Domů LOVE PLANET Sluchátka z hub a pavoučího hedvábí jako další krok k udržitelnější budoucnosti

Sluchátka z hub a pavoučího hedvábí jako další krok k udržitelnější budoucnosti

Představte si, že byste si cestou do práce svoje oblíbené hitovky pouštěli do sluchátek, které jsou z části vyrobené z hub. A hlavně nezatěžují životní prostředí. Pokud se vám to zdá nemožné, jste na omylu. Finská designérská společnost Aivan se totiž rozhodla pojmou výrobu elektroniky v duchu udržitelnosti.

Většina z nás vlastní hned několik elektronických přístrojů a není nic neobvyklého, že je stále měníme za novější a novější modely. Každý rok tak vzniká více než padesát milionů tun elektronického toxického odpadu a žádný překvapením pak samozřejmě není ani fakt, že většina z vyhozených věcí není recyklována. Pod tíhou hrozivých scénářů mnohých výzkumů a předpovědí o budoucnosti naší planety se tak i velké firmy pomalu rozhoupávají k tomu, aby své produkty vyráběly alespoň z části z přírodních materiálů. 

Foto: archiv Aivan

Bambusový gramofon i pokroková sluchátka

Svůj ekologický dopad si už například uvědomila firma Apple, která přislíbila používat recyklované materiály ve svém výrobním procesu a k vidění jsou na trhu třeba i gramofony vyráběné mimo jiné z bambusu namočeného v konopí a včelím vosku. Naprostou novinkou je nyní nápad finské designérské společnosti Aivan, která připravila prototyp udržitelných sluchátek. Cílem společnosti bylo dokázat, že lze vytvořit modely ze zcela biologicky rozložitelných materiálů.

„Čelenka” sluchátek je vytvořena pomocí 3D tiskárny a to z bioplasů vyrobených z kyseliny mléčné a do polstrování se přidávají například látky produkované houbami a celulóza. Právě houby jsou základem napodobeniny kůže na obou sluchátkách. Potah přes reproduktory by pak zase mělo tvořit pavoučí hedvábí. 

Pokroková sluchátka byla představena na summitu v Helsinkách a zatím nejsou vybaveny žádnými potřebnými elektronickými komponenty, díky kterým by přístroj hrál. To ale neznamená, že se tak nestane. Vývojáři totiž mají v plánu sluchátka zcela zprovoznit a zařadit je na trh. Pro všechny ekologicky smýšlející jedince se tak možná stanou další položkou na seznamu přání. 

Předchozí článekBrad, Sia a další…
Další článekDoba brožová
- Reklama -

Antipearle: Když moře dostane křídla

Do říše perlových šperků ANTIPEARLE přibyla nová živelná kolekce. Další zhmotnění dokonalosti mořského světa. Jmenuje se Ailes de mer – Křídla moře...

Hvězdná Olivia Palermo a značka Karl Lagerfeld představily společnou kolekci

Influencerka, návrhářka, stylistka a pravidelná okupantka předních příček žebříčků nejlépe oblékaných žen světa Olivia Palermo už před...

Vybavte se na léto opalovacím krémem, co zabraňuje bělení korálových útesů

Zázrak, se kterým byste letos měli chytat bronz, se jmenuje Water Soul. Tenhle nový opalovací krém od...

Matěj Dereck Hard: Dneska už samotná fotka nikoho nezajímá

Matěj Dereck Hard je určitě jednou z nejzajímavějších postav na tuzemské fotografické scéně. Publikuje knihy, ve svých sériích znázorňuje...