projekt neuzavírá. Brzy se můžeme těšit na první realizaci podepsanou architektkou Linou Bellovicovou a na glampingovou novinku od studia Kiss Kiss, jež bude rozšiřovat Tiny Tent.

What a Hut: Budka

Stane se saunou, kanceláří, dílnou, meditačním místem nebo dětskou skrýší. Je natolik multifunkční, že převezme téměř jakýkoli program, který do ní budete potřebovat dostat. Pokud se požadavky na prostor v průběhu času změní, může se jednoduše upravit i funkce celého objektu.

„Budka je složená ze šesti smrkových biodesek. V procesu navrhování jsme se zaměřili primárně na jeho jednoduchost a funkčnost. Signifikantním prvkem se stala perforovaná stěna, která zajistí intimitu a zároveň dostatek pronikajícího světla z exteriéru. Odřezky, které vznikají při výrobě objektu, používáme dále v jeho interiéru. Mohou z nich vzniknout saunové lavice nebo stůl pro koncentrovanou práci v soukromí,“ vysvětluje Adéla Bačová, designérka Budky a zakladatelka firmy What a Hut, shodou okolností také ze Zlínského kraje.

Budka bude tím, co si budete přát. Třeba saunou. Foto: Julius Filip

Egoe Life: Ulita

„25 metrů – nový koeficient svobody. To je řešení pro ty, kdo nevidí stavbu jako cíl,“ zní motto projektu firmy z Bílovic, kterou proslavily obytné a funkční autovestavby. Modul může mít rovnou nebo sedlovou střechu, půdorysně je rozdělený na obytný prostor s kuchyní, jídelním koutem, pohodlným širokým spaním a další dvě oddělené/oddělitelné místnosti.

Uvnitř se skrývá důmyslný tetris integrovaného nábytku, který nepřekáží. Vestavné spotřebiče, na které jste zvyklí, několik úrovní podlah, desítky úložných prostor. To ale neznamená, že se nedokáže přizpůsobit individuálním požadavkům.

Toužíte po soukromí? Vylezte si na patro. Zašijte se za přepážkou hlavního prostoru. Bydlení v Ulitě je prověřené každým krokem, pohybem a potřebou. Autor Ulity, sám zakladatel značky Radek Hegmon, prožil v domku celé tři roky. Všechno ověřil na vlastní kůži a teprve, když si byl jistý, dal tomu správnou funkčnost, rozměr a umístění. V Ulitě je vše, co k žití potřebujete – koupelna se sprchou a pračkou, kávovar, dokonce i skládací žehlicí prkno nebo výsuvná polička na kořenky.

Kebin

Uprostřed přírody, a přitom v náruči komfortu a moderního designu… Přesně to svým obyvatelům poskytuje mobilní obytný kontejner s pouhými 14 m², jehož var. 01 se nachází nedaleko obce Ondřejov na Pelhřimovsku.

„Kebin je luxusní obytný kontejner, který umí být díky podvozku s koly i mobilní. Jeho rozměry byly záměrně uzpůsobeny tak, aby bylo možné jej jednoduše transportovat po silnici,“ uvádí Ing. arch. Jan Bek z ateliéru BekArch, spoluautor projektu, jenž na něm spolupracoval se stavitelem Stanislavem Líkařem, majitelem stavební firmy 4interior & tiles. Zvenčí Kebin zaujme tmavě mořeným modřínovým palubkovým obkladem. Díky němu kontejner pohledově přirozeně zapadá do okolní přírody.

Kontejneru pak dominují velkoformátové prosklené plochy, které mají za úkol vizuálně propojit exteriér s interiérem – vstupy tvoří boční protilehlá okna, která jsou zcela výsuvná do strany. Z čelní strany je pak Kebin vybavený panoramatickým oknem, které poskytuje nekonečný výhled na rozlehlý rybník přímo z prostorného dvoulůžka.

Dvě vyvýšené terasy jsou tvořené výklopnými okenicemi u posuvných oken. Do interiéru se dál vešly otočný krb, kuchyňský kout, koupelna s toaletou a sprchou. Většina je vyrobena z překližkové dýhy ve světlém odstínu, což opticky zvětšuje celý prostor. I koupelna disponuje dostatkem přirozeného denního světla, a to díky střešnímu světlíku. Od zbytku interiéru je oddělená dveřmi z překližky. Kebin chce co nejméně zasahovat do okolní přírody, proto funguje na principu off-grid, což znamená, že je nezávislý na okolních inženýrských sítích. Co se elektřiny týče, využívá solární energii pomocí fotovoltaických panelů, následně uchovávanou v bateriích.

Vychází 2. října

Výstava věnovaná ikonickému kocourovi odhaluje, jak moc ho ve světě kopírovali

Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?

Soutěž Fujifilm Photo Awards hledá nejlepší snímky od profíků i amatérů

Fotíte portréty, krajinu, gastro? Nebo něco jiného? Fotografie v sedmi různých kategoriích můžete zasílat až do ledna 2023. První ročník soutěže právě odstartoval.

Když přichází jablečný čas aneb Vyzkoušejte recept na jablečné vdolky nebo tradiční závin

Jablko patří mezi nejoblíbenější i nejprodávanější ovoce u nás a v některých končinách už nastává jeho sklizeň. V českých...

Lucie Poubová: Jsme přehlceni věcmi. Darovat oblečení už dnes není dobrý skutek jako dřív

Její šatník ukrýval tisíce kusů oblečení, převlékala se několikrát denně a běžné radosti i nespokojenosti řešila nákupem dalších a...

Dara Rolins o sociálních sítích, o dceři a o svém dalším dítěti: lifestylové značce

Její hudební kariéra trvá už čtyři desítky let. Teď se Dara prosazuje i jako zdatná podnikatelka. Pandemie jí sebrala koncerty, dala jí ale naopak čas na rozvíjení nového byznysu.
Zavří­t reklamu