Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Festival planet: U brněnské hvězdárny vzplane obří Slunce

Na co jiného se jít v letním vedru podívat než na desetimetrový model Slunce. Hvězdárna poprvé vystaví společně všechna obří tělesa Sluneční soustavy, na něž lákala diváky v minulých letech.

Od 4. do 11. srpna budou prostranství u brněnské hvězdárny zdobit modely Měsíce, Země, Marsu a Slunce. Tedy Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra.

Desetimetrový nafukovací Měsíc byl prvním vesmírným tělesem, který se v Brně rozsvítil. V roce 2019 si ho hvězdárna nechala vyrobit k příležitosti oslavy 50 let od přistání mise Apollo na Měsíci. Základem byla data ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která mapuje Měsíc od roku 2009. Některé její záběry jsou tak podrobné, že zachycují detaily o velikosti 50 cm. Lunalón přitáhl velkou pozornost, během červencového víkendu, kdy byl vystavený, se na něj přišlo podívat 8 tisíc lidí, proto rok nato přišel na řadu další model.

Terralóna čili Země. Její potisk sestává ze záběrů sond Terra a Aqua. Pokud chcete Zemi vidět stejně jako astronauti, postavte se cca jeden metr od modelu.

Loni do sbírky přibyl Marsmeloun. Vychází ze 73 tisíc záběrů rudé planety a jsou na něm patrné krátery a sopky.

Letošní novinkou je Heliosféra, model Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra zhotovený z dat sondy Solar Dynamics Observatory. „Na těchto vlnových délkách se zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy, třeba celá řada mimořádně silných erupcí, tedy výtrysků žhavého plazmatu,“ informují na svých stránkách pořadatelé. Heliosféra se na Kraví hoře v premiéře rozzářila v polovině července. „Odhadujeme, že se na Heliosféru během sedmi dní přišlo podívat na 30 tisíc návštěvníků,“ prozradil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Marsmeloun, Terralóna a Lunalón, foto: Kubíček Visionar

Nyní se v parku na Kraví hoře poprvé setkají všechna čtyři vesmírná tělesa najednou. K vidění budou denně od 14 hodin do 23:30, aby si je mohli diváci prohlédnout za světla i za tmy. Akci doprovázejí tematické přednášky, výstava či letní kino.

Grafickou podobu všech modelů zajistila audiovizuální skupina Visualove. Vyrobeny a sešity byly z odolného, nehořlavého polyesteru v brněnských dílnách společnosti Kubíček Visionar.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Na festivalu v Karlových Varech se bude připíjet na dobrou věc....

Že program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary není jen o filmových projekcích a promenádě slavných osobností po červeném koberci, se můžete zítra sami přesvědčit....

Česká značka Cirkulo šije ze zbytků prvotřídních látek domácí výroby

Stojí za ní Veronika a Tereza, které chtěly dát život nevyužitým materiálům. Na udržitelném festivalu Slou Days v pátek a sobotu představí kolekci šatů ze 100% bavlněného saténu.

Krištof Kintera rozsvítí své brutalistní mikroměsto

V parku naproti Kunsthalle se objevily betonové miniatury žižkovské věže, obchodního domu Kotva a dalších pražských staveb 20. století. Slavnostně se rozsvítí na vernisáži v úterý 8. listopadu.

Udržitelné diáře papelote oslavují krásu přírody

Pokud se snažíme žít udržitelně, neměli bychom své rozhodnutí zapomínat promítnout ani do těch nejmenších detailů. Třeba zápisníků.  Vyzkoušejte...
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu