Čtvrtek, 6 října, 2022
spot_img

Hudba ekologicky: První deska vyrobená z rostlinných bioplastů je na světě

A opravdu hraje. Na desce zní i track od britského DJského dua Bicep, které na konci července vystoupí v Brně na festivalu Pop Messe.

Jak informoval magazín DJ Mag, deska byla vyrobena jen ve velmi omezeném počtu a nese hudbu od čtyř projektů spojených s labely Ninja Tune a Secretly. Skladby dodala DJská a producentská dvojice Bicep ze Severního Irska, britská indie rocková kapela Porridge Radio, americká písničkářka Angel Olsen a britská kytarová senzace Black Country, New Road.

Na mrtvé planetě není hudba

Za výrobou „eko-vinylu“ stojí britská aktivistická skupina Music Declares Emergency, kterou zmíněné labely dlouhodobě podporují. Organizaci v roce 2019 v Londýně založili umělci a profesionálové z hudebního byznysu. Nyní už působí na třech kontinentech a s heslem No Music On A Dead Planet se snaží prosazovat ekologičtější alternativy v rámci oboru a motivovat umělce ke změnám.

První deska z bioplastu, foto: Music Declares Emergency

Dvacet výlisků organizace rozdá fanouškům, kteří se mohou zapojit do slosování tím, že přispějí na kampaň na Crowfunderu. Všechny finanční prostředky pak půjdou na činnost Music Declares Emergency.

Skupina k vydání desky uvedla: „Toto vydání bude prvním veřejně dostupným příkladem nové alternativy z bioplastového vinylu, vyvinutého společností Evolution Music, jako součást její mise dekarbonizovat výrobu fyzických produktů v hudebním průmyslu.“

Music Declares Emergency na svých stránkách uvádí, že při výrobě desky bylo využito principů oběhového hospodářství místo používání jednorázových plastů, aby se minimalizovalo množství plastového odpadu v hudebním průmyslu. Bioplast by v budoucnu mohl nahradit dosud využívaný polyvinylchlorid (PVC), v lisovnách gramofonových desek však kvůli tomu není třeba měnit vybavení. Nové desky se dají lisovat za pomoci stávajících strojů a výrobních postupů.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Autorka Příběhu služebnice s plamenometem protestuje proti zákazu knih

V New Yorku se draží unikátní nehořlavé vydání slavného románu Příběh služebnice od Margaret Atwood. Výtěžek z prodeje půjde na boj proti cenzuře v...

Mládí v pilulce: Proč propadnout trendu nutrikosmetiky?

Je to dávno, co jsem vycestovala do Singapuru. Letěla jsem prozkoumat tajemství pilulek krásy, které slibovaly mladý a svěží...

Bronz forever! Odborníci radí, jak si udržet opálení co nejdéle

Zeptali jsme se profesionálů, co se dá dělat před opalováním, během něho i po něm, aby sluncem políbený odstín kůže vydržel ještě dlouho po dovolené.

V době největší krize mě podpořila Ewa Farná, říká zakladatelka projektu Za Normální Holky Kristýna Dolejšová

Na Instagramu ji sleduje téměř sto padesát tisíc lidí, vydala knihu a její projekt #ZaNormálníHolky pomáhá dívkám řešit především...
Vychází 29. září

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu