Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Vlakem, tramvají, na kole… Bikesharing zdarma se v Praze osvědčil

Pražané, kteří mají Lítačku, si zvykají na to, že si mohou půjčit kolo zdarma. Loni takto uskutečnili přes půl milionu jízd.

Praha se inspirovala u jiných světových metropolí a v roce 2021 rozšířila komfort veřejné dopravy o další alternativu – bikesharing. Funguje to tak, že všichni majitelé elektronické předplatní jízdenky pro Prahu mají prvních patnáct minut používání sdílených kol zdarma. Tuto příležitost mohou využít dvakrát denně, to je akorát na cestu tam a zpět.

Pilotní projekt se ukázal být úspěšným, proto na něj loni v létě navázala veřejná zakázka pro provozovatele sdílených kol Nextbike a Rekola, kteří službu zajišťují dál ve stejném režimu. „Pilotní projekt spolupráce sdílených kol a Pražské integrované dopravy běžel od října 2021 a za tu dobu ho využilo přes 23 tisíc lidí, kteří provedli celkem 343 tisíc výpůjček. Rekordním dnem byl 23. červen, kdy evidujeme 3239 výpůjček,“ uvedl v červenci náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Výhodná kombinace pražské Lítačky a služby sdílených kol výrazně zlepšuje možnosti pohybu po Praze. Ze získaných dat se ukázalo, že nejčastěji si lidé takto půjčují kola právě u stanic metra nebo tramvajových zastávek. Cyklistická doprava je tak skvělým prostředkem, jak se od stanice MHD nebo vlaku dostat domů nebo do práce co nejrychleji,“ informoval ředitel ROPID Petr Tomčík.

Praha nyní zveřejnila čísla za celý loňský rok. Zápůjčku kola v roce 2022 využilo celkem 34 tisíc majitelů Lítaček. Většina z nich (81 %) tuto službu používá opakovaně, pouze necelých 19 % si vystačilo jen s jednou jízdou. Celkový počet výpůjček přesáhl 567 tisíc. Data PID ukazují, že nejvíce jízd probíhá časně ráno, další vrchol pak nastává ve tři hodiny odpoledne. Nejvytíženějšími dny jsou pondělí až čtvrtek, o víkendu padá počet výpůjček o polovinu.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Opalovací krém Water Soul Eco Sun Cream

Vybavte se na léto opalovacím krémem, co zabraňuje bělení korálových útesů

Zázrak, se kterým byste letos měli chytat bronz, se jmenuje Water Soul. Tenhle nový opalovací krém od luxusní italské značky totiž obsahuje přírodní...

„Pořád jen čučíš na hokej a nikdy doma neuklidíš!“ Co tím vlastně chceme říct?

Chceme-li žít v lásce se sebou samými i s lidmi okolo nás, pomůže, když víme, co v životě chceme. Další důležitý úkol je naučit se dávat své potřeby najevo. Ideálně tak, ať nenaděláme víc škody než užitku.

Bindi Irwin po operaci endometriózy: Doktor jí tvrdil, že je to běžná bolest, se kterou se mají ženy smířit

Dcera slavného lovce krokodýlů deset let trpěla bolestmi, aniž by znala příčinu. Nyní podstoupila operaci a rozhodla se svým příkladem šířit osvětu o endometrióze, kterou mnozí podceňují. „Buďte taktní a zadržte, než se mě nebo nějaké jiné ženy zeptáte, kdy bude mít další děti,“ napsala na Instagramu.

Česko zná nejlepší projekty udržitelnosti pro rok 2020. Oceněny byly v Cenách SDGs

Ve čtvrtek 17. září se v zahradách Černínského paláce Ministerstva zahraničních věcí ČR uskutečnilo slavností vyhlášení 4. ročníku Cen...
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu